Szybkowar Fagor

16 lutego 2012 AGDDla domuDodatkiKuchnia  3 komentarzy

Szybkowar Fagor

Mastercook

cena: 230zł

 Opis producenta:

,,Szybkowar ze stali nierdzewnej (18/10) -

6  litrowy

• Automatyczne zamykanie pokrywy.

• Pełne bezpieczeństwo.

• System zaworowy: zawór samoczyszczący.

• 2 poziomy ciśnienia.

• Pionowe ujście pary: bezpośrednio do okapu

kuchennego.

• Koszyk wielofunkcyjny: gotowanie dwufunkcyjne i gotowanie na parze, tarka o oczkach różnej wielkości i cedzak”.

 

Testowanie szybkowaru umożliwił mi portal Prekursorki.pl

Moja przygoda z szybkowarem :)

Z ogromnym zaciekawieniem okraszonym lekką obawą podeszłam do testowania szybkowaru Fagor.

Przyznam szczerze, w życiu nie zwróciłabym na niego uwagi, gdyby nie to, że dostałam go w ramach testowania.

Takie ,,rzeczy” uważałam dotąd za zbędne fanaberie zbyt wygodnych pań domu.

Sam sprzęt składa się z dosyć ciężkiego i solidnie wykonanego garnka, który jest filarem maszyny oraz pokrywki z regulacją ciśnienia. Dodatkowo producent dołączył blaszkę, która sprawdzi się w podwójnej roli- jako traka z różnymi oczkami oraz podwyższenie dla gotujących się w szybkowarze składników a także haczyk, który umożliwia bezpieczne wyjęcie wspomnianego elementu..

Zanim zabrałam się do gotowania dokładnie zapoznałam się z instrukcją obsługi szybkowaru. Nie rozwiała moich wszystkich wątpliwości, ale do odważnych świat należy, a pierwszy raz zawsze jest odrobinę stresujący ;)

Swoją przygodę rozpoczęłam od upitraszenia warzyw, niezbędnych do rybki po grecku.

Startą marchewkę, selera, pora, pietruszkę i cebulę zanurzyłam w zimnej wodzie na tyle, aby przykryła warzywa. Szybkowar ustawiłam na  największym palniku kuchenki, zamknęłam pokrywę i ustawiłam wskazówkę na 2. Kiedy z otworu w rączce zaczął wydobywać się jednolity strumień pary i odskoczył pomarańczowy guziczek zmniejszyłam ogień i włączyłam czasomierz. Dokładnie po 5 minutach wyłączyłam gaz i zaczęłam zmniejszać ciśnienie. Zaskoczył mnie ogrom pary i dźwięk towarzyszący jej wydobywaniu się. Dopiero, gdy zdałam sobie sprawę z tego z jak wysokim ciśnieniem ukrytym pod pokrywą mam do czynienia troszkę się przeraziłam wybuchu- ot, takie zaściankowe obawy. Kiedy para opuściła wnętrze szybkowaru i o gotowości otwarcia pokrywy dał znać wspomniany pomarańczowy guziczek ostrożnie zajrzałam do środka.

Ujrzałam idealnie ugotowane warzywa, które zachowały swoje naturalne barwy. Tak krótki czas pozwolił na ich zmiękczenie, ale nie spowodował powstania papki. Odłożyłam małą porcję przyrządzonych w szybkowarze warzyw dla córki, która zjadła je z wielkim apetytem. Pozostałą część użyłam do przygotowania rybki po grecku.

Również ugotowałam w nim córeczce zupkę wielowarzywną z białą kaszą. Wiecie, ile mi to zajęło?  Niecałe 8 minut od uruchomienia zegara (od chwili, gdy ciśnienie wewnątrz szybkowaru uzyskało odpowiednią wartość). Dziecko z wielką ochotą skonsumowało posiłek.

Ostatnio  przyrządziłam roladki schabowe z serem i papryką duszone w bulionie mięsnym oraz zanurzony w nim ryż. Mięso nie zostało wcześniej podsmażone. Jak widać na zdjęciu wyszło odrobinę blado, ale za to jak smakowało. Mąż nie mógł przestać się nim zachwycać. Docenił i szybkość przyrządzenia obiadu i kruchość mięsa i jakże odmienny, prawdziwie mięsny jego smak. A przyrządzenie obiadu zajęło mi 12 minut :)

W kuchni wymagany jest okap, inaczej wydobywająca się z szybkowaru para zniszczy meble.

Ponadto szybkowar podczas zmniejszania ciśnienia jest bardzo głośny.

Ale to jedyne jego przewinienia.

Podsumowując- dzięki szybkowarowi znacznie skrócił się czas przygotowywania posiłków. Produkt ten pozwala gotować smacznie i zdrowo, wydobywa z potraw ich prawdziwą esencję. Na zawsze zmienił mój smak gotowanego schabu. Łatwo się go myje i obsługuje, a jego pojemność pozwala wyżywić sporą rodzinę.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

3 komentarzy w Szybkowar Fagor

 • Justyna says:

  oo ciesze się na Twoja opinie, nigdy nie mogłam przekonać się własnie do tego typu urządzen, ale widać że warto. Zdecydowanie redukuje czas gotowania no i jak mówisz ze smacznie to super ;) ))

 • tabasko says:

  Też kiedyś myślałam że to „dla wygodnych pań domu” jednak gdy dostałam go w prezencie, szybko zmieniłam zdanie :)

  • li_lia says:

   To prawda, że jest dla wygodnych pań domu, ale przecież o to w nim chodzi ;)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>