Andrzejkowe wróżby

1 grudnia 2018 Dla dzieckaDodatkiZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Gdy nadchodzi wigilia świętego Andrzeja, panny pochodzące z różnych sfer zbierają się w zaufanych kręgach.

Z wypiekami na policzkach chcą poznać szczegóły swojej przyszłości.

Dawniej przepowiednie, jak i sam obrzęd, traktowano niezwykle poważnie. Dziś nawet dzieci w przedszkolach podchodzą do nich jak do kolejnej, dobrej zabawy.

Historycy nie doszli do konsensusu, ustalając genezę Andrzejek. Niektórzy wychodzą z założenia, iż pochodzą one ze starożytnej Grecji, inni zaś twierdzą, iż ówczesne święto wywodzi się od starogermańskiego bóstwa Frejra.

My z Nadią nie przypisujemy magicznym zabiegom szczególnego znaczenia, co nie zmienia faktu, że w tym roku postanowiłyśmy spróbować ceromancji.

Nadia i klucz

W odróżnieniu od naszych prapraprapraprapraprababek nie dysponowałyśmy z Młodą ołowiem (tak, tak). Pozostał nam zatem wosk, a konkretnie stearyna z rozpuszczonych świec. Całe szczęście, że nie musiałyśmy bawić się w poszukiwanie mosiężnego tygla, tylko w domowych warunkach przygotowałyśmy niezbędne do przeprowadzenia wróżby akcesoria. W tym klucz z największym możliwym uchem.

lanie

Już sama koncepcja zderzenia z sobą dwóch żywiołów, zabawa w ciepło-zimno przypadła Nadii do gustu.

Córka z żywym zainteresowaniem naprzemiennie trzymała klucz, przelewała wosk, a następnie próbowała zinterpretować wynik wróżby.

świece

wróżba

Duśka

I chociaż traktujemy zabawę z przymrużeniem oka, Duśka doszła do wniosku, iż zastygnięty kształt, który utworzył się  na powierzchni zimnej wody, przypomina jej rybkę. Wymyśliła zatem, że w najblizszym czasie czeka ją wyprawa nad morze.

Jeśli zaś chodzi o moją wróżbę, mam raczej jedno skojarzenie…

moja wróżba

Nie musiałam nawet odczytywać znaczenia z rzuconego przez woskową formę cienia. Ale póki co, niech to zostanie moją słodką tajemnicą ;)

Jestem ciekawa czy również kultywujecie andrzejkowe zwyczaje i które z nich lubicie najbardziej.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>