Baba-Jaga, Krasne Ludki i Lelum Polelum

2 sierpnia 2013 Dla dzieckaKsiążka  4 komentarzy

Chrzest Polski pozornie położył kres pogańskim wierzeniom. Nowa religia nie była jednak w stanie na tyle wyprzeć z ludzkiej świadomości przekazywanych z dziada pradziada wierzeń i obyczajów, by przestały one odgrywać istotną rolę w życiu ich wyznawców. To, czego nie obejmował ludzki rozum i nauka wręcz domagało się jakiegokolwiek wytłumaczenia. Człowiek, jako istota o płodnej wyobraźni, powoływał do życia historie o czarownicach, krasnoludkach, stworzycielach świata. ,,Krajowe” opowieści niczym nie ustępują mitom starożytnych Greków i Rzymian.

Jeśli dotąd nie mieliście okazji, by zapoznać się z wierzeniami naszych słowiańskich przodków, z przyjemnością przedstawię Wam niewielkich rozmiarów zbiór bajek, które rozbudzą w Was zainteresowanie wspomnianą kwestią.

 DSC_0010

Baba Jaga zanim została wredną jędzą, wiodła żywot pięknej i dobrodusznej niewiasty. Ziemia, po której stąpamy, nie była wynikiem geologicznej rewolucji, lecz rezultatem pracy Welesa i Swaroga. W stawach i rzekach znajdziecie psotne stworki, które tak naprawdę nie mają złych zamiarów. Ożywiona chatka, znana z nieodzownego elementu, jakim była kurza nóżka, marzyła o… pantofelku. To właśnie znane postaci oraz cudownie obdarzone ludzkimi cechami przedmioty, wcieliły się w rolę bohaterów bajek Wojciecha Dardy-Ledziona. Te pozbawione nachalnego, moralizatorskiego tonu utwory zapraszają czytelnika do przeżycia niezapomnianej przygody. Filary dawnych wierzeń przestają być martwe, zyskują w oczach posiadacza książeczki dzięki ponadczasowemu przesłaniu.

DSC_0011

DSC_0012

DSC_0014

Mamy tutaj do czynienia z tekstem poetyckim, w którym dość sprawnie współgrają ze sobą rytm i rym. Melodyjność bajek aż prowokuje do tego, by zamiast zwyczajnie je odczytać, spróbować czegoś innego- zaśpiewać. Ten drugi sposób zdecydowanie przypadł o gustu mojej córeczce. Nadia z uwagą słuchała bajek, w których dydaktyzm, choć zakamuflowany, z pewnością zasiał ziarno zainteresowania. Bowiem utwory, które są źródłem wiedzy o pradawnych wierzeniach, obyczajach, przykuwają również uwagę licznymi opisami polskich pejzaży oraz przyrody. Stymulują wyobraźnię, dopuszczają do głosu magiczne postaci. Wizja autora nie jest tak do końca dziełem jego fantazji. Wojciech Darda-Ledzion zgłębił tajniki słowiańskiej mitologii i uznając ją za wartą odświeżenia, uwiecznił niektóre motywy, nadając im indywidualnego charakteru. Folklorystyczny nurt został zgrabnie zaadoptowany na potrzeby dziecięcego czytelnika. Bajkom z mitologią słowiańską w tle nie brak humoru, choć dziś niektóre z poruszanych kwestii, bądź konkretni bohaterowie, mogliby wydać nam się pozbawieni sensu, wręcz niedorzeczni. Tymczasem dziecko dzięki lekturze książki potrafi odróżnić prawdę od literackiej fikcji, nie traktując tekstów dosłownie.

DSC_0015

Darda-Ledzion sprawnie włada ojczystym językiem. Słowa stanowią dla niego inspirujący materiał do zabawy i nauki. Jego utwory nie mają niczego wspólnego z przesłodzoną mową, z gombrowiczowskim upupianiem. Czytelnik ma zatem do czynienia z bogatym słownictwem i stylem znacznie przekraczającym poziom wymaganej poprawności. Atutem antologii wspomnianych baśni są również intrygujące rysunki Małgorzaty Serafin. Ich autorce z pewnością nie można odmówić finezji i doskonałego przeniesienia na ilustratorski grunt własnej wizji tekstów Dardy-Ledziona.

 

Bajki z mitologią słowiańską w tle

 

Wojciech Darda-Ledzion

Liczba stron: 80

Warszawa 2013

Warszawska Firma Wydawnicza

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

4 komentarzy w Baba-Jaga, Krasne Ludki i Lelum Polelum

  • MariAnah says:

    ja uważam że takie książki dobrze rozwijają wyobraźnię dziecka.
    Zaciekawiłaś mnie tą książką, obrazki ma świetne. Skojarzyła mi się z jakąś książką, którą miałam będąc dzieckiem ale nie pamiętam teraz tutułu…;/

  • Asia says:

    Jej! Ale świetna książka! Uwielbiam takie i mój mały łobuziak też :)
    P.S. To Lelum Polelum, kojarzy mi się z Baśką (tą z You Tube) :D

  • nikollet85 says:

    a mi obrazki niezbyt sie pojawiają, ja tam lubię kolorowe i ładne :)

  • Marta says:

    Ciekawe ilustracje :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>