Co można wyczarować za pomocą kolorowych patyczków?

7 marca 2013 Dla dziecka  8 komentarzy

Zanim stolarz je pociął, a malarz ozdobił

nad ich przeznaczeniem ktoś mądry się głowił

Wymyślał koncepcje, zalety wyliczał

by przekonać dorosłych i dzieci zachwycać

Lubi je podłoga i stolik drewniany

wszak z tego samego został wykonany

Małe rączki z nich tworzą budowle i wzory

domki, figury, gwiazdki i potwory

Dziś na blogu Patyczaki będą królowały

Kto ich nie ma niech żałuje, bo to produkt doskonały.

DSC_0039

Patyczaki Granna

Docelowa grupa wiekowa- od 3 do 6 lat

Ilość graczy- do 2 osób

Zawartość opakowania:

- 48 patyczków (12 żółtych, 12 niebieskich, 12 czerwonych i tyle samo zielonych, każdy o długości ok. 12,5cm)

- 8 dwustronnych plansz, prezentujących zabawy o rożnym stopniu trudności

- instrukcja obsługi/formularz reklamacyjny

DSC_0043

DSC_0044

W 1998 roku Patyczaki zostały docenione przez miesięcznik ,,Mamo To Ja”, który uhonorował grę nagrodą Najlepsze dla dziecka. Pomysł Ewy Falkowskiej przypadł do gustu również mojej córeczce. Nadia przeważnie samodzielnie realizuje własne pomysły, aczkolwiek często korzysta z opracowanych przez Grannę rozwiązań.

DSC_0047

DSC_0046

Patyczki wykonano z lekkiego drewna, a następnie pokryto 4 kolorami farb. Mimo ciągłej eksploatacji (zabawka używana jest codziennie, aż do znudzenia) nie zauważyłam, aby na jej powierzchni pojawiły się odpryski czy jakiekolwiek zarysowania. Końcówki maleńkich belek charakteryzują się nieostrym, łagodnym kształtem.

DSC_0057

Fenomen Patyczaków tkwi w ich prostocie. Niezobowiązująca, aczkolwiek miła dla oka forma i kolorystyka,stymulują wyobraźnię dziecka, zachęcając do ich kreatywnego wykorzystania. Spora liczba Patyczków nie ogranicza młodego gracza, wręcz zapewnia mu odpowiednie warunki do długiej i wciągającej zabawy.

Sposoby wykorzystania cienkich drewienek:

DSC_0045

Przestrzenne obrazki

Niezbędne elementy gry:

- dołączone do zestawu plansze

- patyczki

Na kartonowych tabliczkach znajdują się wzory, przedstawiające abstrakcyjne figury, albo znane kształty. Każda z plansz oznaczona jest kolorem, który informuje o stopniu trudności obrazka. Najmniej skomplikowane kompozycje wyróżniają się za pomocą koloru zielonego, niebieską barwę pozostawiono na tych, które sprawiają dziecku więcej trudności, zaś czerwień symbolizuje najtrudniejsze zadania.

DSC_0030

Proponujemy dziecku, aby wyjęło z plastikowych rynienek takie patyczki, które idealnie będą pasować do wzoru z danego kartonika. Prosimy maluszka o przyłożenie drewienek do plansz, zachęcając, by zrobił to najdokładniej, jak potrafi.

DSC_0051

DSC_0053

Kiedy nasza pociecha oswoi się z gotowymi rozwiązaniami możemy zasugerować jej, by na podłodze bądź stoliku samodzielnie ułożyła kształt, identyczny z tym, który znajduje się na planszy.

 

Kolorowa matematyka

Wymagane elementy:

- patyczki

Cienkie drewienka doskonale sprawdzą się w roli rekwizytów, dzięki którym nasza latorośl utrwali sobie kolory (szkoda, że do wyboru mamy tylko 4 barwy) oraz rozpocznie naukę liczenia. Patyczki z powodzeniem zastąpią tradycyjne liczydło, ułatwią prezentację prostych matematycznych działań.

Proponuję zacząć przyswajanie wiedzy z zakresu królowej nauk od opanowania kilku pierwszych cyfr. Edukacja mojej dwulatki na razie zatrzymała się na 3. Nadia dodaje i odejmuje patyczki, pomagając sobie paluszkami.

Koncert na dwa patyczki

Wymagane rekwizyty:

- patyczki

Najistotniejsze elementy omawianej gry mogą również posłużyć jako instrumenty. Delikatnie uderzając o siebie kolorowymi drewienkami, wystukujemy rytm. Patyczki udają perkusję, która wydaje różne dźwięki, w zależności od powierzchni, którą wykorzystamy do zabawy. Zauważcie, że inny odgłos wydobywa się z uderzanych kaloryferów, inny z parapetu, ze ściany. Taka muzyczna zabawa wręcz prowokuje do przemieszczania się po pokoju/domu oraz zachęca do tańca i śpiewania, nucenia znanych bądź spontanicznie wymyślonych melodii.

DSC_0054

Konstruktor rzeczywistości

Wymagane rekwizyty:

- patyczki

Nadii nie muszę namawiać do tego, by samodzielnie stworzyła z drewienek rysunek. Młoda uwielbia rozkładać patyczki na podłodze, budować z nich pociąg, domek, kwiaty, słońce, gwiazdy i ludziki. Tę kreatywną zabawkę wykorzystuje również jako nietypowe, płaskie klocki, stawiając przestrzenne płoty, tory dla pociągów itp.

DSC_0046

DSC_0047

Ogromną zaletą Patyczaków jest to, że nie ograniczają się wyłącznie do jednego zastosowania. Mojemu dziecku trudno jest skupić uwagę na konkretnej czynności przez dłuższą chwilę. Na szczęście sprawdzone zabawy, do których zalicza się opisywany zestaw, doskonale radzą sobie z okiełznaniem największego łobuziaka. Nieskomplikowana obsługa Patyczaków sprawia, że nawet u nieśmiałego, niepewnego swoich umiejętności dziecka, wzrasta poczucie własnej wartości. Satysfakcja z poprawnie wykonanego zadania, zaproponowanego przez producenta gry bądź przez rodzica, motywuje do działania, rozbudza potrzebę poznania ,,właściwości” zabawki. W zależności od wykorzystania Patyczaki rozładowują nagromadzone przez dziecka emocje, lub wręcz przeciwnie uwalniają pozytywną energię. Produkt wpływa na sprawność grafomotoryczną, przyczynia się do osiągania dojrzałości funkcji wzrokowych, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdolności manualne.

Zapraszamy do obejrzenia filmów:

Nie mniejszą przyjemność sprawia dziecku porządkowanie patyczków, układanie ich w plastikowych rynienkach. W ten sposób nasza pociecha wycisza się po zabawie, której towarzyszyły liczne przeżycia

Koszt Patyczaków waha się od 34zł do 58zł.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

8 komentarzy w Co można wyczarować za pomocą kolorowych patyczków?

 • amefan says:

  Cena dosyć wysoka,patyczki wydają się ciekawe ale znając moje dzieci połowa by się szybko pogubiła albo połamała.Wiele zabawy by przy tym mieli ale ,również by była wojna jak zawsze.Więc dla mnie za drogie wolę już sama im takie po robić.

 • Pastelle says:

  Uwielbiamy gry tej firmy. Przerobiliśmy niejedną i każda była fantastyczna. Teraz już wiem, co Laurka dostanie na dzień dziecka – bo zajączek już zaopatrzony ;)

 • dorota says:

  faktycznie kosztowne – mozeby tak z bristolu kolorowego zrobic takie „patyczki”

 • proszalny says:

  Skoro Patyczaki potrafią ujarzmić największego łobuziaka to jest to zabawka dla mnie. Wierszyk genialny, powinni go drukować na pudełku. Pozdrawiam serdecznie :)

 • QueenIris says:

  Najprostsze pomysły zawsze są najlepsze :)

 • Kinia. says:

  Ciekawa zabawka. :D

 • nikollet85 says:

  W sumie to troche droga ta gra, jak za patyczki,ale z drugiej strony może dobra zabawa powinna tyle kosztować?

 • wiola says:

  U mnie na pewno by zaraz poginęły , Amela roznosi zabawki po całym domu. Ale pomysł fajny :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>