Eksperymenty z dzieckiem: Magiczne zapałki

6 lutego 2017 Dla dzieckaZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Przepraszam. Odkąd w moim grafiku rozgościły się pierwsze zmiany, chodzę spać z kurami i wstaję grubo przed świtem. W ciągu dnia nie potrafię już normalnie egzystować, nie jestem już tak wydajna, jak niegdyś. Chciałabym moją nieobecność zrzucić na karb przemęczenia, braku słońca, nadmiaru domowych obowiązków, ale najzwyczajniej w świecie winna jest zła organizacja czasu.

Jeśli śledzicie moje wpisy, być może zwróciliście uwagę na to, iż w tym miejscu spotykamy się od 5 lat. Gołym okiem, bez wnikliwej analizy treści publikowanych wpisów, możecie dostrzec jak bardzo Świat według Lilii ewoluował.

Mam nadzieję, że nie rozstaniemy się w najbliższej przyszłości.

Póki co zapraszam do zapoznania się z przebiegiem eksperymentu, który przeprowadziłyśmy razem z Nadią.

Jeśli chcecie oczarować swoje dziecko nieskomplikowaną i niedrogą sztuczką, ten patent z pewnością przypadnie Wam do gustu.

 eksperyment magiczne zapałki

Standardowo przygotowałam dwie wersje doświadczenia: tekst oraz film. Sugeruję, aby nie pomijać żadnej z nich. Ruchomy efekt robi większe wrażenie.

Nie jestem autorką tej zabawy. Podkreślę natomiast, że pomysł oraz samo wykonanie, pojawiły się na kilku stronach internetowych, poświęconych ciekawym zjawiskom naukowym.

Magiczne zapałki

Aby w domowym zaciszu przeprowadzić wspomniany eksperyment, będziecie potrzebować kilku przedmiotów:

- 5 zapałek,

- pipety (może być strzykawka, ewentualnie kieliszek),

- niewielkiej ilości wody (kranówki).

Nadia układa zapałki

Wygospodarujcie płaską powierzchnię, którą bez obaw będziecie mogli zmoczyć. Sugeruję podłogę w łazience. Następnie złamcie zapałki w mniej więcej połowie ich długości, pamiętając, by nie rozerwać ich na dwie części. Mają przypominać uszkodzone patyki. Ułóżcie z nich pięcioramienną gwiazdę, tak, by jej ramiona ściśle do siebie przylegały.

W dalszej kolejności napełnijcie pipetę wodą. Teraz poproście dziecko, by delikatnie ścisnęło zbiorniczek z cieczą, pozwalając kroplom upaść w środku gwiazdy.

Magiczne zapałki efekt

Co zaobserwowaliście?

Ramiona gwiazdy zaczynają się przemieszczać, otwierają się, figura nabiera wypukłego kształtu.

żywe zapałki

Dlaczego tak się stało?

Powód jest prosty. W uszkodzonych zapałkach znajdują się komórki roślinne. Woda, napierając z ciśnieniem turgorowym na drewienka, wypełnia komórki, my zaś obserwujemy ich ruch.

FILM

Powyższe doświadczenie możecie przeprowadzić z większą ilością zapałek, aczkolwiek efekt nie będzie już tak spektakularny.

Do szybkiego przeczytania!

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>