MATEMATYCZNA GRA: Ile mleka daje krowa?

2 kwietnia 2018 Dla dzieckaDodatkiPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

W minionym tygodniu  przybliżyłam moim przedszkolakom jednostki miary, wagi i pojemności ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej wartości.

Obiektem naszych zainteresowań okazało się mleko. Po zaprezentowaniu kartoników z białym płynem o różnej zawartości tłuszczu i odmiennych gabarytach, rozegraliśmy kilka partyjek matematycznej gry.

Obecność oswojonej mućki zachęciła dzieci do czynnego udziału w zabawie.

 ile mleka daje krowa

To była dotąd najbardziej czaso i pracochłonna pomoc dydaktyczna, jaką udało mi się przygotować na zajęcia. Z braku dostępności odpowiedniego kartonu, musiałam skonstruować bohaterkę zabawy z prostokątnych tekturek, które połączyłam z sobą za pomocą kleju na gorąco. Detale zaś powstały z wycinanek (łaty i głowa), włóczki (ogon) oraz przy użyciu farb.

głowa krowy

krówka i mleczko

Materiały, które możecie pobrać z mojego dysku i wydrukować:

1. Butelki z mlekiem

butelki z mlekiem

2. Krówki oraz łaty z zadaniami

zadania

Łaty wycinamy i przyklejamy na ,,rewersie” krówek.

łaty

krówki

zadania na łatkach

Butelki drukujemy, laminujemy, wycinamy i za pomocą dwustronnej taśmy przyklejamy do pokolorowanych rolek po papierze toaletowym (10 sztuk).

rolki i mleko

ZASADY GRY

Krowę oraz kartoniki z mlekiem ustawiamy na dywanie.

Krówki z zadaniami umieszczamy w centralnym miejscu rozgrywek tak, aby uczestnicy zabawy nie widzieli działań. Dzieci naprzemiennie losują zwierzęta, rozwiązują matematyczne zadania, wynik zaś podają w litrach (np. 3+4= 7 litrów) i daną krówkę umieszczają w rolce z odpowiednim kartonikiem (z racji gabarytów- wsadzamy głową do góry)..

W zabawie nie ma przegranych ani zwycięzcy. Oczywiście możecie prowadzić ranking poprawnie udzielonych odpowiedzi, przyznawać punkt itp. Nie jest to jednak konieczne.

Warto jednak zachęcić podopiecznych do tego, aby krówka za każdym razem, gdy dzieci właściwie rozwiążą działania, wydawała z siebie radosny odgłos muczenia ;)

Podczas projektowania gry, korzystałam z grafik, dostępnych na stronach: KLIK oraz KLIK.

gra

rolka

gdzie wkładac krówki

MOŻECIE BEZPŁATNIE POBRAĆ

I WYDRUKOWAĆ MATERIAŁY,

NIEZBĘDNE DO ZABAWY.

Zezwalam na NIEKOMERCYJNE wykorzystanie moich pomysłów.

 

Jeżeli zechcecie udostępnić informację o zaprezentowanej grze, pamiętajcie proszę o podaniu źródła.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>