Niezwykłe przygody latającej myszy

10 września 2016 BohaterowieDla dzieckaKsiążka  Brak komentarzy

Marzenia się spełniają, trzeba konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Niepowodzenia traktować jak lekcje, z których wyciąga się odpowiednie wnioski. Kiedy siłą napędową staje się pasja, idąca w parze z zaangażowaniem, przeszkody są łatwiejsze do pokonania. Nagrodą, wieńczącą starania, jest satysfakcja, a także podziw w oczach tych, którzy wątpili, przestrzegali, odradzali, zniechęcali.

 Ten, kto wyznacza nowe szlaki, dokonuje rzeczy niemożliwych, dzięki wyobraźni i sile własnych rąk przenosi przysłowiowe góry. Sukces jednostki zapisuje się na kartach historii jako osiągnięcie społeczeństwa, motywuje kolejnych śmiałków do przekraczania granic.

Niezwykłe przygody latającej myszy

Pewien inteligentny gryzoń, odnajdujący sens życia w książkach, poczuł się niezmiernie samotny, w mieście podporządkowanym jego największym, naturalnym wrogom. Pragnienie wydostania się z niebezpiecznego miejsca zaowocowało próbami skonstruowania maszyny latającej.

Czy rezolutnej myszy dopisze szczęście i pokona ocean dzielący dwa kontynenty?

Niezwykłe przygody latającej myszy. 12

Książka, na którą przez przypadek trafiłam w toruńskiej księgarni, okazała się pracą dyplomową Torbena Kuhlmanna, absolwenta hamburskiej uczelni. Niezwykłe przygody latającej myszy pozwoliły młodemu człowiekowi postawić pierwsze kroki w branży księgarskiej i zdobyć serca czytelników, kładących nacisk na estetykę wydanych utworów.

Niezwykłe przygody latającej myszy 1

Niezwykłe przygody latającej myszy 3

W omawianej lekturze tekst odgrywa drugorzędną rolę. Narrator, obserwujący poczynania gryzonia, nie wyprzedza akcji, buduje napięcie, uzupełnia wiedzę czytelnika o niezbędne informacje. Jego wypowiedź jest jednak bardzo uboga, skupiająca się na najważniejszych aspektach. Akcentuje przełomowe momenty, dba o stworzenie właściwego nastroju, ewidentnie darzy sympatią głównego bohatera i dopinguje myszkę w działaniach.

Prawdziwy rarytas stanowią ilustracje, bogate w detale, przybierające formę pocztówek, znaczków, wycinków z gazet (tutaj widać brak konsekwencji w polskim przekładzie, część prasy przetłumaczono na nasz rodzimy język, pozostałe pozostały w oryginalnym wydaniu), szkiców, przedstawiających maszyny, nad którymi pracował gryzoń.

Kuhlmann uchwycił dynamikę pracujących urządzeń. Tchnął życie w grafikę, bawił się światłem i cieniem. Jego obrazy wiernie oddają rzeczywistość, są wielowymiarowe, przypominają fotografie, na których utrwalono istoty ludzkie, zwierzęta oraz sprzęty i miejsca.

Niezwykłe przygody latającej myszy 11

Przyjrzyjcie się uważnie myszy, pokonującej Atlantyk. Moment, w którym przelatuje nad płynącym statkiem, próbując odczytać trasę z trzymanej w łapkach mapy, tlące się w oczach nadzieja i lęk, idące w parze z determinacją, zachodzące słońce, kawałek śmigła, gęste, ciemne chmury robią ogromne wrażenie.

Niezwykłe przygody latającej myszy 8

Niezwykłe przygody latającej myszy 9

Niezwykłe przygody latającej myszy. 10

Również ucieczka przed czyhającymi na smaczny kąsek sowami wzbudza w czytelniku sporo emocji. Spojrzenia ptaków, trzepot ich skrzydeł, ostre dzioby i pazury, pragnienie pochwycenia zbiega przyprawiają odbiorcę opowieści o ciarki na plecach.

Niezwykłe przygody latającej myszy 4

Niezwykłe przygody latającej myszy 5

Kolejne z czających niebezpieczeństw stanowią koty. Z natury ciche, przebiegłe, cierpliwe, przerażają małego bohatera. Pojawiają się w najmniej przewidzianym momencie, paraliżują myszkę, osaczają ją swoją obecnością.

Pomimo porażek, nieudanych eksperymentów, gryzoń nie ustaje w dążeniu do realizacji śmiałego planu. Buduje coraz bardziej zaawansowane maszyny, odbywa mniej lub bardziej udane loty, by w końcu udać się w podróż życia. Czytelnikowi zaś pozostaje śledzić dalsze losy myszy, bacznie obserwując rozbudowane, zapierające dech w piersiach ilustracje,  których dbałość o detale stanowi priorytet.

Niezwykłe przygody latającej myszy 7

Niezwykłe przygody latającej myszy 6

Ciekawym dodatkiem są wzmianki autora, odnoszące się do pionierów lotnictwa. To doskonały sposób na przemycenie historycznych faktów w przystępny i inspirujący sposób.

Polecam z całego serca, bez względu na Wasz wiek, będziecie zachwyceni.

 

Niezwykłe przygody latającej myszy

Tekst i ilustracje: Torben Kuhlmann

Przekład: Marta Krzemińska

Warszawa 2014

WILGA (Grupa Wydawnicza Foksal)

Półka: książka pochodzi z moich prywatnych zbiorów, nie została przekazana w ramach współpracy.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>