Ortograficzne Dobble: Ż

25 kwietnia 2018 Dla dzieckaWczesnoszkolne pomysły na nauke i zabawęZabawy z dzieckiem  Jeden komentarz

Szczerze żałuję, że dopiero niedawno odkryłam wachlarz możliwości, jakie otwiera przed dzieckiem gra DOBBLE.

Nadia stała się jej wielką fanką, ja zaś na bieżąco dorabiam kolejne kółka z nowymi motywami.

Mamy już zestawy z księżniczkami, postaciami z bajek Disneya, zwierzętami oraz DOBBLE tematycznie nawiązujące do bieżących treści edukacyjnych, które w szkole przyswaja moja córka.

Aktualnie, podczas zajęć dodatkowych w domowym zaciszu, oswajamy z Nadzią ortografię. W związku z powyższym doszłam do wniosku, iż DOBBLE okażą się świetną pomocą dydaktyczną.

Oto moja propozycja na zabawę, utrwalającą wyrazy rozpoczynające się literą Ż.

ortograficzne dobble Ż

Mogłabym całować po rękach osobę, która stworzyła algorytm i udostępniła w sieci bezpłatny generator ,,dubli”. Ileż czasu można teraz zaoszczędzić, tworząc własny zestaw. W sumie nasza praca ogranicza się do znalezienia konkretnych grafik, załadowania ich do generatora, ustalenia kształtu kart oraz ich ilości. Nieskomplikowana obsługa generatora dotyczy również możliwości wyboru koloru ramki oraz ręcznego dopasowania grafik do karty.

Gramy w dobble

Przed zapisaniem (na dysku) pliku, należy wybrać jego format (pdf bądź zip). Później zaś wystarczy wydrukować, zalaminować, wyciąć karty i rozpocząć rozgrywkę.

Nadzia i dobble

ZASADY ZABAWY

Przygotowałam 31 kart przedstawiających osoby, rzeczy, rośliny oraz zwierzęta, których nazwy rozpoczynają się literą Ż.

Układamy je w taki sposób, by pola z obrazkami były niewidoczne. Następnie gracze po kolei odkrywają po dwa koła. Porównując ich zawartość, należy wskazać dwie identyczne grafiki. Wygrywa ten, kto jako pierwszy wypowie na głos nazwy obrazków i pod koniec zabawy zbierze jak najwięcej par kart.

karty dobble

Oto grafiki, które wykorzystałam do stworzenia wspomnianej gry:

 wyrazy z Ż

Źródło obrazków: KLIK

 

 Materiały gotowe do druku możecie BEZPŁATNIE pobrać z mojego dysku.

Zezwalam na ich niekomercyjne wykorzystywanie w domu oraz w placówkach oświaty.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Jeden komentarz w Ortograficzne Dobble: Ż

  • kasjeusz says:

    Ta gra przydaje się też podczas lekcji języka polskiego jako obcego, coś o tym wiem ;) Pomagam rówieśniczce z Wietnamu i często wykorzystuję wówczas rozmaite gry (nie tylko językowe).

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>