Papier, Kamień, Nożyce

2 stycznia 2018 Dla dzieckaDodatkiPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Dawno temu, gdy nawet największym filozofom i wynalazcom nie śniły się smartfony, Internet i wirtualne życie, przeróżne gry towarzyskie stanowiły istotny element mniej lub bardziej oficjalnych spotkań. Przyczyniały się one do pogłębienia więzi społecznych, zapewniały rozrywkę, umożliwiały rywalizację, wypełniały lukę, kiedy zabrakło tematów do rozmów.

Obecnie producenci gier prześcigają się w wymyślaniu produktów, wyróżniających się oryginalną koncepcją, jakością wykonania i dostarczaniem wielu bodźców. Powyższe kryteria nie zawsze gwarantują dobrą zabawę.

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na ponadczasową grę, której walory docenia kolejne pokolenie. Jej pierwotna wersja nie wymaga użycia żadnych akcesoriów, ogranicza się do umownych symboli, pokazywanych za pomocą dłoni.

Opcja, którą dzisiaj zaprezentuję została wzbogacona o gadżety, cieszące się ogromnym zainteresowaniem moich przedszkolaków.

Macie ochotę zagrać w Kamień, Papier, Nożyce?

6

Kiedy jakimś cudem udaje mi się zajrzeć na toruńską starówkę, moje nogi obowiązkowo przekraczają próg Tigera. Wspomniany sklep jest kopalnią pomysłów dla nauczyciela wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Każdy przedmiot, którego dotknę,  uruchamia wyobraźnię, napędza trybiki, odpowiedzialne za opracowywanie nowych zabaw i zadań. Pozornie nieprzydatne rzeczy ujawniają swoje drugie oblicze, wręcz domagają się tego, by odkryć ich nowe znaczenie. Zdecydowanie uważam, że dział marketingu powinien pomyśleć o kartach lojalnościowo-rabatowych dla kreatywnych belfrów. Moglibyśmy śmielej zapełniać sklepowe koszyki ;)

1

To właśnie w Tigerze znalazłam zestawy do uwielbianej przez moje dzieci zabawy: Kamień, Papier, Nożyce. Ktoś z Was mógłby zapytać o sens ulepszenia czegoś, co doskonale sprawdziło się w praktyce. I słusznie, gdyż zazwyczaj wychodzę z założenia, że prostocie tkwi siła. Jednak tym razem zastosowanie dodatkowych elementów jest uzasadnione. I mam zamiar to udowodnić.

Mora

Papier, Kamień, Nożyce nie są wymysłem ,,naszych” czasów. Już starożytni Rzymianie wykorzystywali swoje dłonie podczas gry w Morę.  Popularną rozrywkę na jednym ze swych płócien utrwalił również włoski malarza Bartolomeo Pinelli, co widać na wyżej załączonej grafice. O ile w Morze mamy do czynienia ze znakami, będącymi odpowiednikami cyfr (pięść=0, otwarta dłoń=5 itp.), tak w Kamieniu, Papierze i Nożycach gracze rywalizują ze sobą za pomocą nieliczbowych symboli. Według źródeł, omawianą przeze mnie wersję wymyślili i rozpowszechnili mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wini.

2

Zasady gry wyraźnie określają moc każdego z symboli:

- zaciśnięta dłoń, będąca odpowiednikiem KAMIENIA, przeciwstawia się nożycom, które tępi swą mocą,

- dwa palce (NOŻYCE) przecinają PAPIER,

- otwarta dłoń symbolizuje PAPIER- owija on KAMIEŃ.

Papier w starciu z nożycami poniesie klęskę, jednakże zwycięży, gdy napotka na kamień. Nożyce zniszczą papier, lecz polegną w starciu z kamieniem. Kamień stępi nożyce, ale zostanie owinięty papierem.

Nie ma faworyta, każdy ma szanse na wygraną. Podczas zabawy ogromną rolę odgrywa intuicja, obserwacja przeciwnika, przewidywanie jego ruchu.

Opisywana gra stała się inspiracją dla twórców krótkiej, aczkolwiek pięknej animacji, którą warto zaprezentować uczniom:

W przerwie pomiędzy zajęciami, kiedy dzieci zaczynają się schodzić lub gdy oczekują na odbiór rodziców- właśnie wtedy najczęściej siadamy na dywanie, tworząc koło. Chowamy za plecami dłonie i rozpoczynamy zabawę. O ile moje sześciolatki znają reguły i zdają sobie sprawę z zasad fair play, tak zawsze znajdzie się ktoś, komu przyjdzie ochota na psoty. Chcąc uniknąć nieuczciwych zachowań, sięgam po wspomniane gadżety.

3

4

5

6

7

8

Wraz z drugim graczem zakładamy odpowiedniki papieru, kamienia i nożyc na palce. Te niewielkie, miłe w dotyku, gumowe i kolorowe symbole uatrakcyjniają zabawę. Są elastyczne, dzięki czemu bez problemu mieszczą się w zamkniętej dłoni, można je zginać, wyginać, bez obaw o zniszczenie. Owszem, mogą ulec destrukcji, ale tylko wtedy, gdy będzie to naszym celowym działaniem.

9

10

12

Kiedy nakładamy na palce kolorowe akcesoria, mam pewność, że mój przeciwnik nie będzie oszukiwał. Wszakże musi pokazać jeden z trzech symboli, nie ma możliwości, by w chwili, gdy zorientuje się z czym będzie mieć do czynienia z mojej strony, niezauważalnie zmienił układ palców.  To wyrównuje szanse na zwycięstwo.

Za paluszkowy komplet zapłaciłam w Tigerze 8zł. Na razie posiadam dwa zestawy, co nie wyklucza powiększenia kolekcji o kolejne egzemplarze.

Gra Papier, Kamień, Nożyce posłużyła mi również podczas zajęć z języka anielskiego, kiedy to wprowadziłam nowe słówka, powtarzałam z dziećmi cyfry oraz przeprowadzałam creative fingerplay. Generalnie kanał z Super Simple Song mogę z czystym sumieniem polecić zarówno nauczycielom jak i rodzicom.

Oliwier

Filip

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>