Prawie jak TETRIS

18 listopada 2014 Dla dzieckaDodatki  3 komentarzy

Najbardziej wyeksploatowanymi i najczęściej kupowanymi przedmiotami w moim domu są… kredki. Towarzyszą one Nadii podczas niemalże każdej zabawy. Wykorzystując je, realizuje swoją artystyczną pasję, ćwiczy rączki, przyzwyczajając dłonie do pracy z długopisem, ołówkiem czy piórem, ale również daje upust emocjom. Narysowane postaci, jak i otaczająca je rzeczywistość, są wytworem dziecięcych marzeń, obserwacji, a nawet lęków. To, czego nie da się ubrać w słowa, co zawstydza, bądź przeraża naszą pociechę znacznie łatwiej przedstawić w formie obrazka. Odpowiednia interpretacja (nie mylcie z nadinterpretacją) efektów rysowania może pomóc nam w zrozumieniu latorośli, w lepszym poznaniu jej świata. Przecież nie każde dziecko odczuwa potrzebę uzewnętrzniania swoich myśli w sposób werbalny.

Mojej córce rysowanie przede wszystkim sprawia ogromną frajdę, pomaga się zrelaksować i uporządkować wydarzenia z danego dnia. Dzięki rysunkom mogę zobaczyć przedszkole, panie, które się nią opiekują, koleżanki i kolegów z perspektywy malucha. Wszelkie krzywizny, nieidealne proporcje, komicznie wyglądający ludzie i zwierzęta rozczulają mnie do tego stopnia, że zbieram większość prac i przechowuję w oddzielnych teczkach.

DSC_0091

Teraz dbam o to, by nie zabrakło jej odpowiednich narzędzi do zabawy. Wiecie już, że Młoda uwielbia grube kredki Bambino, kredki w formie zwierzątek, klocków itp. Ostatnio trafiłam na ciekawie wyglądający i niedrogi zestaw. Poczytajcie…

kredki klocki

Moje pierwsze skojarzenie- TETRIS! Może nie do końca idealnie wyglądające, jak elementy niegdyś popularnej gry, ale nie da się ukryć, że do niej nawiązują. Kredko-klocki stanowią najnowszy nabytek, który cieszy oczy i dłonie mojego dziecka. Znalazłam je w Smyku i zapłaciłam za opakowanie (liczące 6szt.) bez grosza 7zł. Sklep w swej ofercie miał również kredki w kształcie psów (jamników) oraz samochodzików. W internecie dostaniecie także krążki na paluszki, gwiazdę, mini zoo. Producentem gadżetu, jak widać na załączonym zdjęciu, jest Astra (wspierająca Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole), zaś seria w skład której wchodzą kredki nosi nazwę CREATIVO.

kredki klocki

Wspomniany zestaw składa się z kompatybilnych, występujących w sześciu kolorach (traficie na różne warianty) świecowych kredek. Mieszczą się one w dłoniach przedszkolaka i zwracają na siebie uwagę z powodu nietypowej formy.

kredki klocki

Klocko-kredki można potraktować w dwojaki sposób- wykorzystać w trakcie zabawy do stworzenia niewielkich budowli (tutaj warto zaopatrzyć dziecko w kilka zestawów), łączenia z sobą, tworzenia kolorystycznych zestawień, ale również posługiwać się nimi zgodnie z tradycyjnym zastosowaniem.

DSC_0078

DSC_0079

DSC_0083

DSC_0085

DSC_0086

Do niewątpliwych zalet opisywanych gadżetów należą:

- ciekawy kształt, przykuwający uwagę dziecka, zachęcający malucha do niestandardowego potraktowania kredek

- możliwość wykorzystania produktów jako klocków

- intensywne, żywe barwy, za pomocą których można stworzyć wesołe rysunki (dostępnych jest kilka kolorystycznych wariantów)

- wysoka jakość- kredki wykonano starannie, dbając o detale

- odporność na złamania (przy rozważnym korzystaniu)- kredki nie pękają, nie łamią się, są bardzo wytrzymałe

- waga- mimo gabarytu charakteryzują się zaskakującą lekkością

- cena- przyznajcie sami 7zł za sześcioelementowy komplet nie nadwyręża domowego budżetu

- dostępność- kupiłam je w Smyku, ale również udało mi się na nie trafić w kilku sklepach papierniczych, ponadto są dostępne w sieci.

DSC_0087

DSC_0089

Zważywszy na formę, w jakiej występują kredki, trudno nimi precyzyjnie kolorować. Można co prawda stosować rożne techniki, wykorzystywać ścianki klocko-kredek nie tylko kanty- wszystko zależy od umiejętności i chęci dziecka.

DSC_0091

Tak sobie pomyślałam, że pozbieram kawałki zalegających w pudełkach świecowych kredek i obdarzę je drugim życiem, nadając im kształty za pomocą foremek. Będziemy miały z Nadzią kreatywne zajęcie ;)

O innych kredkach mogliście przeczytać na moim blogu tutaj:

Bambino

Kredki do kolorowania wodoodpornych puzzli

Kredki kostki od Myszki Agatki

Kredko-Klocki w kształcie zwierzątek

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

3 komentarzy w Prawie jak TETRIS

 • miraga says:

  Raczej traktuję je jako ciekawostkę. Mimo wielu swych zalet nie posiadają jednej dla nas istotnej, nie ćwiczą prawidłowego chwytu kredki.

  • li_lia says:

   Otóż to Moja Droga :) Pozdrawiam Cię serdecznie.

 • yllla says:

  ciekawie wyglądają, zawsze to coś nowego i może zachęcić do kolorowania te dzieciaki, które nie bardzo lubią … ale jednak czy nie powinny one przede wszystkim dobrze kolorować i być wygodne? Sama nie wiem.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>