-
Profesor Florian Szczękoczułek wśród zwierząt
19 grudnia 2016 Bohaterowie, Dla dziecka, Dodatki, Książka
-
Globtroter o niebywałym poczuciu humoru, porywa czytelnika w ekscytującą podróż po kilku kontynentach. Na uwagę zasługuje nie tylko jego wiedza, lecz również sposób wysławiania. Profesor Florian jest bowiem prawdziwym, elokwentnym krasomówcą, który bawi się językiem, tworząc zlepki słów, neologizmy, będące adekwatnymi określeniami danej sytuacji i napotkanych rzeczy czy zjawisk.
Z powodzeniem mógłby pełnić rolę mentora młodego odkrywcy. Motywuje do podjęcia aktywności fizycznej, rozruszania szarych komórek. Podpowiada, niekiedy sugeruje, aczkolwiek swoim uczniom pozostawia szerokie pole do popisu.
Książka podzielona została na 8 rozdziałów. Wycieczkę po kontynentach rozpoczynamy od… podwórka. Najbliższe dziecku otoczenie skrywa ciekawe zagadnienia. Właściciel książki zostaje poproszony o pozbieranie ptasich piór, które wykorzysta podczas ,,naprawiania” uwiecznionego na kartkach domowego ptactwa. Ponadto będzie musiał wykazać się sprytem, podkradając z kuchni różne komponenty. Stanie się rozjemcą skłóconych zwierząt, a także specjalistą od recyklingu. Plastyczne prace będą wymagały użycia starych gazet, bibuły, skrawków materiałów, plasteliny, oraz jadalnych półproduktów.
Florian Szczękoczułek zaprasza czytelnika do bacznej obserwacji terenów zielonych- łąk i lasów, odkrywa uroki afrykańskiej sawanny. Opowiada o zwyczajach przedstawicieli fauny, przytacza sformułowania, porównania, które w codziennym życiu funkcjonują jako przysłowia.
Dziecko ma okazję zabawić się w kreatora mody, przygotowując jeża na sylwestrową zabawę, za pomocą dłoni umazanych w farbie, przywraca łosiom ich słynne atrybuty, pracuje nad lustrzanym odbiciem królika, tworzy kopiące podziemne korytarze dżdżownice ze starych sznurówek, wyposaża wiekowego bawoła w utraconą sierść, zaś zebrę w zagubione paski.
Właściciel książki zostaje poproszony o dokonanie prostych, matematycznych obliczeń, musi również obracać podręcznik, gdyż tekst niekiedy bywa umieszczony do góry nogami. Ponadto wymagane jest, by wykazał się kreatywnością, gdyż w kilku przypadkach zmaga się z zadaniem, polegającym na rozśmieszeniu bohaterów, poprzez dorysowanie wesołego obiektu.
Zapoznając się z tekstem można dowiedzieć się kilku intrygujących faktów: ile wody zawiera mocz wielbłąda, czy słonie stąpają na paluszkach, dlaczego warzęcha ma dziwny kształt dziobu, czym różni się cyjon rudy od wilka, ile metrów może liczyć sobie waran, jaki ssak znosi jaja, jakie przysmaki lądują w brzuchu kolczatki.
Prócz realnych obrazków, przedstawiających dane zwierzę, dziecko natrafia na rysunki, dzięki którym może ingerować w straszny wizerunek drapieżników. I tak oswaja diabła tasmańskiego, pracuje nad manikiurem jednej z sów, zmienia oblicze anakondy.
Mnogość i różnorodność poleceń, będących jednocześnie wyśmienitą zabawą, sprawia, że młody właściciel książki spędza czas przyjemnie i pożytecznie. Przygody profesora Floriana dowodzą tezy, iż nauka nie musi być przykrym obowiązkiem. Poznawanie otaczającego świata w wieku przedszkolnym w odpowiedniej formie skutecznie stymuluje rozwój dziecka, wzmaga jego ciekawość i zachęca do nieustannego poszerzania horyzontów myślowych.
Opisywany egzemplarz jest zdecydowanie NAJciekawszym i Najlepiej skonstruowanym poradnikiem przyrodniczo-podróżniczym, książką aktywizującą, kolorowanką, bazgroszytem, zeszytem ćwiczeń z jakim moja córka miała do czynienia. Jego autor, Dariusz Wanat, nie poszedł na łatwiznę, tworząc kolejną ciekawą, aczkolwiek powielającą schematy ,,uzupełniankę”. O Cię Florek! wymaga pełnego zaangażowania w proces tworzenia, dokańczania projektów pomysłodawcy. Angażuje małą motorykę, uczy cierpliwości, staranności, zachęca do wykorzystywania materiałów pomocniczych (klej, włóczka, krepina, ryż, pióra, tkanina), korzystania z różnorodnych technik malarskich.
Godnym podkreślenia jest również fakt, iż wszelkie zagadnienia, polecenia stanowią podstawę do dalszej pracy, jednakże to od dziecka zależy jakie pomoce plastyczne oraz techniki uwzględni podczas kreatywnej zabawy.
A kiedy już dotrzecie do ostatniej strony, gdy każde z zadań zostanie solidnie, kompletnie wykonane, cieszcie się owocem wspaniałej przygody, grubą księgą, wypełnioną pomysłami oraz ich niekiedy szaloną realizacją.
O Cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt
Dariusz Wanat
Liczba stron: 224
Okładka: miękka, klejona
Format: 206 x 283
Bielsko-Biała 2016
Wydawnictwo Dragon
Półka: egzemplarz recenzencki
li_lia
W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.
Najnowsze komentarze
EWELINA: ŚWIETNY POMYSŁ. DZEKI ZA »
Natalia: chciałabym kupić są »
Barbara: Witam serdecznie »
li_lia: Dzień dobry. Niestety »