Prywatna przestrzeń kosmiczna- galaktyczne WEKI

24 lipca 2018 Dla dzieckaPRZEDSZKOLEWczesnoszkolne pomysły na nauke i zabawęZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Przyznam szczerze, że odrobinę podziwiam znajome, które w wolnym czasie zamykają się w kuchni, by w królestwie przypraw i sezonowych owoców oraz warzyw stworzyć zapasy na chłodniejsze pory roku. Kiedyś sprawiało mi to przyjemność. Obecnie nie czuję takiej potrzeby.

Jednakże całkowicie nie odsunęłam się od wakacyjnej tradycji. W odróżnieniu od typowych przetworów zamknęłyśmy z Nadusią w słoiku odrobinę kosmicznej przestrzeni.

Znacie przepis na GALAKTYCZNE WEKI? Jeśli dotąd ich nie przyrządzaliście, gorąco zachęcamy do nadrobienia zaległości ;)

kosmos w słoiku

Nie dość że nie wymagają termicznej obróbki i praktycznie nie można ich sknocić to największą frajdę sprawia fakt, iż za każdym razem otrzymujemy inny efekt, który zmienia się wraz z upływem czasu. Galaktyczne weki mają to do siebie, że cieszą oko, aczkolwiek nie należy ich spożywać. Stanowią ozdobę dziecięcego pokoju, zachęcają do poszerzania wiedzy na temat kosmosu i same w sobie są prostym choć efektownym eksperymentem.

półprodukty

Aby zamknąć w szklanym naczyniu kawałek galaktyki należy przygotować:

- słoik;

- watę;

- farby plakatowe, najlepiej 3 kolory;

- brokat,

- wodę;

- pędzelki;

- kubeczki do mieszania farb z wodą.

Nadia miesza farby

W pierwszej kolejności Nadia przygotowała kolorowe płyny. W tym celu zabarwiła wodę farbami plakatowymi. Następnie dosypała adekwatny do danej barwy brokat.

szklanki

W słoiku umieściła płyn w najciemniejszym kolorze. przykryła go watą, która momentalnie zaczęła nasiąkać wodą. Po chwili dołożyła kolejną warstwę waty i ostrożnie zalała ją płynem w innym kolorze. Tak samo uczyniła kolejny raz. Galaktyczny wek zabezpieczyłyśmy pokrywką i czekałyśmy aż poszczególne barwy zaczną się z sobą łączyć.

przelewanie

wata

wata2

warstwa

Początkowo granice pomiędzy kolorami były bardzo widoczne. Z czasem zaczęły się zacierać, tworząc ciekawy efekt.

kosmos w słoiku

galaktyka w słoiku

galaktyczne weki

Nasza prywatna przestrzeń kosmiczna po okołu 2 tygodniach powinna zblednąć. Wówczas trzeba będzie powtórzyć eksperyment, wykorzystując nowe półprodukty.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>