Święto Toruńskiego Piernika

8 września 2015 Dla dzieckaDodatkiKuchniaMiejsca  Brak komentarzy

Kolekcjonujecie suweniry z podróży? Czy zapoznawszy się z zabytkami i atrakcjami obcego miasta, zaopatrujecie się w lokalne pamiątki?

Z Koniakowa przywieziecie koronkowe stringi, z Gdyni bursztynowy naszyjnik, z Krakowa figurkę wawelskiego smoka, z Torunia zaś pachnące miodem i korzennymi przyprawami pierniki.

W trakcie pierwszego, wrześniowego weekendu gród Kopernika odświeżył nieco zapomniane święto, w trakcie którego na piedestał wyniesione zostały charakterystyczne wypieki.

 Święto Toruńskiego Piernika

Zazwyczaj przywodzą na myśl bożonarodzeniowe przysmaki i ozdoby iglastego drzewka. Niektórzy co roku w domowym zaciszu zabierają się za ugniatanie brązowego ciasta, z którego później pieczołowicie wycinają przeróżne kształty. Odpowiednio przechowywane mogą przeleżeć w blaszanych puszkach nawet kilka tygodni. Do takich poświęceń jest skłonny prawdziwy łasuch, pragnący przedłużyć świąteczną atmosferę. Mało kto stosuje się do klasycznych receptur, stosowanych przez dawnych producentów pierników.

Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika

5 i 6 września w centrum Torunia pojawiły się historyczne zdjęcia, przedstawiające proces wytwarzania aromatycznych ciastek. Wzbudziły zainteresowanie zarówno dorosłych, jak i całkiem młodych zwiedzających starówkę. Niewątpliwie na widok popularnych pyszności niejednej osobie pociekła z kącików ust ślinka.

Kopernik z pierników

Święto Toruńskiego Piernika

Tuż przed południem na gości Muzeum Etnograficznego czekała nie byle jaka niespodzianka pod postacią portretu słynnego astronoma. Święto Toruńskiego PiernikaGodnym podkreślenia jest fakt, że obraz w całości wykonano z pierników. Jak donoszą media, Kopernik ,,pochłonął” aż 15 tys. ciasteczek. Jeśli śledziliście relacje z tegorocznych targów EXPO, które odbyły się w Mediolanie, Waszej uwadze zapewne nie umknęła wzmianka o tej toruńskiej wizytówce. Wówczas podziwiał ją cały świat. Aktualnie cieszy oczy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Święto Toruńskiego Piernika

Życiem tętnił również Rynek Staromiejski. W jego centralnym miejscu ustawiono scenę, na której lokalni artyści, odziani w typowe dla minionej epoki kostiumy, czytali Lalkę Bolesława Prusa. Pasjonaci wyśmienitej literatury mogli liczyć na prawdziwą ucztę dla uszu.

Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika

Na amatorów graffiti czekały wykonane z drewnianych dykt ścianki. Smutne półprodukty wkrótce pokryte zostały kolorowymi napisami i obrazami, wśród których prym wiódł portret autora De revolutionibus orbium coelestium .

Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika

Dla najmłodszych uczestników Święta Piernika przygotowano pokaz grupy cyrkowej. W trakcie spektaklu widzowie podziwiali umiejętności żonglera kontaktowego, pożeracza ognia, poskramiacza szczudeł. O dobry nastrój zadbała sympatyczna para mimów, która do zabawy zaangażowała kilkoro z obecnych na rynku dzieci.

pol_pl_Opaska-informacyjna-ID-Pszczolka-LittleLife-1087_1

opaski ze strony: http://babyandtravel.pl/

W trakcie masowych imprez nasza czujność może zostać uśpiona, uwaga skupiona na artystach zamiast na dzieciach. Liczne atrakcje potrafią sprawić, że nawet posłuszny maluch, niespodziewanie oddali się od rodziców/opiekunów.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której dziecko znika Wam z oczu. Jeśli pociecha potrafi zapamiętać swoje imię nazwisko, adres zamieszkania, organizatorzy przedsięwzięcia, życzliwi ludzie pomogą mu odnaleźć swoich bliskich, nam łatwiej będzie wywołać ,,zgubę” przez megafon (mikrofon). O takich sprawach naprawdę warto pomyśleć zawczasu.

Myślę, że dobrym rozwiązaniem są specjalne bransoletki, na których można umieścić informacje, dotyczące danych personalnych dziecka, grupy krwi. Z takiego rozwiązania korzystam, kiedy wyjeżdżamy nad jezioro, albo nad morze. W kilka egzemplarzy zaopatrzyłam się w Rossmannie, płacąc niecałe 2zł za sztukę. Na szczęście wodoodporne jednorazówki wówczas się nie przydały, nie musieliśmy z nich korzystać. Jednak kto wie, kiedy nadejdzie ich pora.

Święto Toruńskiego Piernika

Ponieważ pogoda postanowiła spłatać nam figla, nie uczestniczyliśmy w międzypokoleniowej potańcówce. Przyznam szczerze, że odrobinę ubolewam nad tym, zważywszy na fakt, że córka uwielbia wszelką, muzyczną aktywność. Zapomnieliśmy również o odwiedzeniu Muzeum Piernika, mieszczące się przy ulicy Szerokiej. Zdążyliśmy za to zaopatrzyć się w sporą torbę aromatycznych wypieków, które skonsumowaliśmy w drodze powrotnej do domu.

DSC_0031

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>