Tajemnicze księżniczki (21/2017)

10 kwietnia 2017 BohaterowieDla dzieckaKsiążka  Brak komentarzy

Dlaczego duże i małe dziewczynki tak chętnie sięgają po historie, których bohaterkami są księżniczki?

Może wynika to z pragnienia doświadczenia luksusu, zarówno jeśli chodzi o dobra materialne, jak i możliwość obcowania z czymś niedostępnym dla ogółu.

Może (prawie) każda z nas marzy o długiej, misternie zdobionej sukni, balu, który przetańczy do białego rana u boku najprzystojniejszego przedstawiciela odmiennej płci.

A może pociąga nas wizja złotej klatki, zrzucenia trosk na barki innych osób i zaprzątania głowy jedynie miłymi sprawami.

 Cóż, jednego możecie być pewni. Tajemnicze KSIĘŻNICZKI daleko odbiegają od utartych schematów.

Tajemnicze Księżniczki Khoa Le

Nie sposób oderwać oczu od szaty graficznej, stworzonej przez Khoę Le. Ceniona ilustratorka ponownie stanęła na wysokości zadania, powołując do życia wyrwane ze snów postaci.

Akcja baśni rozgrywa się w miejscu, którego próżno szukać na mapie. Owe królestwo zamieszkuje sześć potencjalnych następczyń tronu. Każda z nich wyznaje inną życiową filozofię. Jedna kocha przepych, drugiej sprzyja natura, trzecia ma obsesję na punkcie swoich pukli, czwarta najlepiej czuje się w wodnym środowisku, piąta włada fauną, natomiast charakter i umiejętności ostatniej owiane zostały gęstą tajemnicą.

Przedstawicielki najwyższej klasy społecznej zostają wytypowane do stawienia czoła zagrożeniu. Szkodnikiem, niszczącym krainę jest przerażający smok. Księżniczki korzystają ze swoich mocy, by rozwiązać palący problem. Czy ich eskapada zakończy się sukcesem? A może z góry skazane są na miażdżącą porażkę?

Tajemnicze ksieżniczki

Koncepcja szlachetnie urodzonych niewiast, wykonujących pracę zazwyczaj przypisaną dzielnym młodzieńcom (niekoniecznie pochodzącym z zamożnych rodów), jest dosyć niespotykanym rozwiązaniem. To najlepszy dowód na to, iż heroizm nie jest uzależniony od płci. Skłonność do czynienia dobra i bezinteresownej pomocy to przejawy odwagi, godnej wyróżnienia.

Prócz nietuzinkowych bohaterów uwagę czytelnika zwraca także potwór, wrażliwy na emocje, niepotrafiący zapanować nad daną mu przez naturę siłą.

smok

Khoa Le stroni od aktów przemocy. Stawia na dialog, współpracę, na wielokrotne próby wypracowania konsensusu pomiędzy przedstawicielami przeciwstawnych obozów. Zjednoczenie sił potrafi zdziałać cuda, kooperacja jest zatem pożądanym zjawiskiem, przynoszącym zamierzone efekty.

Czym, lub kim tak naprawdę okaże się smok i co symbolizuje?

Tajemnicze księżniczki

Księżniczki Khoa Le

poddani

Niewielka ilość tekstu nie odwraca uwagi czytelnika od głównego atutu książki, jakim są ilustracje. Wypowiedź autorki wędruje po stronach, nie trzyma się utartych schematów, wręcz dopasowuje do sytuacji. Skondensowana treść wyzwala energię, niezbędną do uruchomienia wyobraźni i intensywnego przeżywania perypetii bohaterów.

Kolorowe pejzaże, dopieszczone w najmniejszym detalu, przenoszą odbiorcę książki do bajecznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć, gdzie nie panują znane reguły, a granice wytycza wyłącznie wyobraźnia.

Kolekcjonerskie cacuszko. Okaz, wzbogacający domowe zbiory o ilustratorski majstersztyk. Podwójna okładka dubluje odczucie obcowania z czymś wyjątkowym, stworzonym z największą starannością, z głębi serca z potrzeby dzielenia się pięknem. Lśniące, delikatne w dotyku strony wręcz wymagają specjalnego traktowania. Zapomnijcie o brudnych, tłustych dłoniach. Wspomnianą lekturą należy się delektować, karmić zmysły i cieszyć z samego faktu jej posiadania.

Wracając do jednego z głównych pytań. Jakkolwiek jest w Twoim przypadku, wiedz, że dla kogoś jesteś, byłaś lub będziesz księżniczką, chociaż nigdy nie doświadczysz ciężaru korony.

Tajemnicze Księżniczki Khoa Le

Tajemnicze księżniczki (Misteriose Principesse)

Tekst i ilustracje Khoa Le

Przekład: Tadeusz Woźniak

Ożarów Mazowiecki 2017

Wydawnictwo Olesiejuk

Półka: książka pochodzi z moich prywatnych zbiorów, nie została przekazana w ramach współpracy

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>