Wiersze nie muszą być nudne

24 stycznia 2014 Dla dzieckaKsiążka  8 komentarzy

Zdecydowanie zbyt rzadko czytam mojej córce poezję, wychodząc z założenia, iż współczesna literatura dziecięca jest wręcz przesycona grafomańskimi wierszydłami. Lektura tych jakże infantylnych utworów, charakteryzujących się banalnymi i przewidywalnymi rymami, nie przypomina przyjemnego obcowania ze słowem pisanym. Dlatego też z wielkim dystansem podeszłam do tomiku wierszy Łukasza Majewskiego, obawiając się rozczarowania. Teraz trudno mi ukryć spąsowiałe policzki, płonące ze wstydu, wynikającego ze zbyt szybko wyrobionej opinii na temat zdolnego artysty.

DSC_0003

Podmiotem lirycznym WierszTaków dla Dzieci jest rezolutna kilkuletnia dziewczynka, która z prawdziwym wdziękiem, rozbrajającą szczerością i zaraźliwym humorem przytacza kilka historii ze swojego życia. W niezwykle dowcipny, ale również inteligentny, błyskotliwy sposób zwraca uwagę na swoje potrzeby i oczekiwania. Młoda panna konfrontuje własną wizję rzeczywistości z poglądami osób dorosłych, dokonując trafnych, czasami wzbogaconych nutką ironii osądów. Z całą pewnością nie należy do pokolenia maluchów, które wychowywane w bezstresowy sposób, mówią bez żadnych zahamowań to, co im ślina na język przyniesie, po to tylko, by sprawić przykrość swojemu słuchaczowi. O, nie! Sympatyczna bohaterka jest po prostu inteligentną gadułą, pragnącą zwrócić na siebie uwagę, zamanifestować swoje istnienie, pokazać, iż jako niewielkich rozmiarów człowiek również boryka się z różnymi problemami.

DSC_0002

To, co czytelnikowi może okazać się dziwne, na co nikt z nas zapewne by nie wpadł, tak naprawdę okazuje się być częścią dziecięcego świata, w którym wyobraźnia odgrywa istotną rolę. O brak fantazji, pomysłowości oraz ciekawych koncepcji na pewno wspomnianego dziewczęcia posądzić nie można. Ta dążąca do osiągnięcia wytyczonych celów istota, dostosowuje obowiązujące zasady do własnych możliwości. Wie, że na pewne przywileje musi sobie zasłużyć, co nie przeszkadza jej snuć wielkich planów na przyszłość. W tak młodym wieku wykazuje się coraz rzadziej spotykaną empatią. Podobnie, jak większość jej rówieśników, marzy o kimś, kim mogłaby się opiekować. Czy jednak dane jej będzie stać się właścicielką niezwykłego pupila, którego zamknie w słoiku po majonezie?

Sposób rozumowania przedszkolaka wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Zamiłowanie dziewczynki do prostych zabaw, nieskomplikowanych, ale jakże zaskakujących rozwiązań, może okazać się czymś niewłaściwym w wykonaniu osoby dorosłej, której wręcz pewne rzeczy nie pasują, godzą w jej dobre imię. Nasza bohaterka nie zwraca uwagi na konwenanse, czerpie radość z tego kim jest i co robi.

DSC_0005

Gdybyście zatem spróbowali zrozumieć sposób postępowania kilkulatka, marząc o poznaniu jego myśli, zamiarów, jeśli chcielibyście logicznych wyjaśnień, rzucających jasne światło na zachowanie Waszej pociechy, sięgnijcie po tom WierszTaków Łukasza Majewskiego. Często postrzegamy dzieci jako istoty o ograniczonych możliwościach, które nie powinny zabierać głosu w ,,dorosłych” dyskusjach, bagatelizujemy ich obecność, sądząc, iż nie są ,,odpowiednio rozgarnięte”, by móc pojąć znaczenie ważnych kwestii. Tymczasem to właśnie od nich moglibyśmy uczyć się wrażliwości, podchodzenia do różnych spraw w nieszablonowy sposób oraz łączenia logiki z wyobraźnią.

Majewski wykazał się doskonałą znajomością umysłu młodego człowieka, dając mu palmę pierwszeństwa oraz szansę na to, by czytelnicy mogli poznać zupełnie inny, co nie znaczy, że gorszy, punkt widzenia. Lekkie pióro autora, poruszanie tematów, które dla naszych pociech są niezwykle ważne i zasługują na uwagę dorosłych, odejście od przesłodzonych zwrotów, głupiutkich sformułowań oraz niezwykle błyskotliwe puenty z całą pewnością przemawiają na korzyć utworów. Zwieńczeniem udanej całości stanowią dowcipne ilustracje Krzysztofa Krawca, kolejnego świetnego obserwatora naszych milusińskich.

Dobrze się składa, że wśród tandety trafiłam na naprawdę godną polecenia książkę, która choć napisana z myślą o dzieciach stanie się jedną z ulubionych lektur dorosłych.

Zajrzyjcie na kanał Łukasza Majewskiego na YT, na którym znajdziecie muzyczne  wersje WierszTaków.

DSC_0001

WierszTaki dla Dzieci

Łukasz Majewski

Warszawa 2013

Warszawska Firma Wydawnicza

Półka: Książka otrzymana w ramach recenzenckiej współpracy

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

8 komentarzy w Wiersze nie muszą być nudne

 • Nie znałam tej książki. Ciekawie się prezentuje. Mój Maluch bardzo lubi wierszyki.

  • li_lia says:

   Te z pewnością przypadną mu do gustu.

 • nikollet85 says:

  też nigdy wczesniej jej nie znałam…

  • li_lia says:

   Cieszę się, że dzięki tej recenzji uległo to zmianie ;)

 • Kiti says:

  Ja lubię wierszyki, fajnie, że piszesz o tej książce, będę miała ją na uwadze.

  • li_lia says:

   Mogę ją przywieźć na nasze spotkanie.

 • Kruszynka says:

  Jakoś nie jestem pozytywnie nastawiona do wierszyków, ale skoro ta jest taka dobra to zapamiętam na przyszłość.

  • li_lia says:

   Moja Droga, nie polecałabym, gdyby było inaczej ;)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>