Zimowe koło opowieści

15 stycznia 2018 Dla dzieckaDodatkiPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Najczęściej nasze rozmowy sprowadzają się do rzeczowych, pozbawionych upiększeń wypowiedzi. Przywykliśmy do stosowania skrótów, wtrącania obcojęzycznych nazw, w naszym mniemaniu bardziej atrakcyjnych, adekwatnych do sytuacji. Podobnie sprawa wygląda z przesyłaniem tekstowych wiadomości czy to za pomocą telefonu czy internetowych komunikatorów.

Przestaliśmy bawić się mową. Nie czerpiemy przyjemności z budowania napięcia, z tworzenia wstępu i stopniowego zmierzania do kulminacyjnego punktu.

Chciałabym zaprezentować Wam zabawę, która rozwiąże języki, pobudzi wyobraźnię, umili zajęcia oraz długie, zimowe wieczory.

Oto Zimowe Koło Opowieści.

Zimowe Koło Opowieści

Od kilku miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczką kilku zestawów Story Cubes. Kości opowieści tak bardzo przypały mi do gustu, że postanowiłam tworzyć wariacje na ich temat.

Ponieważ nie jestem w stanie zapewnić wystarczającej liczby egzemplarzy wspomnianego gadżetu tak, aby moi podopieczni, podzieleni na grupy, mogli swobodnie i sprawiedliwie z nich korzystać, wpadłam na pomysł przerobienia gry na tańszą, papierową wersję i połączenia jej z pewnym popularnym przedmiotem.

Najprostszym rozwiązaniem okazało się koło (tudzież jajo, gdyż kształtem bardziej przypomina Kinder Niespodziankę), które starałam się podzielić na mniej więcej równe części. Na każdej z nich umieściłam darmową grafikę (źródło), nawiązującą do zimowego klimatu.

koło zdjęcie

W jaki sposób korzystać z Zimowego Koła Opowieści?

Planszę, najlepiej zalaminowaną, umieszczamy na stabilnej powierzchni. W centralnym miejscu kładziemy spinner. Wyznaczamy kolejność działania.

Dzieci naprzemiennie kręcą spinnerem. Po jego zatrzymaniu, ramiona wskażą 3 obrazki. Wykorzystujemy je do zbudowania dłuższej, poprawnej wypowiedzi.

Moi uczniowie losują grafiki, następnie układają historię. Kolejna osoba powtarza wspomniane czynności, rozbudowując opowieść o nowe elementy. Czynność powtarzamy aż każdy z członków grupy weźmie udział w zabawie.

Zimowe Koło Opowieści odwołuje się do wyobraźni, pozytywnie wpływa na pamięć, przyczynia się do rozwoju mowy. Element zaskoczenia (nigdy nie wiadomo na którą z grafik wypadnie) sprawia, że dzieci zbyt szybko nie znudzą się zabawą.

PRZYKŁADOWE ELEMENTY OPOWIEŚCI:

Ta historia wydarzyła się w pewien mroźny poranek.

Zima postanowiła zaskoczyć mieszkańców.

Pingwin Piotrek uwielbiał jeździć na łyżwach.

Przed wyjściem na podwórko wypiłem kubek gorącej czekolady.

Bałwan Bolek postanowił nauczyć się zjeżdżać na nartach.

Pamiętajcie, aby zwracać uwagę uczniom na poprawne formułowanie wypowiedzi.  Zachęcajcie do budowania zdań złożonych. Dbajcie o to, by Wasi podopieczni sukcesywnie powiększali zasób poznanych słów i odpowiednio odmieniali liczebniki (sześciolatkom czasami zdarzają się wpadki). Przede wszystkim bawcie się, twórzcie niesamowite historie, przeplatane nowymi elementami.

Gotowy szablon Zimowego Koła Opowieści możecie pobrać z mojego dysku: KLIK

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>