Subiektywny przegląd świątecznych faworytów filmowych (2012)

24 grudnia 2012 Film  2 komentarzy

Przegląd na Święta - banner

Na samym początku mojego wpisu chciałbym życzyć wszystkim Czytelnikom wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia. Aby najbliższych kilka dni upłynęło pod znakiem rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości, radości i spokoju ducha. Żeby zdrowie dopisywało, a świąteczne potrawy pieściły Wasze podniebienia. No i oczywiście (odrobina próżności)… masy prezentów :)

Dzisiaj chciałbym zaproponować Wam kilka filmów, które wg mnie należą już do świątecznego kanonu i do których zawsze chętnie wracam. Oprócz tego na końcu wpisu znajdziecie mini-program TV, z którego wybrałem dla Was różne pozycje filmowe, które pojawią się w ciągu najbliższych trzech dni.

Bez nazwy-1

Król jest tylko jeden :) Mimo ogólnopolskiego zmęczenia, to właśnie Macaulay Culkin i jego – stworzona ponad 20 lat temu! – kreacja Kevina wciąż jest najbardziej „chodliwym” filmem na Święta.  I wierzcie lub nie, ale oglądając oryginalne dwa filmy z serii po raz setny, wciąż potrafię się śmiać do rozpuku (szczególnie na części drugiej, którą uważam za bardziej „hardcorową”).

Księciem na świątecznym dworze filmów jest Jim Carrey. Stworzył on dwie kultowe postacie, znane nie tylko ze złotego i srebrnego ekranu, ale również i literatury. Mowa tu oczywiście o Grinch’u i Ebenezerze Scrooge’u z „Opowieści wigilijnej”. Obie te postacie są do siebie bardzo podobne. I nie chodzi tutaj bynajmniej o ich fizis, ale usposobienie, które z biegiem fabuły ulega transformacji.Bez nazwy-2

A teraz filmy a’la „powrót do przeszłości”. Pierwszy z nich to „Śnięty Mikołaj”. Film ma już prawie 20 lat „na karku”, ale jest to jedna z niewielu ról Allen’a, którą „trawię”. Ciepła, rodzinna i zabawna komedia bez niepotrzebnych udziwnień. Z tego samego roku co „Śnięty…” jest również kolejny mój faworyt, czyli „Święty Mikołaj z 34. ulicy”. Bardzo dobry film, dzięki któremu (cytując jednego z użytkowników FILMWEB’u): poczujecie atmosferę i magię świąt nawet bez śniegu. Trzecim filmem z tej puli jest „Miasteczko Halloween” (w oryginale: Nightmare before Christmas). Przeczytacie o nim więcej: TUTAJ

Bez nazwy-3

I ostatnie dwie propozycje. Pierwsza z nich to: „To właśnie miłość” – komedia romantyczna, która ze względu na świąteczne tło fabularne, plejadę gwiazd i garść przyzwoitego humoru z wysp brytyjskich zaczyna regularnie gościć na naszych ekranach w okresie okołoświątecznym. Druga propozycja to „Opowieści z Narnii: Lew Czarownica i Stara Szafa”. Co prawda elementów świątecznych tutaj nie uświadczymy, ale zimowe pejzaże i familijny charakter produkcji winny stanowić całkiem przyjemną rozrywkę dla całej rodziny.

Jak powszechnie wiadomo, Święta to czas, w którym zasiadamy przy wspólnym stole, smakujemy pysznych dań i… jesteśmy atakowani powtórkami „klasyków” niemalże na każdym kanale TV. Dla wszystkich tych, którzy chcą sobie przypomnieć niektóre z obowiązkowych pozycji filmowego kanonu, sporządziłem poniższe zestawienie. UWAGA! Ograniczyłem się zaledwie do kilku stacji, ponieważ wybór filmów jest bardzo duży, a czas mój (na pisanie) i Wasz (na czytanie) jest zapewne bardzo ograniczony, w tym uroczystym, ale i jakże zabieganym często czasie.

24.12.2012 – Wigilia

TVP1 – 20:20 Renifer Niko ratuje święta;

POLSAT – 20:00 Epoka lodowcowa: Mamucia gwiazdka;

TVN – 20:00 To właśnie miłość; 22:40 W 80 dni dookoła świata

TV Puls – 20:00 Zakonnica w przebraniu;

TVN7 – 20:00 Niania;

25.12.2012 – Boże Narodzenie

TVP1 – 13:35 Opowieści z Narnii: Książę Kaspian; 20:20 Nasza niania jest agentem;

TVP2 – 15:45 Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas; 21:40 Pretty Woman;

POLSAT – 10:45 Święty Mikołaj z 34. ulicy; 19:30 Kevin sam w Nowym Jorku;

TVN – 11:15 Charlie i fabryka czekolady; 13:25 Podróż do wnętrza ziemi; 17:35 Kung fu Panda: Święta, święta i po; 18:05 Madagwiazdka; 18:35 Pada Shrek; 22:10 Fred Claus: brat Świętego Mikołaja;

TVN7 – 14:20 Babe: świnka z klasą; 16:10 Elf;

TV4 – 22:00 Tańczący z wilkami;

TV Puls – 20:00 Toy Story;

26.12.2012 – Wspomnienie Świętego Szczepana (Drugi Dzień Świąt)

TVP1 – 20:15 Ślubne wojny; 21:55 Dlaczego nie!

POLSAT – 16:25 Parnassus; 21:30 Bezsenność w Seattle

TVN – 8:40 Duma i uprzedzenie

TVN7 – 13:45 Babe: świnka w mieście; 18:05 Ekspres polarny

TV Puls – 20:00 Iniemamocni

TVP Kultura – 22:15 Sierociniec

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

2 komentarzy w Subiektywny przegląd świątecznych faworytów filmowych (2012)

  • Agusia says:

    Moim ulubionym filmem świątecznym z wymienionych wyżej jest „to własnie miłość”. Można naprawdę się pośmiać oglądając go ale i bywają momenty wzruszające :) . Kevina już oglądałam tyle razy, że trudno policzyć i w tym roku wyjątkowo go nie oglądałam :)

    • li_lia says:

      I mnie Kevin się przejadł. Szkoda, że dotąd nie pojawił się godny uwagi następca :(

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>