Cząstka Ciebie

28 lipca 2022 Książka  Brak komentarzy

Reminders of him

Nie wiem, jak przebiega proces tworzenia kolejnej książki u Colleen Hoover. Być może historia zostaje przelana na papier w zaciszu domowego gabinetu lub jest częściowo spisywana, przybiera formę luźnych notatek, zapisków na kawiarnianych serwetkach, strzępków zdań, schowanych w torebce.

Wszakże nigdy nie wiadomo kiedy najlepszy pomysł wpadnie do głowy. A życie pisze najlepsze scenariusze…

Wiem jednak, że autorka o tak ugruntowanej pozycji na rynku literackim, nie musi obawiać się reakcji czytelników, w związku z premierą najnowszego utworu.

I chociaż każe nam długo czekać, nim na księgarskie półki trafi kolejną powieść, my, Hooverlowerzy, z przyjemnością przywiązujemy się do nowych bohaterów i całym sercem przeżywamy ich perypetie.

 

,,Reminders of Him” delektowałam się przez kilka wieczorów. Choć z jednej strony jest to opowieść, którą chciałoby się zachłannie pochłonąć od razu, strasznie zależało mi na tym, by nie ulec pokusie i odsunąć w czasie finisz historii.

Lekkość, z jaką Hoover buduje fabułę, nie ma nic wspólnego z pobieżnym nakreśleniem tragicznej sytuacji postaci. Autorka niespiesznie wprowadza nas do życia Keeny, lecz nim dotrzemy do kulminacyjnego punktu, zanim poznamy szczegóły wypadku, podczas którego zmarł Scotty, chłopak głównej bohaterki, wstrzymajmy się przed osądem tej młodej kobiety. Bowiem otrzymamy szansę wniknięcia w jej umysł, przypatrzymy się jej działaniom, odkryjemy pamiętnik w formie listów, ten zaś będzie stanowić dowód jej cierpienia.

Najnowsza książka Colleen nie rozczarowuje wymagających czytelników. Co prawda mamy tutaj zachowany pewien schemat opowieści (osoba po przejściach próbuje zrehabilitować się w oczach społeczności, poznaje nowego partnera i mimo bagażu doświadczeń, kłód rzucanych pod nogi przez życie, wychodzi na prostą), który występuje w kilku powieściach autorki, czytelnik do końca nie wie czy historia będzie miała swój happy end, czy jednak dojdzie do zwrotu akcji, bohaterowie zmienią zdanie, wybiorą inne rozwiązanie.

„Reminders of Him” jest intensywnie przesiąknięta emocjami. Odrywa czytelnika od rzeczywistości, przenosząc go do świata, w którym ktoś inny odgrywa ważną rolę. Solidnie ukształtowane otoczenie, wręcz uniwersalne, co sprawia, że opisane wydarzenia mogły rozegrać się praktycznie wszędzie, sprawia, że historia staje się wiarygodna. Bohaterowie stawiają czoło codzienności, w której praca pozwala stworzyć poczucie stabilizacji i niezależności, sercowe rozterki dostarczają motywacji do działania. Walczą o to, co jest dla nich istotne, co sprawia, że każdego ranka wstają z łóżka i krok po kroku przybliżają się do celu.

Jest tutaj ból po stracie bliskiej osoby, matczyna troska, jest wina i kara, niekoniecznie adekwatna do popełnionych czynów. Jest miłość, tak piękna, dobra, zapewniająca siłę do spełniania marzeń. Jest i rozczarowanie, zdrada oraz wybór, który okaże się nie lada wyzwaniem.

Polecam.

Reminders of him

Colleen Hoover

Przekład: Zbigniew Kościuk

Kraków 2022

Wydawnictwo Otwarte

Półka książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>