Gdyby Wenus była chłopcem. O pedałach, transach i pozostałych zbokach (10/2017)

7 lutego 2017 BohaterowieKsiążka  Brak komentarzy

Nie przyszedłeś na ten świat, by czerpać garściami ze źródła zwanego MIŁOŚCIĄ. Byłeś drabiną, po której liczni kochankowie wspinali się na szczyt ekstatycznego raju.

Otwierałeś umysły zatwardziałych homofobów. Obdarzałeś pieszczotą emocjonalne sieroty. Tuliłeś do nagich piersi przedstawicieli obojga płci, dając z siebie więcej, niż mogli udźwignąć.

Nadałeś sobie rangę Misjonarza Niezaspokojonych Genitaliów i Zagubionych Dusz.

Wciąż ukierunkowany na innych. Otoczony ludźmi, a jednak samotny.

Wenus z penisem między nogami. Nowy Midas, któremu złoto wyżarło ciało.

 Luke Sutherland Gdyby Wenus była chłopcem

Niedoceniona. Pozbawiona medialnego szumu. Poruszająca.

Skondensowana, a jednocześnie rozległa. Biseksualna Iliada, w której rolę Konia Trojańskiego odgrywają transwestyci, do broni sięgają zagorzali przeciwnicy wszelkich dewiacji, rasiści i chłopaczki z sąsiedztwa, gwałcący niewinne dziewczynki.

Przerażająca. Bezgranicznie smutna. Literująca na głos słowo AKCEPTACJA. Niby jest przypowieścią, fikcją literacką, z elementami, do których doczepić mogą się niewierzący w cuda.

Obrazoburcza. Zakrawająca o bluźnierstwo. Stawiająca na równi stworzenie i boga. Ewangelia czy mitologia? Kocham, więc cierpię. Poświęcam się dla dobra ogółu. Biblia człowiecza. Słowo jest ciałem, te zaś uchyla nieba.

Tragedia w kilku aktach. Teatr zużytych kondomów, zdemolowanych mieszkań, wyszukanych burdeli. Brud i piękno. Naturalizm i liryczna pieszczota.

Mądry Sutherland. Odważny Sutherland. Przepełniony empatią wodzirej zdań. Biedny Dėsirėe. Tchórzliwy Dėsirėe. Klucz do chwilowego zapomnienia. Dawca miłości. Chorągiew uzależniona od kierunku wiatru.

Gej. Pedał. Zbok. Ciota. Homo. Ciepłolubny. Queer. Trans. Bi. Obojnak. Gender.

A w tle piękna, surowa Szkocja. Pełna rozczarowanych życiem bezrobotnych, rabusiów i tanich etatowców. I tytuł, jakże adekwatny do meritum sprawy.

Przeczytaj jeśli masz klapki na oczach, uznajesz podział na to co męskie i żeńskie bez stanów pośrednich, jeśli brak Ci zrozumienia, chęci poznania. Nie wydawaj wyroków. Nie jesteś sędzią. Umiejętność wyciągania wniosków nie czyni z Ciebie osoby na wskroś inteligentnej. Dobrze widzi się tylko sercem. Nie pozwól mu zamienić się w złoto.

Luke Sutherland Gdyby Wenus była chłopcem

Gdyby Wenus była chłopcem (Venus as a boy)

Luke Sutherland

Przekład: Anna Kaniuka

Poznań 2006

Wydawnictwo Vesper

Półka: książka pochodzi z moich prywatnych zbiorów, nie została przekazana w ramach współpracy

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>