Jak podejść Rozpruwacza?

29 marca 2023 Książka  Brak komentarzy

Dziewiętnastowieczny Londyn, spowity słynną mgłą, prócz brudnych ulic, skrajnej nędzy najniższej klasy społecznej odkrywa przed współczesnym czytelnikiem obraz makabrycznych zbrodni mordercy, który ewidentnie nienawidzi kobiet.
Gdy do kręgu podejrzanych trafia ceniony i szanowany dżentelmen, jego bratanica postanawia oczyścić stryja z wszelkich oskarżeń, by uchronić go przed stryczkiem. Jednakże cień podejrzenia pada również na ojca bohaterki oraz jej adoratora. Który z panów okaże się słynnym Kubą Rozpruwaczem?

Jak podejść Rozpruwacza
Gdyby pierwsza część serii Stalking Jack The Ripper wyszła spod pióra, a nie powstała w edytorze tekstów, byłaby pokaźnym stosem kartek, które cechuje zamaszyste pismo autorki. Wyobrażam siebie te liczne zawijasy, plamy atramentu, korespondujące z krwią ofiar, te ozdobniki, oddające charakter minionej epoki, a także liczne podkreślenia, uwagi na marginesie i osobiste komentarze. Czyż nie pasowałoby to do sposobu działania głównej, kobiecej postaci?

Mistrzyni ciętej riposty. Na tle rówieśniczek wyróżniająca się bystrym umysłem, konsekwentnym dążeniem do celu, ogromnym głodem wiedzy, jednocześnie niestroniąca od typowych kobiecych sztuczek. Audrey Rose nie jest typową siedemnastoletnią panną z dobrego domu, której życiowa abicja orbituje wokół odpowiedniego zamążpójścia. Dziewczyna stroni od wystawnych przyjęć, towarzyskich ploteczek, skupiając uwagę na czynnej obserwacji poczynań stryja. Z rozkoszą bierze udział w sekcjach zwłok, zwłaszcza ofiar Kuby Rozpruwacza.

To nie salonik, w którym można zaprezentować najnowsze kreacje, szyte na wzór paryskich krzyków mody, lecz przesiąknięte odorem rozkładających się ciał laboratorium, jest ulubionym miejscem nastolatki. Tam też Audrey może inteligentnie flirtować ze studentem stryja- przystojnym, ale też szalenie irytującym Thomasem. Pomiędzy tym dwojgiem rodzi się pierwsze, nieskażone konwenansami uczucie. Jednakże niedoświadczone, młode serca, poddające się walce zauroczenia i niespełnionych oczekiwań, toczą z sobą zmysłową grę. Schowajcie się przyzwoitki! Niech iskry skaczą pomiędzy zakochanymi!

Wielbiciele Enoli Holmes, entuzjaści historycznych smaczków, zwolennicy charyzmatycznych bohaterów nie będą się nudzić z omawianą lekturą. Plastyczne dialogi dynamizują akcję, ta zaś mknie do przodu niczym wolne od bezsensownych przystanków Pendolino. To właśnie konwersacje charakteryzują przemawiające postaci, dostarczając informacji o ich zamiarach, przyzwyczajeniach i mentalności. Dzieki nim świat przedstawiony wychodzi z kartek naprzeciw czytelnikowi, by ten mógł uczestniczyć w przedstawieniu . Czyż nie sztuką jest znaleźć sposob, by Podejść Rozpruwacza?
Bawiłam się przy niej wybornie, popijając popołudniową herbatę.

 

Jak podejść Rozpruwacza?

(Stalking Jack The Ripper)

Ksero Maniscalco

Przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz

Media Rodzina 2022

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej kolekcji

 

 

#books #bookstagram #JakPodejśćRozpruwacza #KeriManiscalco #StalkingJackTheRipper #książka #śledztwo #detektyw #morderstwo #KubaRozpruwacz

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>