Jak to się wszystko zaczęło. Stulecie Winnych Początek

18 stycznia 2022 Książka  Brak komentarzy

Witajcie w Brwinowie. Wśród pól, złoconych promieniami słońca, stawów bogatych w chętne do złowienia ryby, wiatr niesie pieśni, intonowanie przez kobiety, skupione na haftowaniu, tworzeniu koronek, lepieniu pierogów i smażeniu konfitur. Tutaj czas płynie niespiesznie, a obowiązki uzależnione są od pór roku i wyposażenia gospodarstwa.

 

W tej podwarszawskiej wsi kobieta powinna być posłuszna mężczyźnie, najpierw ojcu, a później mężowi, który ją od matczynej spódnicy oderwie i zaprowadzi do obcej chaty, mającej wypełnić się zapachem świeżo upieczonego chleba oraz tupotem dziecięcych stóp.

 

To właśnie tutaj nastoletnia Bronisława postanawia spędzić resztę życia z przystojnym zdunem, Antonim Winnym, stając na ślubnym kobiercu, nie bez obaw w towarzystwie drżącego serca.

 

Oto początek historii sagi, która przypadła do gustu tysiącom czytelników. To powrót do korzeni seniorki intrygującego rodu.

 

Z wielką przyjemnością przyszło mi ponownie zatracić się w lekturze. Myślałam, że Ałbena Grabowska w trzech tomach Stulecia Winnych przedstawiła już całą opowieść, wyciskając z niej ostatnią kroplę literackiej esencji. Z pewną dozą sceptycyzmu (nie wszystkie części tej historii wywarły na mnie pozytywne wrażenie), zmieszaną z odrobiną nadziei i zaufania, postanowiłam dać szansę kolejnej książce, stanowiącej POCZĄTEK barwnej opowieści. I nie zawiodłam się, nie rozczarowałam.

 

Ten rustykalny klimat, język bohaterów, sposób wykreowania postaci, ogromna wiedza historyczna i ta z zakresu medycyny (również i ludowej) sprawiły, że autorka stanęła na wysokości zadania. Ponownie przeniosła mnie do czasów, w których honor odegrał ogromne znaczenie, pracowitość i skromność należały do docenianych cnót.

 

Uwielbiam Winnych. Za ich charyzmę, intensywność z jaką przeżywają wszelkie perypetie, za ich słabości, do których potrafią się przyznać, miłość do ziemi, po której stąpają, sposób wyrażania własnego zdania oraz emocjonalność, towarzyszącą c różnym wydarzeniom.

 

POCZĄTEK odkrył przede mną kilka istotnych sekretów, rzucił nowe światło na kwestie, które zaciekawiły mnie podczas lektury trylogii. Nie zmienił jednak i nie osłabił fascynacji historią rodu oraz poszczególnymi bohaterami.

Stulecie Winnych Początek

Stulecie Winnych Początek

Ałbena Grabowska

Wydawnictwo Zwierciadło

Warszawa 2021

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteki

Stulecie Winnych

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>