Jedno życzenie

3 marca 2022 Książka  Brak komentarzy

Jedno życzenie Nicholas Sparks

Ćwierć wieku temu rozpoczęła się literacka przygoda Nicholasa Sparksa. Wspominam o tym przy okazji dzisiejszego Dnia Pisarza i Pisarek, święta ustanowionego przez PEN CLUB w roku, w którym przyszłam na świat.

 

Autor popularnych powieści szturmem podbija JEDNYM ŻYCZENIEM kolejne listy światowych bestsellerów.

 

Czy jednak znane nazwisko oraz bogate literackie doświadczenie gwarantują sukces? Sięgacie po książki Sparksa z nieustannym zachwytem, a może kierujecie się już tylko sentymentem?

 

Maggie, kobieta przed czterdziestką u szczytu kariery, musi stawić czoło chorobie. Ceniona fotografka i zagorzała podróżniczka z pokorą przygotowuje się na spotkanie ze śmiercią. Tuż przed dotarciem do ostatniego rozdziału swego życia, poznaje Marka, młodego mężczyznę, którego zatrudnia w swojej galerii. Ten zaś staje się powiernikiem jej sekretów, towarzyszem ostatnich rozmów i serdecznym przyjacielem. Kim tak naprawdę jest wspomniany asystent? Jaką rolę odegra w życiu swej chlebodawczyni?

 

 Łącząc kilka elementów można wyciągnąć odpowiednie wnioski i poznać prawdziwą tożsamość mężczyzny oraz jego intencje. Autor niespecjalnie blokuje czytelnikom możliwość zabawy w detektywów, wręcz kieruje ich na właściwe tory.

 

Nieuchronność końca głównej bohaterki, bożonarodzeniowy klimat, historia miłosna w tle, to wszystko sprawia, że ta opowieść tak bardzo wpisuje się w klimat książek typowych dla Sparksa. Z jednej strony przewidywalnych, bogatych w emocje, gwarantujących wzruszenie, łzy i wywołujących nostalgię, z drugiej zaś oferujących czytelnikowi to, czego oczekuje, zaspokajających pragnienie przeżycia godnej ekranizacji lovestory.

 

W JEDNYM ŻYCZENIU znajdziecie niespieszną akcję, liczne retrospekcje, skupienie uwagi na przeżyciach bohaterów, uzupełniające historię, dość rozwlekłe dialogi i oczywiście postaci, które w młodości dokonały istotnych wyborów. Nastoletnie dylematy i przemyślane, zaskakująco dojrzałe decyzje, rzutujące na przyszłość Maggie oraz jej pierwszej miłości- Bryce’a. Możecie liczyć na wzruszające momenty. Jednak nie oczekujcie sylwestrowych fajerwerków. To dobra, krzepiąca opowieść.

Sparks mnie nie rozczarował, ale też i nie rzucił na kolana.

Jedno życzenie (The wish)

Nicholas Sparks

Przekład: Anna Dobrzańska

Warszawa 2022

Wydawnictwo Albatros

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>