Książkowe nowości listopada

4 listopada 2012 Książka  4 komentarzy

Długie pochmurne wieczory i mało atrakcyjna telewizyjna oferta sprzyjają zatraceniu się w lekturze.

Oto kilka wydawniczych nowości, na które warto zwrócić uwagę.

Erin Morgenstern Cyrk nocy- Uznana przez krytyków powieść podbija serca czytelników na całym świecie. To wyważona dawka magii i rzeczywistości, w której wszystko jest możliwe. Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wygląda życie osób, pracujących w cyrku? Z jakimi problemami i emocjami muszą się zmierzyć podniebni akrobaci, klowni, treserzy niebezpiecznych zwierząt? Kiedy pewien reżyser uzmysławia sobie, że tak naprawdę jego powołaniem nie jest kamera tylko ogromny namiot, skupiający wokół areny liczną widownię, postanawia zrobić wszystko, by jego plan przekroczył sferę marzeń. Niezwykłe miejsce stanie się areną dla dwójki gladiatorów najpotężniejszego uczucia- miłości. Czy komuś uda się wygrać bitwę? Kto poniesie największą z ofiar?

Boel Westin Tove Jansson. Mama Muminków-  Zdominowały moje pierwsze lata w szkole podstawowej. Wielokrotnie powracałam do historii sympatycznych stworzeń, którym przytrafiały się zaskakujące przygody. To były piękne czasy, gdy moi rówieśnicy drżeli ze strachu na samą myśl o Buce. Dziś zastanawiam się, co dobrego popalał Włóczykij i jak miała na imię Mama Muminka zanim jej syn przyszedł na świat. Jeśli kochacie Muminki na pewno zainteresuje Was biografia ich autorki- Tove Jansson, z której dowiecie się, że pisarka darzyła miłością przedstawicielkę tej samej płci, oraz poznacie najbardziej skrywane sekrety niezwykle utalentowanej osoby.

Michela Murgia Accabadora- gdzieś na obrzeżach sardyńskiej wioski żyje kobieta o podwójnej tożsamości. Oficjalnie zajmuje się krawiectwem, jednak wraz z nadejściem nocy przemienia się w tę, która pomaga odebrać życie śmiertelnie chorym i cierpiącym. Pod swoim dachem wychowuje przybraną córkę. Moment odkrycia przez dziewczynę profesji jej ciotki staje się doskonałym pretekstem do rozważań o eutanazji i o możliwości decydowaniu o swoim życiu. Trudna, aczkolwiek głęboka lektura, nie tylko dla tych, którzy w swoim otoczeniu znają osoby borykające się z powyższym problemem.

Joanna Jodełka Kamyk Gustujecie w pilskiej literaturze, która łączy wątki kryminalne z psychologicznym dramatem? Jeśli tak to idealną propozycją może być historia niepełnosprawnej dziewczynki, która jest kluczem do rozwikłania zagadki morderstwa swojej matki. Wciągająca fabuła, dobrze skonstruowane dialogi i co najważniejsze świetne postaci są największymi atutami powieści. Dacie się ponieść intrygom i tajemnicom, którym czoła musi stawić bardzo rezolutna dwunastolatka?

 

 

Sara Shepard Uwikłane- Kojarzycie serial ,,Słodkie kłamstewka”?. Jego bohaterkami jest grupa nastolatek, które próbują poznać prawdę o swojej przyjaciółce, brutalnie zamordowanej gwieździe pewnego liceum. Uwikłane jest najnowsza na naszym rynku częścią perypetii osób, które na swoim sumieniu mają tyle samo kłamstw co przewinień. Czy książka przyniesie odpowiedź na najważniejsze z pytań, czy dowiemy się kim jest tajemnicze A? Jedno jest pewne jeśli dwoje ludzi łączy wspólny sekret to tylko wtedy okaże się on bezpieczny, gdy jedno z nich będzie martwe.

Gorąco polecam Wam piosenkę- motyw przewodni serialu:

Cathy Glass Mamo uciekaj- Ostatnio słyszy się o głośnych przypadkach znanych osób, kobiet, które latami trwały w wyniszczających związkach u boku męża tyrana. Powieść Cathy Glass traktuje nie tylko o damskim bokserze, przez wiele lat maskującym swoje oblicze, ale przede wszystkim o jego ofiarach- żonie i dzieciach. Czy ktoś udzieli im azylu, wyciągnie pomocną dłoń, odseparuje od domowego kata? Historia rodzinnej przemocy, otwierająca oczy na ludzką krzywdę i kobiecą naiwność.

Zośka Papużanka Szopka- Małżeńskie brudy pierzemy w czterech kątach mieszkania, nie wynosimy z domu opowieści o codziennych bolączkach. Tak zapewne z problemami współczesnych par poradziłaby sobie pani Dulska. A jaka jest wizja małżeństwa według Papużanki? Ironiczna, aluzyjna, brutalna i szczera do bólu. Jakie są nasze związki, kto w nich dominuje, kto kocha za mocno, kto nic nie daje? Mocny debiut, świetne pióro, pozycja godna polecenia.

A Wy, Moi Drodzy, co dobrego możecie mi polecić do przeczytania?

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

4 komentarzy w Książkowe nowości listopada

 • mentoska says:

  Uwikłane – już sama okładka przyciągnęła moją uwagę, chętnie przeczytam ;)

  • li_lia says:

   Apetyczna babeczka :)

  • mentoska says:

   Ściągam sobie właśnie „Zaklętych w czasie”, a po obejrzeniu będę czytać książkę, bo ja zawsze wszystko na odwrót robię ;)

  • li_lia says:

   Tak jak ja :)
   Mam najnowszy film z Ericiem Baną- Deadfall. Czekam, aż ktoś wrzuci napisy i będę wlepiać się swoimi sarnimi oczętami w jego postać :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>