-
Kuracja samobójców. PROGRAM część 2
6 lutego 2016 Książka
-
Załóżmy, że doświadczyłaś prawdziwej traumy.
Bolesne wydarzenie nie pozostało obojętne dla Twojej psychiki. Wszystkie pozytywne aspekty życia zaczęłaś postrzegać w czarnych barwach. Straciłaś wiarę w lepsze jutro, nadzieję na jakikolwiek happy end.
Wokół siebie dostrzegasz ludzi, borykających się z identycznym problemem, co tylko potęguje poczucie beznadziejności i utwierdza w przekonaniu, iż jakakolwiek walka o poprawę losu z góry skazana jest na niepowodzenie.
Jedynym rozwiązaniem może okazać się samobójstwo.
I właśnie wtedy, gdy jesteś u kresu sił, gdy Twoja wytrzymałość na stres osiągnęła krytyczny poziom, zostajesz objęta PROGRAMEM.
Twój mózg staje się obiektem badań. Lekarze ingerują w Twoją tożsamość, wymazując z pamięci negatywne przeżycia. W ostateczności stajesz się nowym człowiekiem, mogącym bez zbędnego balastu cieszyć się życiem.
Jednakże odkrywasz pigułkę, zdolną przywrócić Ci pamięć. Czy zaryzykujesz nawrót choroby? Co okaże się silniejsze- chęć poznania prawdy o samej sobie czy wizja spokojnej egzystencji?
Są młodzi, atrakcyjni, wyjątkowi i pozbawieni wspomnień. Stanowili zgraną parę zanim PROGRAM objął ich przymusowym leczeniem, mającym uchronić przed popełnieniem samobójstwa.
Pomimo licznych przeszkód, sprzeciwu rodziców, Sloane i James odnajdują się w tłumie naprawionych jednostek, stopniowo odkrywając tajemnicę wspólnej przeszłości.
Jednakże nie będzie im dane w spokoju odbudować utraconego szczęścia.
W związku bohaterów pojawi się nieproszony gość, były agent, który za punkt honoru wyznaczy sobie ochronę dziewczyny, przy okazji wyznając jej miłość.
Dylemat Sloane wbrew pozorom nie ograniczy się do wyboru absztyfikanta.
PROGRAM kolejny raz wyciągnie macki w stronę byłych pacjentów.
Czy ponownie trafią oni do ośrodka na kontrowersyjną kurację? Czy znajdą w sobie siłę, aby obalić system, wyniszczający młodzież?
Jeśli byliście pod wrażeniem Plagi Samobójców bez dodatkowej zachęty sięgniecie po kolejną część trylogii Suzanne Young. Ponowne spotkanie z bohaterami dostarczy nowych wrażeń, przyniesie odpowiedzi na wiele, nurtujących pytań, stworzy lepsze warunki do tego, by jeszcze mocniej przywiązać się do Sloane i Jamesa.
Drugi tom wyróżnia dynamiczna akcja. Czytelnik zostanie wciągnięty w pełen niespodzianek pościg, w którym zwierzyną okażą się wspomniane postaci. Para bohaterów niejednokrotnie zostanie wystawiona na próbę. Pod odstrzałem znajdzie się zarówno ich związek, wspólna przyszłość, jak i losy pozostałych rekonwalescentów PROGRAMU.
Ciekawym zabiegiem okazało się wplecenie w treść utworu reportaży dziennikarza śledczego- Kellana Thomasa, który przedstawił opinii publicznej sensacyjne doniesienia (podparte dowodami) dotyczące działania PROGRAMU.
Sloane i James zostaną okrzyknięci ikonami buntu. Zapragną uchronić rówieśników przed kuracją, siejącą spustoszenie w umyśle. Będą również musieli zdefiniować własne uczucia i pragnienia. Czy pigułka, przywracająca wspomnienia, okaże się prawdziwym remedium? A może po jej połknięciu bohaterowie dojdą do wniosku, iż kompletnie do siebie nie pasują, a to, co nazywali miłości, w rzeczywistości było zwykłym przywiązaniem lub współczuciem?
Autorka zasiała w umyśle czytelnika niepewność, niepokój oraz liczne wątpliwości.
Podsuwając Sloane znajomego z ośrodka- Michaela, sprawiła, iż romans nastolatków nabrał rumieńców. Akcję ożywiały intymne chwile, w trakcie których bohaterka walczyła nie tyle z wyrzutami sumienia, co z dziwnym przeczuciem, iż jej serce jednak należy do kogoś innego. Wahanie Sloane było naturalnym zachowaniem człowieka, znajdującego się w skomplikowanej sytuacji.
Każda z postaci otrzymała również szansę na to, aby się zrehabilitować, naprawić wyrządzone krzywdy. Jednakże odniosłam wrażenie, iż postępowanie Michaela podyktowane zostało niekoniecznie pozytywnymi pobudkami.
W dodatku ostatnie rozdziały znacznie obniżyły poziom powieści. Śmiem twierdzić, iż zostały dopisane ,,na siłę”. Ciekawa koncepcja niestety nie szła w parze z udaną realizacją.
Ponadto strasznie irytowały mnie nagłe zmiany w sposobie myślenia postaci. Ci niezłomni, odważni, nieufni, ostrożni, mądrzy bohaterowie zaczęli przypominać naiwne marionetki, zdecydowanie nadużywające określenia PRZYJAŹŃ. Czy wynikało to z pragnienia przynależności do określonej grupy społecznej, wiary w to, że nie jest się samemu na świecie, poczuciu, iż ludzie, którzy doświadczyli podobnego, bądź identycznego zła mogą się zjednoczyć?
Jakkolwiek surowa okazałaby się moja ocena, nie zmienia to faktu, iż z niecierpliwością czekam na Lek dla samobójców.
Program. Część 2. Kuracja samobójców
Suzanne Young
Przekład: Andrzej Goździkowski
Łódź 2016
Wydawnictwo Feeria Young
Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteczki. Nie została przekazana w ramach współpracy.
RECENZJĘ PIERWSZEGO TOMU MOŻECIE PRZECZYTAĆ TUTAJ
li_lia
W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.
Najnowsze komentarze
EWELINA: ŚWIETNY POMYSŁ. DZEKI ZA »
Natalia: chciałabym kupić są »
Barbara: Witam serdecznie »
li_lia: Dzień dobry. Niestety »