Międzygalaktyczna miłość. W ramionach gwiazd

15 marca 2016 BohaterowieKsiążka  2 komentarzy

- Kochasz mnie?

- Oczywiście.

- Jak Adam Ewę?

- Bynajmniej! On nie miał wyboru…

Otaczały ją kosztowności, dzieła architektury, sztuki, nauki, potwierdzające status dziedziczki najpotężniejszego imperium LaRoux. Wiodła beztroskie życie, wypełnione międzygalaktycznymi wojażami. Stwarzała pozory dystyngowanej, pozbawionej uczuć damy.

Musiała zweryfikować swoje priorytety, kiedy prom, którym ostatnio podróżowała, uległ katastrofie.

Wraz z innym ocalałym, majorem Tarverem Merendsenem, wzięła udział w niebezpiecznej misji. Obojgu przyświecał jeden cel- powrót do domu.

Czy skazani na niewygodą współpracę rozbitkowie dojdą do porozumienia na obcej planecie? Połączą siły, by poinformować służby ratunkowe o swojej lokalizacji? A może dzieląca ich społeczna granica okaże się przeszkodą nie do pokonania?

 W ramionach gwiazd

Stronię od książek, współtworzonych przez co najmniej parę autorów. Obawiam się efektu zbiorowej pracy, tego, że zrealizowanie pierwotnej wizji, okaże się niespójne, a fabularne rozbieżności doprowadzą mnie do szewskiej pasji. Na szczęście współpraca Amie Kaufman z Meagan Spooner zaowocowała wydaniem wyśmienitej lektury.

Jeśli poszukujecie ubogiego (pod względem intelektualnym) romansidła, jak ognia unikajcie W ramionach gwiazd. Bowiem opisywana powieść reprezentuje sobą wysoki poziom i jest w stanie zachwycić nawet bardzo wymagającego czytelnika.

Już sama koncepcja stworzenia promu kosmicznego, będącego najnowocześniejszą wersją latającego Titanica (pozwolę sobie na tak śmiałe porównanie), okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Mając do czynienia z dowodem potęgi nauki, techniki oraz majątku pomysłodawcy i właściciela Ikara, nie sposób odpędzić natrętnej myśli, która skupia uwagę wokół nieuniknionej katastrofy. Jednakże tym razem to nie góra lodowa, nadmierna prędkość, czy ludzka pycha sprowadzą nieszczęście na pasażerów. Historia lubi zataczać kręgi. Syn Dedala już raz doświadczył upadku, przeceniając własne możliwości…

Kto okaże się winnym tragedii? Rozwiązanie zagadki należy do jednego z ciekawszych wątków o charakterze polityczno-kryminalnym.

Pomijając sprawy związane z promem kosmicznym warto poświęcić należytą uwagę głównym bohaterom. Tandem Lilac-Tarver tworzą przedstawiciele odmiennych klas społecznych. Ona jest córką finansowego potentata, on zaś majorem, zasłużonym w działaniach bojowych. Wojskowy z duszą poety, obracająca się w wyższych sferach panna, dla której budowa Ikara czy uruchomienie kapsuły ratunkowej nie stanowią większego kłopotu. Musicie przyznać, że oboje tworzą wybuchową mieszankę. Dzięki nabytym zdolnościom wzajemnie się uzupełniają, aczkolwiek silne charaktery potrzebują czasu, by obdarzyć się szacunkiem, by zobaczyć w drugiej osobie partnera, by stać się da siebie kimś ważnym. Wypracowanie zadowalającego kompromisu wymagać będzie ogromnego poświęcenia, ale w ostateczności gra okaże się warta przysłowiowej świeczki.

Kaufman i Spooner zastosowały naprzemienną narrację, przerywaną wycinkami z przesłuchania majora Merendsena. Zabieg ten pozwoli czytelnikowi poznać całokształt  osobowości Lilac oraz Tarvera, którzy toczą z sobą emocjonujące dyskusje, sięgają po wyszukane zwroty i serwują cięte riposty. Obserwowanie rodzącego się pomiędzy nastolatkami uczucia, dostarcza wielu wrażeń. Skłania również do refleksji, próbuje przynieść odpowiedź na pytanie, dotyczące źródła miłości, sensu obdarzania głębokim uczuciem kogoś, kto prócz nas jest jedyną żywą osobą na danej planecie…

Świat przedstawiony W ramionach gwiazd budzi niepokój. Pełno w nim wywołujących ciarki na plecach zdarzeń, wpędzających w obłęd szeptów, sprowadzających na manowce wizji. A mimo to, miejsce, w którym rozbił się Ikar, stwarza możliwości do rozpoczęcia nowego, ekscytującego życia. Wprawdzie ubogiego w luksusy, ale pozwalającego na bycie sobą.

Jestem zakochana w powyższej opowieści. Prawdziwą przyjemnością było zatracenie się w opisywanej lekturze, przypominającej misterną konstrukcję, pozbawioną najmniejszych wad i uchybień. Dla takich książek warto zarwać noc, by później nieprzytomnym śnić na jawie przygody wyrazistych bohaterów. Gorąco polecam.

Amie Kaufman Meagan Spooner W ramionach gwiazd

W ramionach gwiazd (These broken stars)

Amie Kaufman oraz Meagan Spooner

Tłumaczenie: Martyna Tomczak

Kraków 2016

Moon Drive (marka Wydawnictwa Otwartego)

Półka: książka pochodzi z moich prywatnych zbiorów, NIE została przekazana w ramach współpracy

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

2 komentarzy w Międzygalaktyczna miłość. W ramionach gwiazd

  • ewanka says:

    Czytałam, miałam obawy bo gwiezdne wojny do dziś nie oglądałam, jakoś specjalnie kosmos mnie nie porywa ale ta lektura mnie wchłonęła ;-)

    • li_lia says:

      Nie mogę doczekać się kolejnej części :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>