Młodość

21 maja 2022 Książka  Brak komentarzy

Młodość Linn Skaber

 

 

Młodość

Kapryśna jest i nieprzewidywalna.

Potrzebuje autorytetów, choć dorosłych nie słucha.

Często wstaje lewą nogą i trzaska drzwiami,

manifestując swoje zdanie.

Ulega emocjom.

Unosi się gniewem, wylewając w samotności hektolitry łez.

Przepoczwarza się z nieporadnej, uzależnionej od rodziców formy w istotę, która zbyt szybko chce żyć, według własnych zasad.

Ciężko jej zaakceptować włosy pod pachami, inny tembr głosu, zaokrąglone kształty i krew, która co miesiąc wywołuje falę bólu i frustracji.

Jest taka trudna do zniesienia.

Z jednej strony rozczula dziecięcą naiwnością i przyzwyczajeniami z drugiej zaś zadziwia odwagą z jaką wyraża śmiałe, choć sensowne opinie.

Kiedyś każdy za nią tęskni, choć teraz wydaje się karą od losu.

 

Linn Skaber oddała głos nastolatkom, którzy uchwyceni w okresie dojrzewania, uchylają drzwi do świata swoich pragnień, lęków, pierwszej miłości, złamanych serc, rodzinnych kłopotów. „Młodość” to literacka sztafeta szczerych wyznań, z pałeczką przekazywaną kolejnym bohaterom. Dla mnie, jako rodzica nastoletniej panny, szczególnie ważna.

Jest tyle rzeczy, na które obie patrzymy z innej perspektywy. Tyle spraw, do których podchodzimy w odmienny sposób. Czasami zdarza mi się zapomnieć, jak to było, będąc na tym samym etapie życia, co ona…

Wydaje nam się, że dzieci widzą i słyszą mniej, niż się tego spodziewamy, że mniej rozumieją, że nie borykają się z ciężarem egzystencji.

A jednak zaskakująca jest szczerość i klarowność ich opowieści, która nas, dorosłych powinna zmusić do refleksji.

 

Po książkę warto sięgnąć nie tylko ze względu na poruszającą, obdartą z poetyckiej szaty oraz iluzji treść. Młodość to także nieszablonowe ilustracje Lisy Aisato.

Są manifestem młodzieńczego buntu. Wylewa się z nich intensywność doznań, uwieczniona za pomocą barw, depresyjnych póz, symbolicznych rozwiązań. Każda z grafik skłania do kontemplacji, na długo zatrzymuje wzrok czytelnika.

Młodość

Tekst Linn Skaber

Przekład Milena Skoczko-Nakielska

Ilustracje Lisa Aisato

Kraków 2022

Wydawnictwo Literackie

wspolpraca wydawnicza

#współpraca #WydawnictwoLiterackie #Młodość #LinnSkaber #LisaAisato #nastolatki #książka #książki #books #ilovebooks

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>