NIEWINNY Graham Moore

11 sierpnia 2021 Książka  Brak komentarzy

20210808_133900_03

 

Amerykański system wymiaru sprawiedliwości znacząco różni się od polskiego sądownictwa. Tam o wyroku skazującym bądź o uniewinnieniu, decyduje ława przysięgłych.

Znalezienie się w gronie wybrańców, decydujących o przyszłości oskarżonego jest z jednej strony obywatelskim wyróżnieniem, z drugiej zaś ogromnym psychicznym obciążeniem.

Przekonała się o tym bohaterka książki Grahama Moore’a.

 

Maya Seal doprowadziła do uniewinnienia nauczyciela, któremu zarzucano romans z nastoletnią uczennicą oraz jej zamordowanie. Kobieta wpłynęła na decyzję pozostałych ławników, przekonując ich do swoich racji. O ile zebrany materiał dowodowy, a także okoliczności mogły sugerować, iż czarnoskóry Bobby Nock dopuścił się zarzucanych mu czynów, tak doskonała praca obrońcy mężczyzny oraz wątpliwości Mai, dotyczące nierówności społecznych oraz tła rasowego, zasiały ziarno niepewności, towarzyszące również czytelnikowi niemalże do ostatnich stron lektury.

 

Poszczególne rozdziały książki ukazują skutki udziału w procesie, który wypalił piętno w psychice bohaterów, a także obnażają szczegóły wielowarstwowej historii.

 

Moore jest nie tylko dojrzałym pisarzem, którego warsztat twórczy opiera się na gruntownym przygotowaniu materiału, wnikliwej analizie psychiki postaci, jak również, a może przede wszystkim na przewidywaniu reakcji czytelnika. Autor podrzuca tropy, które odbiorca tekstu próbuje powiązać, logicznie wytłumaczyć, jednakże w ostateczności zostaje wyprowadzony w szczere pole. To Moore rozdaje karty, sprawując całkowitą pieczę nad rozgrywką. Biorąc udział w jego grze, trzeba liczyć się z nagłymi zwrotami akcji, szokującymi i zaskakującymi rozwiązaniami, które podparte zostają solidnymi argumentami.

 

Niewinność Bobbyego wielokrotnie poddana zostanie weryfikacji, on sam zaś z oprawcy zmieni status na ofiarę, solidnie uknutej intrygi. Czytelnik, postawiony w roli sędziego, otrzyma zdawkowe informacje, mające pomóc w wydaniu werdyktu. Czy dotrwa do mety, wierny pierwotnej decyzji czy wręcz przeciwnie, pozwoli autorowi zasiać zamęt w umyśle i zmieni front?

 

Dobra książka, całkowicie niewpisująca się w trend przyjemnych lektur, ułatwiających czytelnikowi ocenę postępowania postaci oraz prawidłowe rozwiązanie frapującej zagadki.

Egzemplarz recenzencki,  przedpremierowy

Premiera 1.09.2021r.

Niewinny

(THE HOLDOUT)

Graham Moore

Przekład: Dorota Konowrocka-Sawa

Warszawa 2021

Wydawnictwo WAB

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>