Pan Przypadek i celebryci

10 grudnia 2013 Książka  8 komentarzy

Jacek Przypadek, samozwańczy detektyw, syn cenionego prawnika, kolejny raz udowodnił tezę, iż ludzie (w tym i on sam) są banalnie przewidywalni. Sława, której dorobił się, rozwiązując ciekawe zagadki, powoli zaczyna mu ciążyć, zwłaszcza że najnowszymi klientami bohatera stają się celebryci.

Czy nasz bohater udzieli zarozumiałym gwiazdom prawdziwej lekcji życia, przy okazji grając na nerwach lokalnej policji? Czy którejś z kobiet uda się usidlić nieszczęśliwie zakochanego kawalera?

Oto druga część przygód pomysłowego mężczyzny, któremu inteligencji oraz innych nadprzyrodzonych zdolności mógłby pozazdrościć nawet K. Rutkowski.

 DSC_0004

Nie ukrywam, że z niecierpliwością oczekiwałam dalszego ciągu losów mojego rówieśnika, który tym razem postanowił rozszerzyć swoją nielegalną działalność i zrobić słynnemu wróżbicie Maciejowi prawdziwą konkurencję. O tak, Przypadek, nie mogąc posługiwać się legitymacją prawdziwego detektywa, sprytnie ominął przepisy. Ponieważ należał do świetnych obserwatorów, nie mniej dobrych słuchaczy, a dedukcja i empatia nie były mu obce, spróbował swoich sił, jako jasnowidz, co w humorystyczny, ale jakże przebiegły sposób, oznajmił chociażby na swojej wizytówce.

Kolejne spotkanie z bohaterami, których miałam okazję poznać nie tak dawno temu, okazało się równie emocjonujące i obfitujące w zaskakujące wątki. Odkrycie przed czytelnikiem szczegółów bolesnej przeszłości Przypadka juniora sprawiło, że przychylniejszym okiem spojrzałam na osobnika płci brzydszej, który jak dotąd mi się wydawało, swoje partnerki traktował przedmiotowo. Solidarność jajników przestała odgrywać główną rolę, pozwalając dojść do głosu mężczyźnie, który obawia się kolejny raz ulokować swoje uczucia w niewiaście. Nowe postaci, wyjęte z pierwszych stron gazet i telewizyjnych ekranów, idealnie oddały klimat polskiego show biznesu, który autorowi książki jest znany od podszewki. Ich sposób bycia, styl wypowiedzi można przypisać autentycznym celebrytom, zaś problemy, z którymi zwracają się do Jacka oraz okoliczności każdej ze spraw, nie trącą banałem, a wręcz obfitują w intrygujące rozwiązania.

Jeśli chodzi o historie detektywistyczne to jestem zdecydowaną zwolenniczką krótkich, charakteryzujących się sporą dynamiką tekstów. Jacek Getner nie zaserwował swoim czytelnikom nużącego elaboratu, nafaszerowanego wyszukanymi środkami stylistycznymi, albo skomplikowanymi intrygami, do rozwiązania których przydaje się wyłącznie ścisły umysł. Trzy ciekawe zagadki z jednej strony obfitowały w informacje, mające na celu zwiedzenie odbiorców książki na manowce oraz przybliżenie ich do wyjaśnienia tajemnic. Mnie zaś najbardziej do gustu przypadły odautorskie komentarze, w których Jacek Getner zdradzał niechęć do ojczystej mowy, zanieczyszczonej obecnością wulgaryzmów, albo uwagi, odgrywające rolę zasłony, opadającej w momencie, kiedy to Przypadek trafiał na właściwy trop, którego ujawnienie mogłoby pozbawić czytelnika przyjemności z samodzielnego dochodzenia do prawdy.

Drugi tom nie zawiódł moich oczekiwań, utwierdził zaś w przekonaniu, iż autorowi zależy na utrzymaniu dobrego poziomu całej serii. O tym, że Jacek Getner bierze pod uwagę sugestie czytelników świadczyć może chociażby sama okładka. Jej wybór należał właśnie do nas, osób biorących udział w głosowaniu nad szatą graficzną, które rozegrało się na blogu autora.

W ciągu najbliższych miesięcy będzie mi brakowało upierdliwego w swej przewidywalności maratończyka, który wszystkie sprawy rozwiązuje w mgnieniu oka, co mnie niezmiernie irytuje. Może doczekam się wpadki młodego, nieomylnego detektywa, albo chociaż raz rozwiążę jakąś sprawę zanim on na kartach książki obwieści dobrą nowinę.

Pan Przypadek i celebryci

Jacek Getner

Warszawa 2013

Wydawnictwo Zakładka

Półka: książka przeznaczona do recenzji

Serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z blogiem autora serii książek o Jacku Przypadku: KLIK

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

8 komentarzy w Pan Przypadek i celebryci

 • cyrysia says:

  Na razie mam co czytać, ale w wolnej chwili będę pamiętać o serii pana Jacka, gdyż widzę, że warto poświęcić im trochę uwagi i swojego czasu.

 • Yulia says:

  No cóż mogę powiedzieć-ja obecnie czytam Nienackiego i przygody Pana Tomasza-nie wiem co mi się stało-wizyta na strychu moich rodziców i wspomnienia młodości.Przy okazji przypominam sobie historię.

 • nikollet85 says:

  może kiedyś jak znajdę chwilę wolną, bo ostatnio to nie mam nawet czasu spokojnie zjeść…

 • malenka says:

  Podziwiam Cię, że spełniasz się jako matka, blogerka i pani domu, a dodatkowo masz czas na czytanie książek :)

 • ilapop says:

  mi też się podobała :) jasno widzę haha

 • Kruszynka says:

  Lubię tą serią, jest coraz bardziej wciągająca i pozwala miło spędzić czas;)

 • Kiti says:

  Moim zdaniem drugi tom był jeszcze lepszy od pierwszego. Z niecierpliwością więc czekam na jego dalsze przygody.

 • Alicja says:

  Z chęcią i ja przeczytam :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>