Pani Labiryntu

2 stycznia 2023 Książka  Brak komentarzy

Wśród zachowanych pieśni, wierszy oraz legend, wychwalających czyny antycznych bohaterów, tak niewiele jest dowodów uznania, upamiętniających imiona śmiertelniczek. Zazwyczaj to matki, siostry, żony lub kochanki, tych, którzy polegli, chroniąc honoru, broniąc rodziny lub ojczyzny.

A jednak wśród nich żyły prawdziwe heroski, odznaczające się ponadprzeciętną inteligencją, intuicją, magicznymi zdolnościami i przede wszystkim odwagą.

Pani Labiryntu

Oto kobieta, która ukochała Matkę Ziemię, Naturę, Panią Żywiołów. Ta, która oparła się wpływom i rządom despoty. Ta, która chłonęła wiedzę od Dedala. Nadszedł czas na przybliżenie losów ARIADNY.

 

,,TAM, GDZIE INNI TRACILI ROZUM, ONA ODNALAZŁA SWOJĄ DROGĘ”

 

Gdyby mi jeszcze kilka miesięcy temu ktoś powiedział, że współczesna, polska pisarka, sięgnie po jeden z greckich mitów, nadając nowemu tworowi ponadczasowe oblicze, przy zachowaniu równowagi pomiędzy klasyką, a aktualnymi normami, nie spuściłabym ze smyczy euforii. Jak miło zostać tak pozytywnie rozczarowaną.

 

Trzymam w dłoniach książkę Magdy Knedler, rumieniąc się naprzemiennie ze wstydu i wrażenia, jakie wywarła na mnie historia Pani Labiryntu. Zamykam oczy i widzę kontury starożytnego świata, niespiesznie nabierające właściwych kolorów i wypełnienia. Czuję emocje, które targają główną bohaterką. Doskonale odnajduję się w realiach córki Minosa, rozumiem motywy jej działania. Solidaryzuję się antyczną feministką i całkowicie zatracam w poetyckiej opowieści.

 

Można bez peanów oddać hołd komuś, kto

zapisał się w pamięci pokoleń heroicznymi czynami, czystym sercem oraz tak nieczęsto spotykaną dobrocią.

Można odświeżyć element kolebki europejskiej kultury w sposób zgodny z zachowanymi pamiątkami, tak, by zachwycał, skłaniał do refleksji, do poszerzania wiedzy i wydawał się wciąż aktualny.

 

Pani Magdo, proszę podążać w tym kierunku. Niech ta nić się nie zerwie, niech prowadzi Panią przez meandry literackich bestsellerów. Mam nadzieję, że źródło fascynacji literaturą Starożytnej Grecji i Rzymu nigdy nie ulegnie mentalnej suszy. Wciąż tyle wątków, wydarzeń, dzieł i postaci pozostaje w strefie nieodkrytych tajemnic.

Pani Labiryntu

Magda Knedler

Kraków 2022

Wydawnictwo Otwarte

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>