Perfect day

2 lutego 2023 Książka  Brak komentarzy

Wyobraź sobie scenę samookaleczenia. Podmiotem tej wizji niech będzie wewnętrzna część dłoni, podmiotem zaś kuchenny nóż.

Powoli zatapiasz jego ostrze w ciepłej i podatnej na zranienia skórze. Przesuwasz nim w dowolnym kierunku, powiększając ranę. Uwalniasz pojedyncze krople krwi, które już po chwili tworzą czerwoną rzekę.

Czynności tej nie towarzyszą jakiekolwiek uczucia. A przecież powinieneś wykrzywić twarz z bólu, odruchowo zaprzestać dalszej eksploracji ciała. Nie sięgasz po plaster, nie tamujesz krwawienia. Nie kieruje Tobą ciekawość, związana z granicą wytrzymałości. Potrafisz wymienić emocje, jakie emocje powinny pojawić się podczas tego eksperymentu. Tymczasem jesteś niewypełnioną luką, pustym naczyniem, kolorem pozbawionym barwy i bezwonnym zapachem…

 

Jak to jest nic nie czuć? Mieć ogromną wiedzę o otaczającym świecie, niewyczerpany zasób słów, życiowe doświadczenie, a mimo wszystko być niezdolnym do kochania, do nienawiści, do współczucia, do żalu…

Perfect Day

Romy Hausmann w powieści Perfect Day umieszcza czytelnika w centrum umysłu córki seryjnego mordercy, człowieka dla którego tajemnica śmierci staje się obsesją życia, przedmiotem badań, a także sposobem niehumanitarnej terapii.

 

Ann Lesniak nie wyróżnia się na tle rówieśników niezwykłymi umiejętnościami, heroiczną postawą czy ścisłym umysłem. Jako dziecko doświadczyła śmiertelnej choroby, która zabrała jej matkę. Jako nastolatka niejednokrotnie wpadała w tarapaty. Jednak zawsze mogła liczyć na wsparcie ze strony ojca. I to właśnie on, szanowany profesor, humanista, myśliciel, pewnego dnia zostaje aresztowany pod zarzutem zamordowania kilkunastu dziewczynek. Ann, głęboko wierząc w niewinność taty, postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo, by wskazać organom ścigania prawdziwego winowajcę.

Czy prawda, do której w końcu dotrze bohaterka, przyniesie ukojenie jej zszarganym nerwom? Czy uda jej się odnaleźć mordercę? Jaką rolę odegra w tej historii?

 

Narracja składa się z kilku ciekawych zabiegów, łączy zapiski z lat dziecięcych wspomnianej bohaterki, wywiad z mordercą, szalone myśli kilku kluczowych postaci. Jest mieszanką wspomnień, aktualnych dla czasu akcji wydarzeń, a także chwil, które wydarzyły się kilka lat po nich. Towarzyszy temu zaskakująca równowaga, brak przerostu formy nad treścią.

Autorka zręcznie manewruje pomiędzy przeszłością Waltera Lesniaka, jego córki, wplatając w ich egzystencję dalsze losy rodzin ofiar, przyjaciół, a także zaangażowanego w sprawę dziennikarza. Punkt kulminacyjny przypomina strzał z bliskiej odległości prosto w czytelnicze serce. Chociaż poszlaki, a także liczne zbiegi okoliczności, wskazują winnego, dywagacje Ann, jej liczne odkrycia, wprowadzają pożądany zamęt, co czyni powieść intrygującym tworem.

 

Filozoficzne podejście do tematu jest dla mnie nowością, jeśli chodzi o thrillery. Wnosi to pewien powiew świeżości i stanowi przeciwwagę dla tekstów, bazujących na często wyszukanej, lub wręcz przeciwnie- oklepanej ideologii.

I tylko mam zastrzeżenie odnośnie tytułu, który choć ściśle związany z wyobrażeniem głównej bohaterki o ojcu, będący pozytywnym wspomnieniem, pozostawia w tle KAMIEŃ. Ten zaś ma kolosalne znaczenie w tej niejednoznacznej i mimo wszystko emocjonalnej historii.

 

Książka Perfect Day swoją premierę będzie miała 8 lutego br.

 

Perfect day

Romy Hausmann

Przekład:  Agata Teperek

Warszawa 2023

Wydawnictwo WAB

Półka: egzemplarz recenzencki

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>