Piękno i Bestie

27 marca 2022 Książka  Brak komentarzy

Oprócz cukierkowych historyjek, w których piękne panny wpadają w tarapaty, oczekując na wybawienie ze strony księcia. Oprócz utrwalonych wzorców, zgodnie z którymi dobro zawsze zwycięża, zaś zło ponosi zasłużoną karę. Oprócz wiary w to, że prawdziwa miłość zdejmuje klątwę z bestii, wynagradza największe poświęcenie, triumfuje ponad intrygami, warto dopuścić do siebie zupełnie inne, świeże, arcyciekawe rozwinięcie i finisz znanych opowieści.

 

Screenshot_20220327-195652_Gallery

Niejeden literat pokusił się o stworzenie utworu, bazującego na kultowych baśniach. Mogliśmy poznać dalsze losy bohaterów, którzy nie zawsze żyli długo i szczęśliwie, zwłaszcza, gdy dopadała ich proza życia. Kiedy indziej wykorzystane zostały jedynie motywy, miejsca tudzież postaci. Bywały również wersje, tworzone z myślą o dorosłych czytelnikach, pełne grozy, dwuznacznych sytuacji, albo po prostu pozbawione happy endu.

 

Soman Chainani wycisnął esencję z ukochanych przez dzieci baśni, następnie każdą z nich przyniósł na świeży grunt, tworząc ją od nowa. Czerpiąc z dziedzictwa światowych kultur, powołał do życia wiarygodny świat, pełnokrwistych bohaterów. Jego historie mają ponadczasowy wydźwięk. Poruszają tematy, bliskie feministkom, przedstawicielom różnych orientacji seksualnych. Ukazują problemy samotnych ludzi, którzy rozpaczliwie pragną miłości, nawet jeśli jest ona tylko kaprysem niedojrzałego ego.

 

W NIEBEZPIECZNYCH BAŚNIACH nie ma oczywistych sytuacji, prostych rozwiązań, przewidywalnych zakończeń. Czarownica nie chciała skonsumować Jasia i Małgosi, ponieważ była ich matką. Prawdziwym wybrankiem serca Wendy wcale nie był Piotruś Pan. Dla KOPCIUSZKA ważniejszą od zamążpójścia okazała się prawdziwa przyjaźń. Bella nie marzyła o życiu w pałacu z Bestią, tylko o możliwości obcowania w ciszy z lekturami.

 

To była cudna książka. Bezgranicznie pochłonęła moją uwagę. Wreszcie znalazł się ktoś, kto nazwał Dzwoneczka mianem psa ogrodnika i wybił z głowy Małej Syrence zamianę ogona na nogi, a także pokonał Wilka jego własnym patentem ,,Na babcię”.

 

Możecie szukać piękna w aparycji bohaterów, magii w krainach winem i miodem słynących, poruszać się między jawą a snem. Jednakże tam, gdzie urodziwe lico spróbuje Was zwieść na manowce, oczekujcie bestii, porywającej dziewczynki, nienadającej się do bycia rodzicem, mężem, żoną czy towarzyszem w niedoli.

Piękno i Bestie

Soman Chainani

Wydawnictwo Jaguar

2022

Polka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>