Pozwól mi umrzeć… ,,ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ” JOJO MOYES

8 czerwca 2016 BohaterowieKsiążka  Jeden komentarz

Co sprawia, że tracimy wiarę we własne możliwości, prowadząc nijaki, wolny od ekscytacji tryb życia?

Czy przyzwolenie na stagnację jest równoznaczne z poczuciem bezpieczeństwa, niezagrożonym przez porażki, pomyłki i rozczarowania?

Trauma, brak finansów lub wzorców do naśladowania, pomysłu na to, by polepszyć standard przeciętnej rzeczywistości, niska samoocena okazują się najczęstszymi odpowiedziami na powyższe pytania, po które w razie konieczności sięgała Louisa Clark.

Jednakże wystarczył odpowiedni impuls, by w nieskorej do rewolucji kobiecie zaszczepić chęć do działania.

Tak oto była kelnerka została opiekunką i damą do towarzystwa zamożnego, wykształconego i przystojnego Willa Traynora. Przykutego do wózka, okaleczonego podczas wypadku, inwalidy. W trakcie półrocznego kontraktu spróbuje odwieść swego pracodawcę od zamierzonego, legalnego samobójstwa, a przy okazji przewartościuje priorytety.

zANIM SIĘ POJAWIŁEŚ jOJO mOYENS

Sprowadzanie bestsellera Jojo Moyes do miana ,,najpiękniejszej historii miłosnej ostatnich lat” uważam za zbyt płaskie, krzywdzące i krótkowzroczne. Chociaż z drugiej strony, tak skondensowany opis przyciągnie większe grono czytelników niż górnolotne zapewnienie o wycieczce w głąb ludzkiej duszy, o podróży po meandrach pragnień, marzeń i ambicji.

Romans, tak subtelnie i z gracją uchwycony, stanowi dodatek do opowieści traktującej o walce o godne życie oraz o prawie do samostanowienia o końcu egzystencji. Jest jednocześnie zwieńczeniem niezwykłej relacji głównych bohaterów, motywacją do przejęcia przysłowiowych sterów, sprawdzianem emocjonalnej dojrzałości.

Louisa to z jednaj strony egzotyczny okaz, lubujący się w wyszukanych, modowych stylizacjach, z drugiej zaś pozbawiona perspektyw na lepsze jutro kobieta, silnie związana z rodziną, będąca dodatkiem do zapatrzonego w siebie partnera. Ewidentnie potrzebuje kogoś, kto zepchnie ją z krawędzi, pozwoli rozwinąć skrzydła i poszerzy horyzonty. Z oddaniem i zaangażowaniem wchodzi w rolę opiekunki niepełnosprawnego Willa. Nie kieruje nią wyrachowanie czy hipokryzja.

Chlebodawca panny Clark daje się poznać jako zgorzkniała, uciekająca do sarkazmu ofiara losu. Jest doskonałym przykładem żartu opatrzności, skutkiem odwróconego biegu koła fortuny. Niegdyś pełen wigoru playboy, finansowy rekin, degustator win, amator ekstremalnych sportów, dziś sparaliżowany, uzależniony od pomocy osób trzecich kaleka.

Ona zostaje zatrudniona po to, by zagwarantować mężczyźnie bezpieczeństwo, uchronić przed kolejną, samobójczą próbą, obudzić chęć do życia i odwieść od brzemiennej w skutki decyzji.

Moyes fenomenalnie lawiruje pomiędzy wątkami. Jej proza dotyka zakamarków umysłu, prowokuje do zajęcia stanowiska wobec opisanych kwestii, do kibicowania bohaterom i przejmowania się ich losem. Rozbudza płonne nadzieje, stwarza warunki do wiary w happy end. Ukazuje poszczególne sprawy z punktu widzenia wspomnianych postaci, a także bliskich im osób. Jednakże to wypowiedzi, przemyślenia Lou wiodą prym na stronach książki. To jej perspektywa odgrywa ogromne znaczenie. Przekazywanie pałeczki kolejnym osobom nie wprowadza chaosu, pozwala czytelnikowi zapoznać się z dodatkowymi informacjami, nieco zdystansować, przy jednoczesnym odciążeniu wspomnianej bohaterki.

Zanim się pojawiłeś przypomina zmierzającą do niewiadomego zakończenia balladę, pełną nostalgii za utraconymi szansami, za nieodwzajemnioną miłością, za zmarnowanym potencjałem. Jest idealną lekturą dla osób, szukających powodu do działania, wątpiących w lepsze jutro, wybierających bezpieczniejsze, nieryzykowne rozwiązania. To również świetny motywator, dzięki któremu hasłem przewodnim każdego dnia może być stwierdzenie: YES, YOU CAN!

Jednakże opisywana książka to także przepiękny traktat o uczuciu, przynoszącym ulgę w chwilach załamania, w momentach, w których ciało odmawia posłuszeństwa. To lekcja pokory dla zbyt pewnych siebie, to wstęp do poważnych konwersacji o eutanazji i jej konsekwencjach.

Już niebawem na ekranach polskich kin pojawi się ekranizacja opowieści o Willu i Louisie. Zaopatrzona w paczkę chusteczek, pozwolę sobie powtórnie przeżyć tę historię.

ME BEFORE YOU JOJO MOYES

Zanim się pojawiłeś (Me before You)

(wznowienie)

Jojo Moyes

Przekład: Dominika Cieśla-Szymańska

Warszawa 2016

Wydawnictwo Świat Książki

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej kolekcji, nie została przekazana w ramach współpracy

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Jeden komentarz w Pozwól mi umrzeć… ,,ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ” JOJO MOYES

  • weronika says:

    Planuję udać się do kina na ten film :-)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>