Razem będzie lepiej

21 sierpnia 2016 BohaterowieKsiążka  2 komentarzy

Podobno nigdy nie jest tak bardzo źle, aby gorzej być nie mogło.

Wystarczy żyć zgodnie z sumieniem, nie działać na szkodę społeczeństwa i wychodzić z twarzą z każdej opresji. Przy tym należy kierować się moralnym kodeksem i ciężko pracować na sukces. Umiar, rozsądek, trzeźwy osąd pozwolą uniknąć rozczarowań. Samodzielność, radzenie sobie z kłopotami są oznakami dojrzałości, niestety będącymi poza zasięgiem niektórych jednostek.

Jednakże nieszczęścia przechadzają się parami i atakują dobrych ludzi, wystawiając ich nerwy, cierpliwość i wiarę we własne możliwości na próbę, z której nie każdy wyjdzie obronną ręką. Niekiedy silne, dotąd niezłomne jednostki, miewają chwile załamania. Wówczas nawet najlepsza motywacja przegrywa z brakiem odpowiedniego wsparcia.

Samotna matka, szukająca rozwiązania finansowych kłopotów, dwójka nadwrażliwych, niezwykłych dzieci, leniwy pies i pewien informatyk, który ma poważne problemy z wymiarem sprawiedliwości, pewnego dnia wylądują po tej samej stronie barykady.

Czy przedstawiciele różnych klas społecznych odnajdą wspólny język i sprawią, że razem będzie im lepiej?

Jojo Moyes Razem będzie lepiej

Jess zalicza się do kategorii kobiet, będących w stanie odnaleźć się w każdej sytuacji. Tanzie i Nicholasowi (pasierbowi oraz rodzonej córce) zastępuje oboje rodziców. Jest odpowiedzialna, sumienna, lojalna i prawa. Daje doskonały przykład właściwego zachowania i zaraża optymizmem. Niestety sama boryka się z licznymi problemami. Musi stawić czoło chuliganom, nękającym jej dzieci, nieopłaconym rachunkom, uciekającym zleceniom (jest barmanką, sprzątaczką, złotą rączką) oraz prozie codziennego życia. Z trudem przychodzi jej przyjmowanie jakiejkolwiek pomocy, a zwłaszcza jeśli wypływa ona od obcych ludzi.

Kiedy więc losy patchworkowej rodziny Thomasów łączą się z linią egzystencji zamożnego speca od komputerów, czytelnik może być pewien, że autorka zaserwuje mu kalejdoskop emocjonalnych perypetii, długo odbijających się echem w umyśle odbiorcy książki.

Jojo Moyes z wprawą rasowego chirurga dokonuje rozszczepienia historii na elementarne składniki. Bierze pod lupę gesty postaci, przybliża tło opowieści, pozwala zaistnieć na pozór nic niewnoszącym do tekstu postaciom. Krok po kroku przedstawia działania bohaterów, motywy, które nimi kierują, ukazuje zachodzące w ich umysłach procesy oraz konsekwencje podjętych decyzji.

Ed i Jess reprezentują odmienne wartości. Ich światy znajdują wspólny punkt tylko wtedy, gdy ona pojawia się w jego domu w  charakterze sprzątaczki. Ta niemająca solidnych podstaw relacja zmienia się diametralnie, kiedy pracodawca postanawia pomóc swej podwładnej i angażuje się w jej życie. Jednostronne korzyści wkrótce zaczynają obejmować szersze grono bohaterów, prowadząc do zaskakujących sytuacji.

Akcja powieści biegnie spokojnym tempem, dając czytelnikowi czas na to, by oswoił się z wydarzeniami, zareagował we właściwy sposób, przywiązał się do bohaterów i wyrobił na ich temat zdanie.

Autorka doskonale odnajduje się w tworzeniu prozy, od której trudno się oderwać. Przemyca odrobinę dobrego humoru (w postaci bąków puszczanych przez ogromnego psa), łagodząc przykre, wręcz melancholijne momenty, kiedy indziej doprowadza czytelnika do łez, zmusza do tego, by zastanowił się nad własnym życiem i nad tym, w jaki sposób rozwiązałby problemy bohaterów. Jej słowa działają kojąco, a każda kolejna książka, którą wydała, sprawia, że nawet człowiek, znajdujący się na przysłowiowym zakręcie, widzi światełko w tunelu, szansę na to, by odbić się od dna. Istotne jest jednak to, że Moyes daleka jest od moralizatorskiego tonu. Wszystko to, co stara się przemycić za pośrednictwem narratora i zmyślonych postaci, ubiera w szatę codzienności. Stosuje zasadę klarownego przekazu bez zbędnych upiększeń i eufemizmów.

Miłość, seks, których doświadczają bohaterowie, stanowią ważny dodatek historii, aczkolwiek nie przysłaniają treści. Moyes jest mistrzynią w opisywaniu związków, tak trafnie sklasyfikowanych przez jeden z portali społecznościowych jako SKOMPLIKOWANE. Ed i Jess niczym dłonie zbliżają się ku sobie, pragnąc bliskości po czym oddalają. Czy wszechświat wyrazi zgodę na to, by stworzyli duet?

Razem będzie lepiej jest zastrzykiem pozytywnej energii. Wzrusza okrutnie, przyciąga z niesamowitą siłą, stawia do pionu. Bazując na cudzym nieszczęściu, ukazuje różne modele postępowania, reagowania. Nie zniechęca czytelnika banalnymi stwierdzeniami, psychoanalizą, czy absurdalnym romansem. Zdecydowanie należy do książek, których lektura wywoła lepszy efekt niż jakikolwiek motywacyjny poradnik.

Jojo Moyes Razem będzie lepiejj

Razem będzie lepiej (The one plus one)

Jojo Moyes

Przekład: Nina Dzierżawska

Wydanie III

Kraków 2016

Wydawnictwo Między Słowami

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteczki, nie została przekazana w ramach współpracy

 ————————————————————————-

Być może zainteresują Cię również recenzje pozostałych książek Jojo Moyes:

ME BEFORE YOU JOJO MOYES

Zanim się pojawiłeś

Kiedy Odszedłeś Jojo Moyes (After You)

Kiedy odszedłeś

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

2 komentarzy w Razem będzie lepiej

  • kasjeusz says:

    Ładne zdjęcie z „Zanim się pojawiłeś”! ;) Nie znam twórczości tej autorki, ale chciałam ci powiedzieć, że bardzo podoba mi się porównanie pisarki do chirurga. Jak zawsze miło się czyta twoje wpisy. :)

    • li_lia says:

      Tęskniłam za Tobą.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>