ŚLADY Jakub Małecki

4 września 2022 Książka  Brak komentarzy

Ślady Jakub Małecki

Zostaną po mnie książki. Tysiące woluminów. Błysk w oczach mojej córki, kilka wspomnień, siwe włosy na głowach osób, przez które płakałam. Być może jakiś grób, od święta przyozdobiony liliami. Wydeptany szlak na schodach i tomik wierszy z pożółkłymi stronami.

Zniknę, jak blizna na niebie, którą po sobie zostawia samolot. Jak słowa, kiedyś chętnie przytaczane, będące moją wizytówką. Złamię się jak gałąź wiekowego drzewa genealogicznego.

Na starość będę męczyć wnuki opowieściami o tym, że niczego nie żałuję. Może zapomnę gdzie mieszkam, jak mam na imię, codziennie skorzystam z innej tożsamości. Wsparta o ramię tego, co mnie nadal kocha, pozostawię ślady, dla tych, którzy nadejdą.

 

Przeleżała na półce mojej biblioteczki 5 lat. Dacie wiarę, że o niej zapomniałam? I kiedy ponownie odkryłam, jak dobrze mi, czytając Jakuba Małeckiego, przywołał mnie jej grzbiet. Zajrzałam do środka. Przepadłam.

 

To trzecia książka wspomnianego autora, utrzymana w identycznym klimacie. Obcowanie z utworami Małeckiego przypomina mi rozdrapywanie starych ran. Jest to pewien rodzaj literackiego masochizmu, ponieważ te historie sprawiają ból, zmuszają do wycierania mokrego od łez policzka. Ci prości, tak bardzo przyziemni, ulepieni z tej samej gliny bohaterowie, nieustannie cierpią. Ukojenie znajdują w samotności, w dotyku ziemi, w absolutnej ciszy, lub wręcz przeciwnie, pragną bliskości człowieka, który akceptuje ich dziwactwa, odstępstwa od powszechnie przyjętej normy. Doświadczyli spektakularnych i całkiem przeciętnych katastrof. Przeżyli wojnę, pochowali dzieci, partnerów, rodziców, przyjaciół, własne marzenia i ambicje.

 

Małecki zręcznie lawiruje pomiędzy różnymi historiami, mającymi wspólne źródło.

Mimo ogromu zła, bólu istnienia, rozczarowania życiem, ciężko oderwać się od poznania losów tych tragicznych postaci.

Z dziką rozkoszą spijam więc jego słowa, sącząc obficie przyprawiony prozą alkohol. Łykam kolejne rozdziały, wiedząc że, ta rana kiedyś się zabliźni. Do następnego razu. Wystarczy, że sięgnę po kolejną powieść…

Ślady

Jakub Małecki

KRAKÓW 2016

Wydawnictwo SQN

Półka: książka pochodzi z mojej prywatnej biblioteki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>