W spojrzeniu wroga (4/2018)

14 stycznia 2018 BohaterowieKsiążka  Brak komentarzy

Charyzmatyczna dziedziczka fortuny LaRoux odkryła zbrodnie, jakich dopuścił się jej wpływowy ojciec. Przeżyła katastrofę kosmicznego statku, spotkała sprzymierzeńca, który oddał jej swoje serce. Umarła, zmartwychwstała po czym opuściła dziwną planetę, znajdując swój bezpieczny azyl we wszechświecie.

Nie myślcie jednak, że ognistowłosa Lilac postanowiła wieść spokojny żywot z dala od zbrodni, które nadal dokonywały się na rozkaz kosmicznego potentata. O, nie. Bohaterka pierwszej części Starbound wraz ze swym dzielnym żołnierzem zbierała siły, dowody i sojuszników, mających pomóc w obaleniu rządów tyrana.

Kolejny tom wciągającej historii odsłania przed czytelnikiem makabryczne eksperymenty na planecie Avon. W centrum najniebezpieczniejszych wydarzeń umiejscowione zostały kolejne postaci, których losy zostaną złączone z misją Tarvera i Lilac.

Oto opowieść o wyjętym spod prawa buntowniku i samotnej pani kapitan.

Czy wrogowie, stojący pod dwóch stronach barykady, odnajdą wspólny cel, zjednoczą siły przeciwko zagrożeniu?

A może w ich spojrzeniach będą odbijać się te same wartości i pragnienia?

W spojrzeniu wroga Amie Kaufman Megan Spooner

Mimo że od lektury pierwszej części Gwiezdnego Pyłu minęły prawie dwa lata, nadal pamiętam fabułę oraz uczucia, towarzyszące mi podczas śledzenia losów głównych bohaterów. W związku z powyższym możecie się domyślać, jak wielkie miałam oczekiwania w stosunku do kolejnych tomów.

Flynn i Lee nie musieli długo udowadniać, że zasługują na uwagę czytelnika. Te dwie, skrajnie różne osobowości, wyryły widoczne ślady swego istnienia na stronach powieści.

Chłopiec, żyjący w cieniu swej walecznej siostry, darzony szacunkiem, wynikającym jedynie z więzów krwi, łączących go z dawną przywódczynią, poddaje się transformacji, która bojaźliwego, aczkolwiek szlachetnego nastolatka przemienia w mężczyznę. Cormac, ryzykując życie, postanawia uprowadzić ważną personę z wrogiego obozu. Mimo, iż jego tężyzna fizyczna pozostawia wiele do życzenia, a możliwości przechowywania jeńca są ograniczone, Flynn rzuca się w ramiona niebezpiecznej przygody. Wtedy jeszcze nie wie, że jego przeciwniczka, nieustraszona, pozbawiona uczuć kapitan Jubilee Chase, okaże się dla niego kimś szalenie bliskim.

Amie Kaufman i Megan Spooner ponownie stanęły na wysokości zadania. Drugi tom gwiezdnej sagi znacznie odbiega (pod względem klimatu) od swego poprzednika. Zmienia się sceneria, czytelnik ma do czynienia z większą liczbą postaci. Planeta Avon, która została poddana terraformacji, mimo usilnych starań, przestała się rozwijać. Jest zaledwie namiastką tego o czym marzą spragnieni czystego powietrza, zieleni i przede wszystkim pokoju, mieszkańcy. W związku z licznymi zamieszkami, na planetę zesłani zostają żołnierze. Mundurowi dbają o porządek, lecz tak naprawdę stanowią przykrywkę dla pewnej niebezpiecznej inicjatywy, nad którą czuwa Roderick LaRouxe.

Przedstawiciele obu frakcji z czasem zaczynają popadać w obłęd, dopada ich FURIA, nakazująca popełniać makabryczne czyny, wkłada im w ręce broń, zmieniając w samobójców, morderców, terrorystów. Tylko jedna z przybyłych na Avon osób- kapitan Lee potrafi oprzeć się dziwnemu pragnieniu. To właśnie jej linia życia splecie swój bieg z żywotem buntownika.

W spojrzeniu wroga ukazuje dwie strony medalu, czytelnik wnika w głąb umysłów tych, którzy przybyli na planetę, by zaprowadzić porządek i tych, którzy walczą o wolność i prawo do normalnego funkcjonowania. Autorki nie spisują na straty postaci, które pozornie nie maja żadnych szans na zwycięstwo. Mało tego, umożliwiają wrogom poznanie odmiennych stanowisk, dają prawo do zmiany punktu widzenia.

Bohaterowie stają się świadkami zbrodni, tak realistycznie i nieprzesadnie opisanych, iż bez trudu można uwierzyć w to, że mogłyby one wydarzyć się w realnym życiu. Lee i Flynn wielokrotnie muszą dokonać szalenie trudnych wyborów, związanych z ogromnym poświęceniem, a nawet ze zdradą.

Gdzieś w tej prawie wojennej zawierusze dwoje przeciwników znajduje wspólny cel. Twarde serce pani kapitan zaczyna dopuszczać do siebie uczucia, a pomiędzy dwojgiem wspomnianych postaci rozkwita coś, co znacznie przekracza ramy romansu w obliczu zagłady świata.

Jest czas na żal, na złość, na zwątpienie, pojawia się również nieśmiałe pragnienie przepędzenia samotności. Polowe warunki współgrają z przyjętą wizją żołnierskiej egzystencji, jaskinie, bagna, oddają klimat koczowniczego życia wyjętych spod prawa buntowników. Czy w takich realiach może narodzić się miłość? Czy będzie ona prawdziwa? A może okaże się namiastką uczucia, kłamstwem, wyprodukowanym na potrzeby przeciągnięcia kogoś na swoją stronę?

W spojrzeniu wroga zmianie ulega narracja. Wcześniej o swych przygodach naprzemiennie opowiadali głowni bohaterowie, teraz dołącza do nich tajemnicza istota/istoty, wszechobecny byt, wnikający w umysły postaci, karmiący się ich emocjami, przeżyciami i doświadczeniem. Jego moc rośnie wraz z każdym rozdziałem. Czym są szepty, w jaki sposób wpływają na Lee, Flynna, Lilac i Tarvera? Czy maja coś wspólnego z istotami z pierwszej części?

O ile historia Lilac i Tarvera przesycona jest romantycznymi uniesieniami, chwilami, od których pąsowieją policzki, tak opowieść o odważnej Jubilee i dojrzewającemu do sprawowania funkcji przywódcy Flynnowi, bardziej przypomina żołnierski raport. Nie myślcie jednak, że pozbawiona jest elementów miłosnej historii. Ona po prostu ukazuje bardziej brutalną i nieprzyjemną rzeczywistość. Avon na którym stacjonuje Lee nie jest przyjazną planetą. Nie można było wiernie odtworzyć panujących na nim realiów, używając eufemizmów czy zasłaniając niewygodne rzeczy parawanem mgły. Kaufmann i Spooner dobrze wiedziały, jakie słowa, określenia i zwroty zastosować, by zaangażować czytelnika i wciągnąć go w wir wydarzeń.

Jeśli stęskniliście się za Tarverem i Lilac, autorki zadbały o to, aby wspomniane postaci pojawiły się choć na chwilę w kolejnej części gwiezdnej opowieści. Tarver okaże się byłym dowódcą Lee, zaś pani kapitan będzie miała okazję zaprzyjaźnić się z córką Roderica LaRoux. Te powiązania nie są dziełem przypadku. Autorki obsadziły dotychczas poznanych i nowych bohaterów w bardzo ważnych rolach, które poznacie w kolejnej części Starbound.

DSC_0018

W spojrzeniu wroga (This Shattered World)

Amie Kaufmann Megan Spooner

Przekład: Martyna Tomczak

Kraków 2017

Moondrive (Wydawnictwo Otwarte)

Półka: egzemplarz pochodzi z mojej prywatnej kolekcji.

seria Starbound

Koniecznie zapoznajcie się z pierwszą częścią kosmicznej opowieści:

W ramionach gwiazd

W ramionach gwiazd

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>