ZODIAK (23/2017)

21 kwietnia 2017 BohaterowieKsiążka  Brak komentarzy

Ciemną nocą, gdy niebo przedziera się przez pierzynę z chmur, a gwiazdy niczym drobinki brokatu, zalotnie błyszczą, zwracając na siebie uwagę, sięgnij po lekturę powieści, przedstawiającej postapokaliptyczną wizję przyszłości.

Najdzie Cię ochota, by odczytać konstelacje z układu gazowych kul. Nie potrzebujesz lunety, talko skrawka samotnej ziemi, wolne od smogu, dymu i innych ludzkich zanieczyszczeń.

Odważnie podnieś głowę i skieruj wzrok ku nierozłącznym Bliźniętom. Zobacz, jak Panna obdarza ogromną dawką zaufania dumnie kroczącego Lwa, któremu niesie ogon. Czy zgadniesz jaki cel obrał sobie Strzelec? A może zechcesz odnaleźć kryjówkę Raka i Skorpiona? Pamiętaj, że z każdym dylematem możesz się zwrócić do Wagi- to nieoceniony i bezstronny sędzia. Odważysz się dosiąść Koziorożca, czy wolisz popłynąć za ławicą Ryb? Wodnik będzie czuwać nad Twoim bezpieczeństwem. Uważaj na Byka. Zazwyczaj zaznacza swoje terytorium i atakuje potencjalnych konkurentów.  Często boczy się z Baranem.

A gdyby tak życie na Ziemi stanowiło pradawny mit, baśń, opowiadaną dzieciom przed snem? Wyobraź sobie nową galaktykę, stworzoną przez dwanaście planet tożsamych ze znakami zodiaku.

Na której z nich odnalazłabyś swój dom?

Romina Russell ZODIAK

Po przeczytaniu Zodiaku stwierdzenie ,,Nie jesteśmy sami we Wszechświecie” nabrało nowego znaczenia. Wizja egzystowania w kosmosie, będącym w stanie pomieścić zarówno prawych obywateli, posługujących się siłą umysłu oraz technicznymi nowinkami, a także nadnaturalnych butów, z jednej strony napawała mnie lękiem, z drugiej zaś wzmagała ciekawość.

Romina Russell obarczyła główną bohaterkę Rhomę (Rho) Grace ciężarem pod postacią roli wybrańca narodów. Opuszczona przez matkę nastolatka mogła wieść żywot przeciętnego mieszkańca Domu Raka, od czas do czasu występując w rodzimej kapeli muzycznej. Jednakże jej wybitne umiejętności popchnęły ją w ramiona  ambitnego i zarozumiałego wroga. I nie mam na myśli międzygalaktycznego romansu! Wręcz przeciwnie, młoda Rho postanowiła ostrzec świat przed zagrożeniem i siłą rzeczy została wybrana na głównodowodzącą niebezpiecznej, wręcz samobójczej misji.

Zodiak nie jest historią społecznego awansu młodej akolitki. Nie jest także dramatem osamotnionej w swych przekonaniach jednostki. To opowieść, w której czytelnik i główna bohaterka umieszczeni zostają na środku kosmicznej areny. Odbiorca tekstu jak i pierwszoplanowa postać startują z tego samego położenia, wyposażeni w identyczną wiedzę. Może Ci się wydawać, iż trafnie oceniłaś zagrożenie, że zlokalizowałaś źródło zła. Russell sprawiła, że wielokrotnie zwątpisz, stracisz grunt pod nogami, poczujesz się wyprowadzona w pole.

Nie chciałabym znaleźć się w podobnej sytuacji, nazywając po imieniu niebezpieczeństwo, którego sama doświadczyłam, podczas gdy inni dysponują racjonalnymi argumentami, będącymi w stanie obalić moje tezy.

,,Gdy pewnego dnia zaczęły znikać litery alfabetu, pozostałe uznały, że wśród nich musi znajdować się morderca. Po długich dyskusjach ustaliły, że podejrzana jest każda litera z ostrą krawędzią. Oczywiście to wykluczało winę litery O, w związku z czym ją właśnie poproszono o zostanie sędzią. O przesłuchała wszystkie litery i ostatecznie obarczyła winą literę ,,Z” z uwagi na jej groźny wygląd i najgorsze usposobienie w całym alfabecie. Prawdziwy złoczyńca nigdy nie został wykryty.
A była nim gumka”.

Autorka w roli manipulatorki faktami osiągnęła mistrzowski poziom. Rho zaś jest tak autentyczna zarówno jeśli chodzi jej nastoletnie dylematy, jak i sposób, w jaki podejmuje decyzje i działa. Całym sercem odeprę zarzuty krytyków powieści, określających dziewczynę mianem NIJAKIEJ, bezbarwnej,  czy sztucznej.

Zodiak stanowi preludium do wojny z potężną siłą. Jednak zahacza o tematy związane z oddaniem, lojalnością, politycznym rozgrywkami, nostalgią za rodzinnym domem i rolą rodzica w wychowaniu dziecka. To również przypowieść o sile miłości, tej pierwszej, subtelnie rozwijającej skrzydła, aczkolwiek obarczonej wyrzutami sumienia.

Czytelnik wkracza w świat skonkretyzowany, w którym próżno szukać przypadkowych elementów, gdyż nawet takie przedmioty jak osobiste komunikatory mają swoją nazwę, zależną od znaku zodiaku, gdzie każda z nacji wyróżnia się innym zapleczem kulturalnym oraz ,,charakterem”.

Zodiak nocą

Jakież wielkie było moje zdziwienie, gdy nocą odkryłam źródło dziwnego światła. Otóż okładka recenzowanej książki pokryta została fluorescencyjną farbą, dzięki czemu po zmroku prezentuje się niezwykle okazale.

Zacieram dłonie na samą myśl o drugiej części międzygalaktycznej historii.

Romina Russell ZODIAK

Zodiak (Zodiac)

Romina Russell

Przekład: Jakub Radzimiński

Warszawa 2015

Wydawnictwo YA! (Grupa Wydawnicza Foksal)

Półka: egzemplarz recenzencki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>