Blue moon

31 sierpnia 2012 Miejsca  18 komentarzy

Deszcz spadających gwiazd, zaćmienie słońca schodzą na dalszy plan, gdy na niebie dochodzi do niebieskiej pełni. Skąd wzięła się jej kolorowa nazwa i kiedy Srebrny Glob osiągnie swój największy stopień?

W piątek 31 sierpnia na niebie będzie można zaobserwować niebieską pełnię. Do tego niezwykłego zjawiska dochodzi prawie co trzy lata, gdy w ciągu miesiąca Księżyc dwukrotnie przybiera postać okrągłej tarczy. Na zmianę barwy naturalnego satelity Ziemi z perłowo-szarej na błękitną miał wpływ wybuch indonezyjskiego wulkanu na Krakatoa, który miał miejsce siedemnaście lat przed końcem XIX stulecia. Na skutek potężnego wybuchu, którego moc można przyrównać do gigantycznej broni jądrowej, stygnąca w powietrzu lawa zanieczyściła powłokę gazową naszej planety.

Kłęby drobinek, wydobywających się z wulkanu, składały się z maleńkich elementów, przez co wytwarzana przez Słońce jasność, którą wspomniane ciało niebieskie odbija, nabrała niebieskiego odcienia. Katastrofa żywiołowa z 1883r. nie tylko zmieniła oblicze Księżyca, ale również przyczyniła się do wymarcia fauny i flory i zniszczyła 75% powierzchni wyspy.

Prócz niebieskiej pełni ludzkość była świadkiem pojawiania się lawendowego Słońca. Centralna gwiazda Układu Słonecznego w nocy miała na niebie konkurencję pod postacią świecących chmur. Dochodziło do sytuacji, w której nieboskłon płonął. Czerwony kolor towarzyszył bowiem chylącemu się ku zachodowi Słońcu.

Niebieska pełnia może wystąpić nawet kilkukrotnie w czasie krótszym niż 2,7 roku. Tak było w styczniu i marcu 1999r.

Dziś te niezwykłe zjawisko można zaobserwować jedynie przy użyciu specjalnego filtru w błękitnym kolorze. Dojdzie do niego na dwie minuty przed godziną 15. Będziecie spoglądać w niebo?

 

P.S.

Te przepiękne zdjęcia podkradłam z Internetu.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

18 komentarzy w Blue moon

 • Magdalena says:

  Super zdjęcia :-)

 • mentoska says:

  Spoglądać będę, ale czy coś zobaczę? Ciekawe ;)

 • Żaneta says:

  u mnie widać nie będzie bo zachmurzone niebo :( a szkoda by bym pooglądała :D

  • li_lia says:

   U mnie deszcz zaczyna padać…

 • natka955 says:

  Ooo, jak super, a dziś do mnie przyjeżdża, ktoś ważny, to go wyciągnę na spacer wieczorem :-) )

  • li_lia says:

   Natko, czyżby druga połówka?

 • mentoska says:

  U mnie też już pada, coś mi się wydaje, że niebieskiej pełni nie zobaczymy :(

 • Żaneta says:

  a może i zobaczę bo się rzejaśnia troszkę :) to mówisz o 15 :)

 • mamaagatki says:

  Zanim doczytałam do końca, że o 15-tej i że przez specjalny filtr to już zrobiłam z siebie niezłe pośmiewisko- obudziłam męża z sensacyjną wiadomością że dziś jest niebieski księżyc i kazałam mu powiedzieć z której strony dziś świeci, poleciałam pod wskazane okno i … wróciłam skruszona do komputera i doczytałam do końca. Ale będzie się jutro ze mnie nabijał, już to widzę :)

  • li_lia says:

   MamoAgatki- zdarzam się najlepszym. Nie przejmuj się. Mnie też było ciężko uwierzyć, że pełnia będzie miała miejsce o tej godzinie. Sprawdzałam w kilku źródłach, czy aby na pewno nie palnęłam jakiejś gafy.

 • Żaneta says:

  mamaagatki a ja się napiłam, że o 15 zobaczę, że chmurzyć ię przestaje a tu buuu… deszcz i to jaki :(

 • mentoska says:

  A widzisz Żanetko, u mnie to samo, myślałam że sobie pooglądam księżyc, a zobaczyłam strugi deszczu :(

 • Żaneta says:

  mentosko dziękuję za słowa otuchy :) na szczeście gdzieś na internecie zobaczymy zdjęcia :D

 • mentoska says:

  Pewnie tak, ale to nie to samo, co na własne oczy :) Niestety, zazwyczaj pogoda nie dopisuje, gdy możemy zobaczyć jakieś ciekawe zjawisko..

 • Żaneta says:

  dokładnie :( chyba pogoda nas nie lubi :(

 • mentoska says:

  Nasuwa mi się na myśl jedynie: „Polska…”

 • Anna says:

  Ja wiedziałam o tym … jednak jakoś nie przyszło mi na myśl patrzenie wtedy w niebo zresztą pewnie i tak bym nic nie zobaczyła bo u mnie również padało :(

 • mamaagatki says:

  No a ja czytałam ten wpis późnym wieczorem i nawet nie pomyślałam, że przecież takie zjawiska są o określonej godzinie. Zresztą chyba wcale nie myślałam tak mnie zachwyciło to, że zobaczę niebieski księżyc :) Szkoda, że nie widziałam swojej miny gdy potem doczytałam artykuł :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>