Jak zrobić WULKAN?

10 października 2016 Dla domuDla dzieckaDodatki  Brak komentarzy

Jak niewiele trzeba, by na twarzy dziecka wywołać uśmiech. Wystarczy kilka, dostępnych w kuchni produktów, a także chęć uczestniczenia w niecodziennej zabawie.

Dzisiaj zaproszę Was do domowego laboratorium, w którym razem z córką zaprezentujemy działanie KOLOROWEGO WULKANU.

 jak zrobić kolorowy wulkan

Są takie eksperymenty, ułatwiające przyswajanie wiedzy z zakresu chemii i fizyki, które przypadną do gustu przedszkolakom i nieco starszym żakom. Choć stanowią zalążek tego, co czeka naszą latorośl w niedalekiej przyszłości, już dziś wzbudzają zainteresowanie, a także zachęcają do podobnej, samodzielnej aktywności.  Do ich przeprowadzenia nie potrzeba dyplomu wyższej uczelni, specjalnych narzędzi czy kosztownych półproduktów. Warto jednak posiadać podstawowe informacje o procesach, zachodzących w trakcie ,,badań”, by zaspokoić ciekawość młodego naukowca.

wulkan

Do wykonania kolorowego wulkanu będziecie potrzebować:

- dwóch słoików

- miseczki

- salaterki

- łyżki

- barwnika spożywczego

- 3. opakowań sody oczyszczonej

- 3. opakowań kwasku cytrynowego

- ciepłej wody.

wulkan1

Przyjmując, że opakowanie sody (a także kwasku) zawiera 20g proszku, co w rezultacie daje nam 120g sypkich półproduktów, będziecie potrzebować 120ml ciepłej wody.

Ilość wody (w ml) musi być adekwatna do ilości (w gramach) proszków.

wulkan2

Słoik ustawiamy na środku miseczki. Prosimy dziecko, by do salaterki przesypało zawartość torebek z sodą i kwaskiem, które po zmieszaniu umieszczamy w słoiku. W podanej ilości wody rozpuszczamy barwnik spożywczy- w naszym przypadku był to ciemnoniebieski kolor.

W dalszej kolejności powoli wlewamy zabarwioną wodę do słoika z proszkami. Zawartość naczynia zacznie musować (wytworzy się dwutlenek węgla), a powstała piana wyleje się z naczynia. Możecie poprosić latorośl, by wymieszała zawartość słoika, co wznowi reakcję i pobudzi kolorową lawę do tego, by opuściła ,,wulkan”.

wulkan3

wulkan4

wulkan5

wulkan6

wulkan7

W wyniku opisanego eksperymentu udało nam się uzyskać cytrynian sodu (sól o kwaskowatym posmaku) oraz zaobserwować działanie dwutlenku węgla.

wulkan8

Więcej informacji na temat opisanej zabawy znajdziecie na blogu Pauliny i Piotra, którzy inspirują rodziców do kreatywnego spędzania czasu z pociechami.

A jeśli macie pod ręką paczkę Mentosów, colę i rurkę, możecie zrobić wystrzałowy wulkan ;) Pamiętajcie, aby ten eksperyment przeprowadzić na podwórku ;)

wulkan z coli i mentosów

wulkan z coli i mentosów 1

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>