Chodź, poczytam Ci przed snem

14 lutego 2013 Dla dzieckaKsiążka  11 komentarzy

Kilkuletnie dziecko nie gustuje w dorosłych technikach relaksacyjnych. Po intensywnie przeżytym dniu nie zamyka się w łazience, by spocząć w wannie, wypełnionej gorącą wodą i obfitą pianą w towarzystwie tlących się płomieni świec. Kiedy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania sen napotyka na swej drodze myśli krążące wokół minionych zdarzeń z pomocą przychodzi odpowiednia lektura. Czym powinien charakteryzować się tekst, dzięki któremu młody człowiek szybciej pogodzi się z poduszką?

DSC_0001

Nawet płodne umysły, które potrafią wymyślić na poczekaniu pasjonujące historie czasami potrzebują wsparcia w postaci gotowców. Jednakże niech Was nie kusi pójście na łatwiznę i wykorzystanie postaci, sympatycznie wyglądających bohaterów, którzy po drugiej stronie telewizora zabawiają Wasze dziecko. Choć mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji dowolna książka jest dobrym rozwiązaniem, muszę Was ostrzec. Nie każde wydrukowane słowo łączy przyjemność obcowania z literaturą z edukacyjną funkcją. W czasach w których wystarczy mieć środki finansowe, by móc szczycić się własną wydaną książką, niezwykle istotna jest selekcja. Tak, jak w przypadku prasy możemy mówić o brukowcach, poradnikach oraz gazetach, w których estetyka idzie w parze z wysublimowaną treścią, to analogicznie sprawa wygląda w przypadku dziecięcych lektur.

DSC_0007

Przykładem niemalże wzorcowego wydania odpowiedniej książki dla naszych pociech jest 40 opowieści do czytania przed snem Agnieszki Rahozy. Ale nawet taki prawie ideał nie uchronił się przed moim czujnym i karcącym spojrzeniem. Zacznijmy jednak od pozytywnych aspektów.

DSC_0008

40 odrębnych historii, w których czasami przeplatają się losy bohaterów, charakteryzuje się skondensowaną do akceptowalnego minimum treścią. Styl wypowiedzi autorki jest przystępny dla młodego słuchacza. Nie znajdziecie w nim językowych ani logicznych potknięć. Każde z opowiadań poruszą odrębną kwestię, dotyczy nieoderwanego od rzeczywistości problemu, tylko kłopotów, z którymi spotykamy się na co dzień.

Prócz wszechwiedzącego narratora pojawiają się postaci z dwóch przenikających się światów- z namacalnej rzeczywistości, w której fauna, flora i ludzie funkcjonują na tych samych zasadach, oraz z baśniowego, pełnego cudów wymiaru.

DSC_0005

Zagłębiając się w treść opowieści dziecko poznaje, utrwala zasady dobrego wychowania. Czerpie przyjemność z poznawania przygód postaci, którym nie obce jest poczucie humoru. Przekonuje się, że drobne, pełne życzliwości gesty mają ogromne znaczenie. Ponadto młody czytelnik zostaje utwierdzony w przekonaniu, że współpracując z innymi może odnieść sukces. Autorka położyła nacisk również na inne istotne  kwestie. Na wybranych przykładach dziecko może cię przekonać, że nawet z niebezpiecznych sytuacji można wyjść cało z opresji pod warunkiem wykazania odrobiny sprytu i zdrowego rozsądku. Poświęcanie się dla dobra innych nie jest czymś, co nam ubliża, albo świadczy o naszej uległości. Wręcz przeciwnie, robiąc coś dobrego dla innych nie tylko zyskujemy w ich oczach, ale otrzymujemy często niespodziewaną nagrodę w formie bezcennego uznania.

Optymistyczne historie ukazują również prawa, którymi rządzi się natura, zmiany zachodzące w przyrodzie. W świecie przedstawionym przez Rahozę nauczyciele, rodzice oraz inni dorośli swój autorytet budują na trwałych podwalinach, którym daleko jest do strachu. Wyróżnia ich bowiem zainteresowanie problemami maluczkich oraz rozbudzanie ich ciekawości, zarażanie pasjami i chęcią poznania otaczającej nas rzeczywistości.

W przyjemnych dla ucha opowieściach nie znajdziecie odwiecznej walki dobra ze złem, bowiem praktycznie nie występują w nim czarne charaktery. Nawet budzące strach wilki, potężny wieloryb czy niesforni chłopcy, którzy krzywdzą zwierzęta, tak naprawdę nie są negatywnymi postaciami. Potrzebują kogoś, kto odkryje ich prawdziwe oblicze, albo wskaże błędy w ich zachowaniu. Rzadko pojawiający się, ale obecny komizm sytuacyjny, zostaje spotęgowany chociażby za pomocą zestawienia śmiesznych imion z nazwiskami. Doskonałym przykładem może być Alojzy Trąbka, który od razu wzbudza sympatię czytelników.

Autorce udało się przedstawić sensowne i mocne argumenty, dzięki którym dziecko dostrzega zależność między własnym szczęściem, a zadowoleniem innych ludzi. Dowiaduje się, że warto wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń i pomóc przetrwać coś, co wydaje się być sytuacją bez wyjścia. Ponadto pisarka nie uciekła od spraw związanych z dyskryminacją, z bezpodstawnym wyrządzanie krzywd innym tylko dlatego, że są słabsi, albo inni od nas. W 40 opowieściach dobre uczynki są na wagę złota.

DSC_0006

U Rahozy przyroda ingeruje w życie ludzi, często ratując ich z opresji. Robi to z własnej, nieprzymuszonej woli. A jedynym, co nią kieruje, jest przywiązanie i miłość do człowieka.  Świat wypełniony jest niesamowitymi skarbami, a jego piękno i urok tkwią w niematerialnej wartości tęczy na niebie, spadających jesienią liści, pięknej pogody oraz w każdej żywej istocie.

Pomysłodawczyni współczesnych ,,baśni” skutecznie rozbudza wyobraźnię młodego słuchacza, utwierdzając w przekonaniu, że marzenia mogą się spełnić tylko wtedy, gdy wyjdziemy im naprzeciw. Rahoza również uczy panować nad lękiem, bowiem obawy młodego czytelnika przeważnie okazują się być irracjonalnymi strachami. Ponadto wpaja naszym pociechom, iż życie w samotności może okazać się ciężarem, który trudno udźwignąć, a wyjściem z sytuacji może okazać się towarzystwo najbliższych osób. Pisarka nie stroni również od przestróg, uświadamiając odbiorców opowieści, iż w trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy zadbać o dobre stosunki z otaczającymi nas ludźmi.

Utwory Rahozy są również doskonałą lekcją odpowiedzialności za życie swoje i zwierząt, którym należy się szacunek oraz bezinteresowna pomoc. Tylko zaprzyjaźniając się z naszymi mniejszymi braćmi możemy poznać ich prawdziwe oblicze oraz motywy, które kierują ich zachowaniem. Dobranocki są także lekcją dobrego wychowania nie tylko w obrębie własnego domu, ale wkraczają nawet do miejsc publicznych i ustronnych, jak ciemny las.

Bohaterowie 40 opowieści mogą stanowić wzór do naśladowania. Wśród nich są postaci, które mimo ubóstwa dzielą się swym znikomym majątkiem i dobrym słowem z tymi, którzy tego potrzebują. Ponadto zdarzają się przypadki osób, zdradzających sprawdzone sposoby na kłopoty trawienne albo zdobycie sympatii tych, na których najbardziej nam zależy. Bowiem to nie szata jest naszą największą ozdobą, ani nawet zewnętrzne atrybuty. O wartości człowieka świadczy jego sposób traktowania bliźnich, pozwalanie im na to, by popełniali błędy, ponieważ nawet usprawiedliwiona troska i nadgorliwość mogą wyrządzić krzywdę komuś postronnemu.

Część opowieści ma swoje korzenie w znanych utworach. Pojawiają się w nich motywy zaczerpnięte z Brzechwy (Kaczka Dziwaczka), Tuwima (małżeństwo Słowików, Wieloryb i pływający w łódce maleńki podróżnik), brytyjskiego folkloru (Tomcio Paluch), wierzeń ludowych (siedmiomilowe buty). Przede wszystkim utwierdzają nas one w przekonaniu, że książki są wspaniałymi skarbnicami wiedzy i naprawdę warto w nie inwestować.

DSC_0003

Jest jednak coś, co zaburza harmonię słów- ilustracje. Przeglądając książkę odniosłam wrażenie, że nie są dziełem jednego autora. I rzeczywiście obrazki zmalowali: Carlos Busquets, Kasia Kołodziej, Artur Piątek oraz Jarosław Żukowski. To, co rzuca się w oczy to nierówny poziom wykonanych prac. Część z nich nawiązuje do bohaterów komputerowych gier inne zaś do złudzenia przypominają mi krzykliwe kreskówki.

DSC_0002

DSC_0006

Jednakże wśród nich są prawdziwe perełki, które urzekają poetycką aurą.

Kiedy więc nadejdzie pora nocnego wypoczynku, zasiądźcie przy łóżku Waszej pociechy i uraczcie ją czytając spokojnym, chociaż zapewne zmęczonym głosem, przynajmniej jedną z opowieści Agnieszki Rahozy. Maluszek, przedszkolak, uczeń pierwszych klas podstawówki na pewno z uwagą wysłucha historii o mniej lub bardziej nieprawdopodobnych przygodach. Będzie zasypiać z myślą, iż dla swojego rodzica jest najważniejszą osobą na świecie. W nocy zaś przyśnią mu się wyłącznie kolorowe sny.

40 opowieści do czytania przed snem

Agnieszka Rahoza

Wrocław 2011

Wydawnictwo Siedmioróg

 

 

W imieniu Wydawnictwa Siedmioróg serdecznie zapraszam Was do skorzystania z zimowej promocji- ,,Ferie z książką”. http://siedmiorog.pl/?pg=promocje
Możecie liczyć na 15% rabat oraz na DARMOWĄ KSIĄŻKĘ przy zakupach za minimum 100zł:
Encyklopedia Przedszkolaka: Zwierzęta – http://siedmiorog.pl/k2971_encyklopedia_przedszkolaka__zwierzeta_
Encyklopedia Przedszkolaka Pojazdy – http://siedmiorog.pl/k2963_encyklopedia_przedszkolaka__pojazdy_
Encyklopedia Przedszkolaka: Dinozaury – http://siedmiorog.pl/k3141_encyklopedia_przedszkolaka__dinozaury_
Mała Encyklopedia Miłości – http://siedmiorog.pl/k7025_mala_encyklopedia_milosci_  
101 sposobów aby powiedzieć Kocham Cie – http://siedmiorog.pl/k7026_101_sposobow_aby_powiedziec_kocham_cie_

Po złożeniu zamówienia należy wysłać wiadomość e-mail na adres wysylka@siedmiorog.pl    podając w temacie numer zamówienia oraz w treści tytuł egzemplarza gratisowego

A dla tych, którzy od czytania wolą posłuchać mojej interpretacji zapraszam:

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

11 komentarzy w Chodź, poczytam Ci przed snem

 • MariAnah says:

  śliczne bajeczki! i te obrazki…

 • nikollet85 says:

  Ostatnio chciałam poczytac Laurce i chyba popełniłam błąd wychowawczy bo mała nie nauczona jest do wieczornych bajek.. Chciala zabac mi książke i usiasc mi na kolanach, gdyz tak czytamy w dzien.
  książka z bardzo zaciekawiła mnie , wiec zastanowie sie nad jej nabyciem:)

  ps. Ewus a moze cos po prostu sie nie wgralo, sprawdzałam u mnie jest ok, spradzałam na kilku przeglądarkach :)

 • Mamiczka says:

  Przeglądałam jakiś czas temu tę książkę, ale mój Maluch jest na nią jeszcze trochę za mały :)

 • roksiaaa says:

  Piękne rysunki, głos miły , Nadzia zadowolona . Czego chcieć więcej ?

 • Andzia6668 says:

  Ładna ta książeczka.

 • eM Ka says:

  Jak będę miała dziecko to zamawiam u Ciebie bajkowego audiobooka:):)

 • dorota says:

  moja mala tak lubi bajki do poduszki, ze nei raz musialam je opowiadac przez 1m5 godz. non stop ale raz nagralam je i teraz puszczam wieczorkiem do poduszki a ja mam czas na sprzatanie itp.

 • Mirabel says:

  Piękna książeczka. Synek też lubi gdy czytam mu przed snem :) A audiobook to świetne rozwiązanie.

 • magda says:

  to by sie nam przydalo

 • Lusia says:

  Ewuniu, masz bardzo przyjemny głos, od razu widać, że jesteś bardzo miłą osobą.:*
  Książka jest bardzo ciekawa, bardzo ładne ilustracje.;)

  • li_lia says:

   Oj Kochana, z tą ,,miłą” to nie trafiłaś ;) Straszny gatun ze mnie :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>