Co można zrobić z masy papierowej?

11 sierpnia 2014 Dla dzieckaDodatki  9 komentarzy

Natknęłam się na nią w Pepco. Z początku sądziłam, iż mam do czynienia z gliną. Pomyślałam, że mogłabym zrobić coś może nie identycznego, ale o zbliżonych parametrach, własnymi rękoma. Lecz tak naprawdę skłonna byłam zainwestować w gotowy półprodukt niż przemieniać kuchnię w… małe laboratorium.

Czy faktycznie zakup masy papierowej okazał się dobrym pomysłem, czy wręcz przeciwnie nie przypadł Nadii do gustu?

masa papierowa

Może skusiła mnie etykieta, a w szczególności perspektywa użycia masy do obklejenia kilku naczyń i nadania im nowego charakteru. Może sama zamarzyłam o tym, by pozwolić palcom stworzyć coś ciekawego. Wszakże gimnastykuje je przeważnie, zmuszając do stukania w klawiaturę. Jedno jest pewne- nie pozostawiłam córki z całym opakowaniem nowego gadżetu, dając jej pełną swobodę działania. Ulokowałyśmy się przy stole, wcześniej zabezpieczonym gazetami i kartkami papieru (masa pozostawia białe ślady na dłoniach oraz na powierzchniach, z którymi ma styczność). Każda z nas miała wizję tego, co chciałaby wykonać z wydzielonej porcji. Wkrótce dosiadła do nas moja młodsza siostrzenica i dziewczynki puściły wodze fantazji.

DSC_0001

masa papierowa

W kolorowym opakowaniu znajduje się 420g papierowej masy, umieszczonej w ściśle przylegającym, pozbawionym powietrza woreczku. Dzięki temu zachowuje ona swoje właściwości i po otwarciu mamy do czynienia z miękkim, plastycznym, delikatnie wilgotnym gadżetem. Jego cena nie przekracza 6zł. Jak możecie przeczytać dzięki poniższej fotografii, został on wyprodukowany w naszym kraju i spełnia unijne normy.

masa papierowa

Zarówno barwa (poszarzała biel) jak i dość specyficzny, niezbyt miły dla nosa aromat, mogą wywołać negatywne wrażenie, aczkolwiek nie skreślajcie papierowej masy, kierując się wyłącznie jej zewnętrznymi cechami. Bowiem stworzy Wam ona doskonałe warunki do wyśmienitej, kilkuetapowej zabawy.

masa papierowa

masa papierowa

Aby móc pracować z opisanym produktem, należy pozbawić go ochronnej otoczki, podzielić na kilka części (jeśli do zabawy dołączy więcej dzieci) i opatulić woreczkiem, tudzież folią niewykorzystaną masę. Na początku gadżet wymaga użycia siły. Zdecydowanie służy mu ciepło naszych dłoni, dzięki któremu staje się bardziej podatny na działanie. Można go potraktować jak jednobarwną plastelinę, tworzyć z niego figurki, oblepiać nim naczynia (chociażby stare słoiki) a nawet spróbować robić wazon.

masa papierowa

masa papierowa

masa papierowa

masa papierowa

Łatwo się kroi, rwie, gniecie, a nawet wałkuje. Nadia wraz z Wiktorią do zabawy z masą papierową używały drewnianego zestawu ,,Małej kucharki”.  Ponadto wykorzystały… moje piernikowe foremki w kształcie zwierzątek. Zrobiły niejadalne ciasteczka, kota, pojemnik na skarby.

DSC_0001

masa papierowa

masa papierowa

masa papierowa

masa papierowa

Masa papierowa bardzo szybko zasycha. Producent wspomniał na opakowaniu, że można jej przywrócić pierwotne właściwości, jeśli potraktuje się ją wodą, aczkolwiek w praktyce okazało się to niemożliwe. Po zmoczeniu suchych resztek, uzyskałyśmy okropnie lepiącą się maź, niezdatną do ponownego wykorzystania.

masa papierowa

masa papierowa

Gotowe twory dziewczynki pozostawiły na okiennym parapecie do wyschnięcia, gdzie przeleżały dobę.

Następnie Nadia z Wikusią pokolorowały efekty swojej pracy farbami.

masa papierowa

masa papierowa

masa papierowa

DSC_0001

DSC_0005

Generalnie masę papierową, którą w domu wykonacie za pomocą kilku, dostępnych produktów (makulatury, wody, mąki), uważam za ciekawy gadżet. Jej niewątpliwą zaletą jest wspomniana barwa. Otóż, w przeciwieństwie do plasteliny/modeliny, tak bardzo kolorowej, bogatej w różne dodatki (np. brokat), dziecko nie jest ograniczone określoną ilością danych barw. Tutaj może ulepić każdą figurę, dowolne stworzenie i dopiero później nadać mu odpowiedni charakter. Masa współpracuje z farbami, pisakami, a nawet sprawdzi się jako podłoże, na którym wykonacie ozdoby metodą decoupage. Nie próbujcie jednak traktować jej kredkami. Efekt będzie mizerny.

Nie jest skomplikowana w użyciu. Wręcz motywuje do tego, aby stworzyć z niej niepowtarzalne COŚ.

Doskonale ćwiczy zręczność małych paluszków (sprawność manualna), pobudza wyobraźnię dziecka do twórczego działania, uczy koncentracji, skupienia na pracy.

Ponadto nie wymaga od rodzica szczególnego zaangażowania, czy też narzucania latorośli określonego działania. To młody człowiek jest dzięki niej kreatorem, pomysłodawcą i twórcą.

Masę Papierową wyprodukowaną przez polską Wytwórnię Farb Artystycznych ,,Otocki”, kupiłam za 5.99zł w Pepco.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

9 komentarzy w Co można zrobić z masy papierowej?

 • Kiti says:

  Bardzo fajna rzecz, lubię takie manualne zabawy.

  • li_lia says:

   I wierzę, że mogłabym się od Ciebie nauczyć kilku technik tworzenia zabawek/figurek z wykorzystaniem wspomnianej masy.

 • Nie słyszałam nigdy o masie papierowej, a fajnie wygląda.

  • li_lia says:

   Możesz ją samodzielnie przygotować w domu. Na pewno wyczarujesz z niej ciekawe rzeczy :)

 • Bożena says:

  Kotek uroczy! I super zabawa.

  • li_lia says:

   Dziękuję w imieniu dziewczynek za miły komplement :)

 • Uwierz W Siebie! says:

  Kurde ja zrobiłam własnoręcznie ,a ty co? boisz się że ci nie wyjdzie tak????
  i z takiej własnoręcznie robionej nie da się zrobić takiego kota albo słoika!

  • li_lia says:

   Po prostu mam dwie lewe ręce do takich wynalazków. Fajnie, że postanowiłaś samodzielnie ją przygotować. Masz patent na idealną masę?

 • Denerys says:

  Masa papierowa fajna, tylko czy można ją przechowywać w kulkach tak jak piszą na tej stronie? http://pogodnyczas.blogspot.com/2013/04/masa-papierowa-jak-zrobic-i-jak.html

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>