Autyzm i inne cholerstwa

25 czerwca 2015 Książka  Brak komentarzy

Ponoć Bóg zsyła cierpienie tylko tym, którzy są w stanie udźwignąć jego ciężar. Podobno piętnem wyjątkowości naznacza wyłącznie silnych ludzi. Takie argumenty padały z ust osób, pozytywnie oceniających postawę rodziców niepełnosprawnych dzieci. Ci, którzy doszukiwali się przyczyn sprowadzenia na ten świat wybrakowanych jednostek, widzieli wyłącznie patologię, albo boską karę.

Ile trzeba mieć w sobie samozaparcia, pokładów cierpliwości, by tłumaczyć doświadczonej autyzmem latorośli, panujące w danym społeczeństwie normy? Jak uświadomić młodemu człowiekowi kruchość granicy pomiędzy tym co dobre, a co niewłaściwe, okrutne i złe?

Pewien szwedzki nastolatek uważał się za przyjaciela zwierząt. Mimo niewątpliwej inteligencji, nie był w stanie zaznać empatii, rozpoznać sprzymierzeńców, trzymać na dystans wrogów. Johannes nie był odporny na wszechobecną manipulację. Wielokrotnie mylił odwagę z niewłaściwym, raniącym uczucia innych i dobre obyczaje zachowaniem.

Pewnego dnia dokonał wyboru. W jego mniemaniu jedynego słusznego. Dobił konającą istotę. Jak ten fakt odbił się na rodzinie chłopca?

Przyjaciele zwierząt Anton Marklund

Anton Marklund swej opowieści nadał formę pamiętnika, tudzież spowiedzi, do której przystąpiły trzy osoby. Każda z nich z własnej perspektywy przedstawiła wydarzenia, rozgrywające się przed i po dokonaniu wstrząsającego czynu, jakiego dopuścił się Johannes.

O ile Mona, matka chłopca, roztrząsała okoliczności towarzyszące tragedii, analizowała wcześniejsze zachowanie syna, odtwarzała rozmowy z jego nauczycielką i znajomymi, tak już Lennart w głównej mierze skupiał się na tym, by wyciągnąć wnioski, by stać się lepszym człowiekiem, nie szukając odpowiedzi na pytanie ,,DLACZEGO?”.

To nie jest klasyczna opowieść o winie i karze. Nie spełniałaby podstawowych kryteriów, zważywszy na fakt, iż główny oskarżony nie poczuwał się do odpowiedzialności. Johannes utwierdził się w przekonaniu o słuszności okropnego czynu, który w jego mniemaniu był aktem miłosierdzia, mimo iż wykonawcy jawił się jako coś nieprzyjemnego.

Tekst Antona Marklunda odzwierciedla skandynawski krajobraz. Jednocześnie jest piękny w swej prostocie, dosadności, z drugiej zaś poraża surowością, niemożliwym do ogrzania chłodem.

Lennart i Mona to pogodzona z losem para, która swe małżeństwo zbudowała na solidnych filarach wzajemnego szacunku, bezinteresownej pomocy, oddania. Nie użalają się nad niepełnosprawnością swego syna, nikogo nie obwiniają za jego niedoskonałość. Nauczyli się żyć z autystycznym dzieckiem, kochać go bezwarunkowo, uczyć za każdym razem prawidłowego osądu sytuacji. Nie zasłaniają się chorobą chłopca.

Przyjaciele zwierząt nie należą do lektur przyjemnych w odbiorze. Wszakże tekst traktuje o morderstwie, a także o zbiorowej odpowiedzialności. Nikt nie jest bez winy- ani niezaangażowani w życie uczniów nauczyciele, przerzucający trudnych podopiecznych z jednej placówki do drugiej, ani najmłodsi, niepełnoletni bohaterowie, praktycznie dzieci, okrutne w słowach, myślach i czynach.

Marklund nie daje nadziei na lepsze jutro, nie mami nas obietnicą poprawy, wynalezienia cudownego remedium na cielesne i umysłowe bolączki. Za to wkłada w usta jednego z bohaterów stwierdzenie, że w życiu po prostu tak bywa, że Bóg zsyła na nas przeróżne cholerstwa, stwarzając możliwości do walki i kapitulacji. Od nas zależy czy zaakceptujemy ten fakt, czy skupimy się na istotnych sprawach, czy może swą energię poświęcimy na coś, co z góry skazane jest na porażkę. Bez względu na to w co lub w kogo wierzymy…

Przyjaciele zwierząt Anton Marklund

Przyjaciele zwierząt

Anton Marklund

Poznań 2015

Czwarta Strona. Grupa Wydawnictwa Poznańskiego

Półka: książka nie została przekazana w ramach recenzenckiej współpracy, pochodzi z moim prywatnych zbiorów

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>