Jak to jest zrobione? Lody z Katarynki, wytwarzane na oczach klientów

28 czerwca 2015 Dla dzieckaDodatkiKuchniaMiejsca  4 komentarzy

Na bydgoskiej starówce prócz żądnych okruszków chleba gołębi, tłumów turystów i kramów z pamiątkami, zobaczyć możecie nietypowe stoisko. Pierwsze spojrzenie przykuje ręcznie malowany szyld, następnie uwagę skupi klatka z papugą. Jednak największą atrakcją Katarynki stanowi unikalna maszyna do robienia lodów.

Możecie raczyć swe podniebienia pucharkami kolorowych, zimnych deserów, stanąć w kolejce do wytwarzanych przez ogromne maszyny świderków, zamówić dowolną ilość różnorodnych w smaku gałek. Aczkolwiek to właśnie lody, które powstają na oczach kupujących, zapadną Wam najdłużej w pamięci.

 Lody Katarynka Bydgoszcz

Przy wyborze restauracji, kawiarni i stoiska z deserami na ogół kieruję się zasadą- tam gdzie trzeba sporo czekać na wolne miejsce, gdzie tłumy klientów dobijają się drzwiami i oknami (bądź cierpliwie czekają na swoją kolej) musi być smacznie, choć niekoniecznie tanio. Nie inaczej było w tym przypadku.

Lody Katarynka Bydgoszcz

Lody Katarynka Bydgoszcz

Lody Katarynka Bydgoszcz

W ostatnią czerwcową sobotę wybraliśmy się do Bydgoszczy, podziwiać Stare Miasto i okoliczne atrakcje. Nieco zmęczeni dość długim spacerem, postanowiliśmy ochłodzić się lodowym deserem. I gdyby nie odgłosy, które wydawała poirytowana papuga, oraz dość urokliwie wyglądające stoisko Katarynki, nogi powiodłyby mnie do Sowy. Na szczęście Nadia dojrzała uwięzionego w klatce ptaka, stanowiącego niegdyś nieodzowny element ulicznych instrumentów. Kiedy dorośli oczekiwali na realizację zamówienia, dzieciaki podziwiały pierzastego przybysza z egzotycznych krajów. Nie napiszę, że nie zrobiło mi się przykro, widząc poirytowane zbyt intensywnym zainteresowaniem zwierzę. Ba, nawet współczułam pracującym na wspominanym stanowisku dziewczynom, które od rana do wieczora znosiły donośne okrzyki papugi.

Lody Katarynka Bydgoszcz

W każdym razie postanowiłam skupić uwagę na niebanalnym procesie wytwarzania lodów. Dotąd nie doświadczyłam przyjemności obserwowania procesu powstawania zamawianych dań/deserów. Tym razem mogłam nie tylko zadecydować o wyborze dodatków, a także śledzić poczynania ,,icemasterek”.

Lody Katarynka Bydgoszcz

Bazę zimnych smakołyków od Katarynki stanowią lodowe kostki (o smaku śmietankowym). Kupujący wybiera spośród dostępnych dodatków dowolne składniki, które ekspedientka umieszcza w blaszanym kubeczku. Osoba obsługująca maszynę, umieszcza w lejku lody oraz owoce, ciasteczka, bezy, cukierki, kawałki batonów, następnie uruchamia świder. Ten ostatni element miażdży wspomniane składniki, mieszając z sobą w taki sposób, by powstała w miarę jednolita masa, która ląduje w wafelku. W dalszej kolejności świder wraz z lejkiem zostają przepłukane i czekają w gotowości na kolejne zamówienie. Cały proces trwa dosłownie chwilę.

Lody Katarynka Bydgoszcz

Spośród dostępnych dodatków klienci mogą wybierać zarówno mrożone owoce (maliny, wiśnie, truskawki), ciastka (bezy, Oreo, korzenne), batony (Mars, Snikers, Bounty), lentilki, śliwki w czekoladzie, chałwę, orzechy (włoskie, laskowe), czekoladę, a nawet marchew oraz pomidora! Za bazę plus dany składnik zapłacicie 6zł, każdy kolejny dodatek wymaga dopłaty w wysokości złotówki. Największe porcje wychodzą z owocami.

Lody Katarynka Bydgoszcz

Lody serwowane w Katarynce przyciągają klientów wyjątkową jakością. To nie są desery o smaku truskawkowym, malinowym. One zawierają w osobie całe owoce i inne, wspomniane dodatki. Cena zimnych przysmaków nie została sztucznie zawyżona. Sam proces tworzenia lodów, możliwość obserwowania krok po kroku jak powstają, stanowi nie lada atrakcję.

Jeżeli należycie do osób, które widząc intrygujący przedmiot, bądź zjawisko, zastanawiają się ,,jak to jest zrobione?”, ,,na jakich zasadach to działa?”, Waszą ciekawość zaspokoi stoisko z lodami od Katarynki

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

4 komentarzy w Jak to jest zrobione? Lody z Katarynki, wytwarzane na oczach klientów

 • Sylwia says:

  Świetne :) Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim stoiskiem gdzie wytwarzane są lody na oczach klientów. Rewelacja :)

  • li_lia says:

   Jeśli będziesz miała okazję- spróbuj. Lody są naprawdę smaczne :)

 • Muszę spróbować, koniecznie!

 • Tomek says:

  Czemu już tych lodów nie ma, czemu :( . Chyba że ktoś coś wie gdzie posiali tę maszynę?

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>