Jak tu nie lubić biedronek?

28 marca 2013 Dla dzieckaKsiążka  17 komentarzy

Nie trzeba być stałą bywalczynią popularnego dyskontu spożywczego, by darzyć sympatią Boże Krówki. To jedyne owady, którym bez obawy pozwalam lądować na wierzchu mojej dłoni, czyniąc z niej jednocześnie przenośny pas startowy. Biedronki uwielbia również moje dziecko. Nadia posiada pluszowy egzemplarz, sprawdzający się w roli poduszki, przytulanki oraz skoczka.

Pojawienie się w naszym domu Fionki, zapoczątkowało codzienny rytuał wieczornego czytania. Ulubione lektury niemalże dwuipółletniej pannicy udały się na tymczasowy odpoczynek. Ich miejsce zajęła wspomniana biedronka. Jestem głęboko przekonana o tym, że w przyszłym tygodniu będę w stanie bezbłędnie recytować z pamięci rymowane przygody tego wdzięcznego stworzenia.

 DSC_0057

Cykl czterech książeczek, które na początku tego roku ukazały się nakładem Wydawnictwa Siedmioróg, obejmuje następujące tytuły:

- Zawsze wesoło z biedronką Fionką

- Śniadanie na trawie

- Marzenie mrówki Podkówki

- Kuzynki mrówki Podkówki.

Autorem tekstów jest Bénédicte Carboneill, o ilustracje zadbała Elen Lescoat, zaś tłumaczenie powierzono Tamarze Michałowskiej.

DSC_0058

Z tytułową bohaterką może utożsamiać się praktycznie każda dziewczynka. Tak naprawdę Fionkę od ludzkich ,,rówieśniczek” odróżnia para skrzydeł oraz środowisko, w którym przyszło jej egzystować. Ten rezolutny owad wraz z zaprzyjaźnioną mrówką Podkówką, oprowadza czytelnika po świecie, w którym panują zbliżone do naszej rzeczywistości zasady. Fabuła ukazuje wagę ciężkiej, uczciwej pracy, zabawę traktuje jako przywilej, na który trzeba sobie zasłużyć. Podkreśla korzyści, płynące ze współpracy z innymi postaciami, kładzie szczególny nacisk na odpowiedzialność za własne czyny, uczy zaradności, a także posłuszeństwa i szacunku w stosunku do rodziców.

DSC_0082

Przygody biedronki Fionki charakteryzują się pozytywnym emocjonalnym ładunkiem. Nawiązują do znanych dziecku przeżyć w sposób nieskomplikowany i łatwo przyswajalny, dzięki czemu kształtują kulturę uczuć.

DSC_0086

Poruszają istotne kwestie, i chociaż pojawiają się w nich minimalne elementy grozy, na pewno nie wywołują negatywnych odczuć. Za to pomagają narodzić się odpowiednim refleksjom. Tytułowa bohaterka oraz jej przyjaciółka mrówka stanowią dla dziecka moralny wzór. Dzięki wspólnemu działaniu znajdują rozwiązania problematycznych sytuacji, podpowiadają w jaki sposób powinno się zachowywać.

W treści pojawiają się również trudne wyrazy, które stanowią doskonały pretekst do odbycia z dzieckiem chociażby krótkiej rozmowy na temat ich znaczenia. Ponadto wzbogacają one słownik młodego czytelnika i z pewnością w przyszłości przyczynią się do lepszego rozumienia bardziej skomplikowanych utworów.

DSC_0079

Odrobina nierealności, jaką jest przypisanie owadom oraz pozostałym bohaterom ludzkich cech i umiejętności, korzystnie wpływa na rozwój abstrakcyjnego myślenia. Ten fantastyczny żywioł sprawia, że dana opowieść staje się pasjonująca, nawet jeśli niektóre kwestie wydają się dziecku nielogiczne. Łańcuszkowe bajki, cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród najmłodszych. Będące kontynuacją danej historii, umożliwiają poznanie zmiennych losów ulubionych postaci oraz utrwalają wiedzę na ich temat.

DSC_0055

Interesująca jest również kompozycja utworów. Niekonsekwencja autorki, która przejawia się w przemieszaniu kwestii pisanych prozą z wierszem, staje się atrakcją zwłaszcza dla młodszych czytelników, których odbiór książki w tym przypadku nie ogranicza się wyłącznie do melodii i rytmu usłyszanych treści.

DSC_0087

Bogate w detale ilustracje w pełni odzwierciedlają historię małej Fionki, stanowiąc dopełnienie tekstu. Ich autorka zadbała zarówno o różnorodność intensywnych barw, jak i o wyraziste kontury. Ta plastyczna sztuka, z którą obcuje dziecko, wpływa na odbiór tekstu, potęguje jego przeżywanie i nawet przez moment nie wywołuje uczucia infantylnego przesycenia.

DSC_0076

 O przygodach biedronki Fionki chętnie słuchają maluszki w wieku mojej córki. Jednakże przyjemność z obcowania z książką czerpią również dzieci, które dopiero przekraczają próg samodzielnego czytelnictwa. W tym przypadku o powodzeniu lektury zadecydował format książki, ilustracje, rozmieszczenie tekstu, jego atrakcyjna treść, jak i wielkość czcionki. Odrobinę przeszkadza mi brak numeracji pagin oraz sposób łączenia stron. Po dokładnym rozłożeniu kartek, w miejscu ich sklejenia pojawia się nieestetyczny ślad. Obawiam się, że na skutek częstej eksploatacji książek, nasze egzemplarze będą wymagały interwencji.

DSC_0074

Biedronka Fionka. Zawsze wesoło z biedronką Fionką  do kupienia TUTAJ

Śniadanie na trawie   do kupienia  TUTAJ

Kuzynki mrówki Podkówki  do kupienia  TUTAJ

Marzenie mrówki Podkówki   do kupienia TUTAJ

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

17 komentarzy w Jak tu nie lubić biedronek?

 • Asia says:

  Pierwsze co mi przyszło na myśl: ” Biedroneczki są w kropeczki, siu ralla siu ralla la ;) hihihi

  • li_lia says:

   I to chwalą sobie :) Uwielbiam ;)

 • madamegreen says:

  Dziękuję :) Musiałam jednak zmienić tamten szablon, gdyż nie działał prawidłowo we wszystkich przeglądarkach. Teraz pracuję nad obecnym :) . Wygląda Twojego bloga zachwyca!

  • li_lia says:

   Zarumieniła się. Dziękuję :*

 • Paprykens says:

  W pierwszej chwili myślałam, że Biedronka wprowadziła książeczki z uroczą Bożą Krówką ;)

  • li_lia says:

   Nie zdziwiłabym się, gdyby tak się stało ;)

 • nikollet85 says:

  świetne są te książeczki, takie kolorowe i przejrzyste :)

 • Yulia says:

  Urocze biedroneczki, dyszka za książkę, nie jest źle, ciekawe ile koszt wysyłki, bo nie widzę na Stronie.
  Z tą tapetą, to ciekawa teoria, muszę zrobić porównanie.
  A Ty do szefa, że z powodów reprezentacyjnych dla firmy, nie możesz rozpoczynać dnia pracy przed godź 10:)

  • li_lia says:

   Kochanie, to szkoła, nie firma ;) Nie da się ;)

 • roksiaaa says:

  Piękne ilustrację i cała seria . Twoja Nadusia będzię oczytana , że ło ho ho..

  • li_lia says:

   Staram się zapewnić jej dobrą alternatywę dla TV ;)

 • śliczne rysunki, szkoda tylko że to klejenie stron takie wystarczy mocniej pociągnąć i kartki nie ma :(

  • li_lia says:

   Dlatego też teraz obchodzimy się z nimi jak z jajkiem ;)

 • Alicja says:

  Ale słodka ta biedronka :)
  Doczekać się nie mogę, gdy sama zacznę kupować takie książeczki dla maluchów :d ale kiedy to będzie…. :D :D
  Pozdrawiam ! :)

  • li_lia says:

   Oj, na pewno w niedalekiej przyszłości :)

 • Kaśka says:

  Jakie piękne, kolorowe ilustracje:)

  • li_lia says:

   Pozytywnie nastrajają dużych i małych czytelników :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>