Kolorowa pasta do zębów dla słonia (Przedszkolne eksperymenty)

16 maja 2017 Dla dzieckaPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

We wrześniu Młoda rozpoczyna naukę w szkole podstawowej. W związku z powyższym faktem dokonałam przeglądu okolicznych placówek. Razem z córką wybrałyśmy się na dni otwarte, by lepiej poznać potencjalne miejsca, w których będzie kontynuowała edukację.

W jednej z placówek oświaty natrafiłyśmy na zajęcia z chemii, podczas których dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w efektownych, choć bezpiecznych eksperymentach.

Ponieważ Nadii bardzo spodobał się pomysł stworzenia kolorowej pasty do zębów dla słonia, postanowiłam  przeprowadzić podobne doświadczenie w przedszkolu.

Mimo iż wydawało mi się, że znam moich podopiecznych, ich reakcja na dodatkowe zajęcia przeszła moje najśmielsze wyobrażenia.

jak zrobić słoniową pastę do zębów

Chcąc zaszczepić w przedszkolakach zainteresowanie czymś, co przekracza standardowy zakres zdobywanych informacji, korzystam z pomysłów osób bardziej obytych z laboratoryjną działalnością. Oczywiście, przeważnie w pierwszej kolejności daną ,,naukową zabawę” testuję w domu, sprawdzając rezultat i zasięgając opinii własnego dziecka. Dlatego też szanując czyjąś pracę, pragnę podkreślić, iż przepis na kolorową pastę do zębów nie jest mojego autorstwa.

Jeśli próbujecie rozwikłać etymologię określenia doświadczenia- pobawcie się w skojarzenia. Wystarczy przyrównać wychodzącą z wysokiego naczynia pianę do trąby indyjskiego olbrzyma ;)

produkty do zrobienia pasty słoniowej

W warunkach przedszkolnych udało mi się zgromadzić następujące produkty:

- wodę utlenioną 200ml

- płyn do mycia naczyń- łyżeczka

- ciepłą ale nie gorącą wodę- 3 łyżki

- drożdże instant- łyżeczka

- kolorowe, gęste farby (można je zastąpić barwnikami spożywczymi)

- wysokie naczynie

- miskę.

robimy słoniową pastę do zębów

Ponieważ moi podopieczni uwielbiają wszelkie zabawy z kolorowymi masami, zawczasu poprosiłam, by ubrali ochronne fartuszki. Następnie na każdym stoliku położyłam plastikową miskę, słoik/wysoki, przezroczysty kubek.

Na dno wspomnianych naczyń nalałam niewielką ilość farby (ok pół łyżeczki) oraz łyżeczkę płynu do mycia naczyń (można w jego zastępstwie użyć dobrego mydła w płynie). Następnie poprosiłam dzieci, aby wycisnęły do każdego z kubeczków całą zawartość butelki z wodą utlenioną i wymieszały wszystkie składniki.

W tak zwanym międzyczasie do plastikowych kubeczków nalałam po 3 łyżki stołowe ciepłej wody i rozpuściłam w niej drożdże (po łyżeczce).

Przedszkolaki umieściły kubki z mieszanką wody utlenionej, płynu oraz farby w miskach. Następnie wlały ciepły roztwór z drożdży.

produkcja słoniowej pasty do zębów

chłopcy

drożdże

O ile w oryginalnym przepisie, który stosują chemicy, dochodzi do gwałtownej reakcji, tak w naszym przypadku efekt nie był równie spektakularny i przebiegał wolniej, aczkolwiek wzbudził zainteresowanie. Katalizator przyczynił się do wytworzenia piany. Ta zaś sukcesywnie podnosiła się ku górze naczynia, próbując się z niego wydostać. Miękka, delikatna, choć pachnąca dość nieprzyjemnie (aromat drożdży) substancja była bezpieczna dla skóry, więc dzieci mogły bez obaw się nią bawić.

słoniowa pasta do zębów

słoniowa pasta do zębów 2 słoniowa pasta do zębów 3

jak zrobić słoniową pastę do zębów

Rezolutnym żakom nie trzeba było dwa razy powtarzać, by zbadały właściwości słoniowej pasty. Z ochotą lepiły z niej kulki, trafiając w ruchome cele, rozmazywały ją na blatach stolików i dopóki wystarczyło piany, zanurzały w niej ręce.

rączki w paście

chłopcy i pasta dla słonia

stolik w paście

demolka sali

Jeśli ciekawi Was naukowa strona tego doświadczenia, zajrzycie na blog Zabawy z N. W przystępny sposób zostały wyjaśnione poszczególne fazy eksperymentu.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>