KOSMOS: Poznajemy GWIAZDOZBIORY

19 lipca 2018 Dla dzieckaWczesnoszkolne pomysły na nauke i zabawęZabawy z dzieckiem  4 komentarzy

Wreszcie udało mi się zrealizować ,,Kosmiczny Plan”, zakładający naukę gwiezdnych konstelacji. Te wyznaczone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną obszary niebieskiej sfery do tego stopnia zaintrygowały moja córkę, iż zaczęła dopominać się kolejnych zabaw, utrwalających nowo zdobytą wiedzę.

Przygodę z gwiazdozbiorami warto rozpocząć od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Jeśli nie czujecie się na siłach, by nudny wykład zmienić w zrozumiałą dla młodego żaka pogawędkę, być może z pomocą przyjdzie Wam seria popularnej niegdyś animacji Był sobie kosmos.

Dziś zaprezentuję Wam zabawę, prezentującą łączenie gwiazd w symboliczne kształty. Oto konstelacje odpowiadające znakom zodiaku.

Nadia układa gwiazdozbiory

W pierwszej kolejności przygotowałam 12 plansz. Ich zawartość nawiązuje do elementów gwiazdozbiorów, przypisanych konkretnym porom roku.  Uwaga! Karty nie zawierają gwiazdozbioru WĘŻOWNIKA!

Z pomocą przyszły mi kolorowanki, dostępne TUTAJ, które posłużyły za wzór.

plansze gwiazdozbiory

W rolę kosmicznego tła wcieliły się czarne kartki z dużego, kolorowego bloku. Sukcesywnie zbierane nakrętki po napojach udawały gwiazdy.

przygotowanie zabawy

Rozłożyłyśmy z Nadią wspomniane rzeczy na podłodze. Młoda zapoznała się z zawartością  plansz. Następnie próbowała odwzorować układ gwiazd.

Nadzia i gwiazdozbiory

Nadia układa gwiazdozbiory

konstelacje

Podczas zabawy szukałyśmy podobieństw pomiędzy zaprezentowanymi kształtami, a adekwatnymi znakami zodiaku. Ponadto uczuliłam Młodą na to, że Zodiak, będący pasem niebieskiej sfery w płaszczyźnie ekliptyki, podzielony został na 12 równych części. Gwiazdozbiory zaś przecinają ową ekliptykę i jest ich 13.

alicorn

Ostatnim etapem zabawy było wymyślanie własnych konstelacji. Tak oto powstał uwieczniony na zdjęciu gwiazdozbiór Alicorna ;)

PLANSZE GOTOWE DO POBRANIA I WYDRUKOWANIA

MOŻECIE BEZPŁATNIE POBRAĆ Z MOJEGO DYSKU

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

4 komentarzy w KOSMOS: Poznajemy GWIAZDOZBIORY

 • Bardzo kreatywna zabawa. Super.

  • li_lia says:

   Dziękuję :)

 • Fantastyczna zabawa! ;)

  • li_lia says:

   Miło mi, że przypadła Pani do gustu :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>