Kule śnieżne, które się nie topią- ćwiczenia oddechowe

9 stycznia 2018 Dla dzieckaPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  6 komentarzy

Zamiast śniegu mamy uporczywy mróz, który co prawda zostawia na szybach ciekawe wzory, ale daje się we znaki właścicielom aut.

Szczerze współczuję moim podopiecznym braku możliwości ulepienia bałwana czy pozjeżdżania na sankach. Ponieważ potrzeba jest matką wynalazku, postanowiłam przygotować dzieciom niespodziankę. Zerówkowicze podczas zajęć bawili się śnieżnymi kulkami, które nigdy się nie rozpuszczą…

dmuchane kulki

Wychodzę z założenia, że nie muszę udowadniać, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej wymowy u dzieci ma sposób w jaki oddychają. Płytkie, nieregularne oddechy, w trakcie wypowiedzi, skutkują między innymi połykaniem końcowych sylab. Dlatego też nie powinniśmy rezygnować z ćwiczeń oddechowych, zwłaszcza jeśli przybierają one atrakcyjną dla naszych pociech formę.

kulki

kulki waty

Podzieliłam moje szkraby na dwuosobowe zespoły. Każdy z nich dostał po dwie miseczki oraz słomki (pamiętajcie o zachowaniu higieny). W jednym plastikowym naczyniu umieściłam kuleczki z waty, drugi zaś pozostał pusty. Zadaniem dzieci było przenoszenie ,,śnieżnych kulek” z jednej miseczki do drugiej za pomocą słomki, bez użycia dłoni.

Na sukces zadania wpływało odpowiednie trzymanie słomki oraz intensywność zasysania powietrza, co skutkowało dobrą przyczepnością kulki do wylotu słomki.

Rdzio

 

Przygotowanie materiałów do przeprowadzenia opisanego ćwiczenia nie wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym, a wykonanie kulek możemy zlecić dzieciom- będzie szybciej i z korzyścią dla małych rączek.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

6 komentarzy w Kule śnieżne, które się nie topią- ćwiczenia oddechowe

 • Klakier says:

  Szybko, łatwo, świetny pomysł ;)

  • li_lia says:

   A ile przy tym śmiechu :)
   Mam jeszcze kilka podobnych zabaw. Zapraszam do śledzenia wpisów.

 • KamKryst says:

  Rzeczywiście – pomysł super na zajęcie Maluchów. Wesoła zabawa połączona z ćwiczeniami oddechowymi, do których z pewnością byłoby trudno namówić dzieci.
  Oby więcej takich pomysłów – brawo.
  Odnośnie fajnych i inspirujących pomysłów dla dzieci kiedyś były w sprzedaży pościele dziecięce do kolorowania, które po upraniu można było malować od nowa. Warto szukać nowych pomysłów na wspólne spędzanie wolnego czasu z dziećmi – tak szybko dorastają.

  • li_lia says:

   Dziękuję za podsunięcie inspiracji :)

 • Po zabawie logopedycznej można też pobawić się w rzucanie śnieżkami w mojej grze
  http://www.debinski.edu.pl/sniezki-gra-planszowa/

  • li_lia says:

   Super :) Dziękuję za podrzucenie informacji.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>