LAPBOOK Kosmos

31 stycznia 2018 Dla dzieckaPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Jeden komentarz

Tematyczne teczki podbiły serca nauczycieli oraz ich podopiecznych.

Przy niewielkim finansowym nakładzie (w zasadzie korzystając z dostępnych materiałów) można stworzyć edukacyjną pomoc, która okaże się nie tylko atrakcyjna wizualnie, co skuteczna, jeśli chodzi o przekazanie i przyswajanie wiedzy.

Oto moja kosmiczna propozycja na stworzenie lapbooka dla zerówkowiczów.

Lapbook Kosmos

Pomysł na spersonalizowaną książkę narodził się podczas studiów, gdy wraz z koleżanką musiałyśmy stworzyć pomoc edukacyjną w ramach zaliczenia przedmiotu. Pierwotna wersja zawierała rakietę 3D oraz wypalane konstelacje. Ta, którą możecie podejrzeć na zdjęciach jest znacznie prostsza do wykonania.

teczka

teczka2

teczka3

teczka4

W pierwszej kolejności stworzyłam okładkę lapbooka, wykorzystując do tego celu dwa arkusze czarnych kartek z dużego bloku technicznego oraz karton. Pomiędzy nimi umieściłam srebrzystą tasiemkę. Następnie wycięłam kolorowe litery i obrazek przedstawiając rakietę (skorzystałam ze starych materiałów jednego z wydawnictw). Całość uzupełniłam naklejkami w kształcie gwiazdek.

liter

W dalszej kolejności zajęłam się zagospodarowaniem wnętrza lapbooka.

koperta

Niewielkie koperty obkleiłam srebrną bibułką.

Tył okładki ozdobiłam labiryntem (skserowanym z kolorowanki), ówcześnie zalaminowanym.

tył

labirynt

Przed zabezpieczeniem łamigłówki folią, pokolorowałam niektóre jej elementy, aby wydawała się wizualnie atrakcyjniejsza.

nakrętki

planety

Czymże byłby kosmos bez naszego układu słonecznego? Za filary planet posłużyły mi namiętnie gromadzone nakrętki. Każda z nich symbolizuje odległy zakątek Wszechświata. Nie zależało mi na wiernym odwzorowaniu. Moje planety miały dostarczyć sensorycznych doznań. W tym celu wykorzystałam papier ścierny, kreatywny drucik, koronkę, cekin, piankę, wycinanki, tekturę falistą, plastelinę i bibułę. Całość przytwierdziłam klejem na gorąco.

konstelacja

konstelacja2

konstelacja 3

konstelacja4

Wycinając niebieskie kółka, malując na nich (patyczkami do uszu i białą farbą) kropki, wykonałam kopie kilku konstelacji. Całość dopełnił brokat, który roziskrzył gwiazdozbiory. Gadżet doczepiony został do okładki.

flashcards

W jednej ze srebrnych kieszonek ukryłam flashcards. Grafika pochodzi ze strony KLIK. Jestem autorem umieszczonych na kartach zadań i pytań. Gotowe pomoce dydaktyczne możecie za darmo pobrać z mojego dysku Google.

Zezwalam na ich wykorzystywanie na użytek zajęć w domu lub w szkole, wyłącznie w celach NIEKOMERCYJNYCH.  Jeżeli zamierzacie udostępnić moją pracę na własnych stronach, blogach, fanpejdżach, proszę o podlinkowanie i podanie źródła.

napisy

Kolejna koperta zawierała obrazki oraz podpisy. Zadaniem uczniów jest dopasowanie grafiki do wyrazów. Mam tutaj do czynienia z elementami czytania globalnego.

puzzle

Ostatnią niespodzianką, jaka czeka na uczniów są puzzle. Odnalazłam je w czeluściach internetu.

Tak prezentuje się lapbook KOSMOS w całej okazałości:

środek lapbooka

dzieci i lapbook

Oczywiście można go rozbudować o dodatkowe elementy i wykorzystać nie tylko podczas tematycznych zajęć :)

 

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Jeden komentarz w LAPBOOK Kosmos

  • Margaretka says:

    Bardzo mi się podoba ten pomysł i chętnie wykorzystam go w pracy z uczniami :) Dziękuję :)

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>