Mądrość z natury

15 grudnia 2012 Dla dzieckaKsiążka  Brak komentarzy

Bajka, jako jeden z najstarszych gatunków literackich, wywodzi się z podań ludowych. Zajmowała szczególne miejsce w twórczości frygijskiego poety- Ezopa, żyjącego w VI w .p.n.e. Znajdziemy ją również w dorobku La Fontaine’a, Krasickiego, a także wieszcza- Mickiewicza. Niedawno polska literatura zyskała kolejnego autora, którego bajki podbijają serca młodych czytelników.

DSC_0025

Otaczający nas świat wypełniają inspirujące rzeczy, zjawiska i istoty. Trzeba być bacznym obserwatorem, który poza czubkiem własnego nosa zauważy świetnie zorganizowaną pracę mrówek i dostrzeże piękno w ryjącej podziemne korytarze dżdżownicy. Bowiem to właśnie te malutkie i te całkiem sporych rozmiarów zwierzęta Michał Zawadka uczynił bohaterami swoich utworów. Istotne jest jednak to, iż autor nie zastosował zabiegu antropomorfizacji. Liczni przedstawiciele fauny nie zostali obdarzeni ludzkimi cechami. Na kartach książki występują w swoim naturalnym środowisku, prezentując typowe dla siebie zachowania i ,,właściwości”. Czytelnik nie zostaje przytłoczony nadmiarem informacji, wręcz przeciwnie. Michał Zawadka między wierszami przemycił takie kwestie, które zaskakują, rozbudzają ciekawość i zachęcają do tego, by poszerzać wiedzę dotyczącą danego tematu.

DSC_0027

Próżno doszukiwać się korzeni Mądrości z natury w folklorze. Reprezentują sobą raczej bajkę literacką, która świetnie realizuje dydaktyczne cele. I chociaż zwierzęta nie pojawiają się jako maski, reprezentujące zespół cech danego charakteru, w ich zachowaniach czy wyglądzie można doszukiwać się analogii do ludzkich czynów.

DSC_0028

Każdy z 7 utworów posiada miniaturową fabułę, którą Michał Zawadka przedstawił w zwięzły sposób oraz bezpośrednio sformułowany sens moralny. Autor Mądrości z natury uświadamia młodemu czytelnikowi kwestie związane z etycznym zachowaniem, podkreśla korzyści płynące z poszanowania natury, zahacza o tematy związane z tolerancją, z odmiennością z potrzebą niesienia pomocy tym, którzy są od nas słabsi i mniej zaradni.

DSC_0029

Ogromnym atutem zbioru bajek Michała Zawadki są wyjątkowe ilustracje. Odbiegają od przesłodzonych, zniekształcających rzeczywistość komputerowych pomyłek, na które możemy się natknąć otwierając pierwszą z brzegu książkę dla dzieci. Wśród gotowych obrazków, których autorem jest Tomasz Soin, znajdują się ilustracje wymagające dokończenia. Do wypełnienia środka czarnych konturów elementów ilustracji zachęcają przyjaźnie sformułowane prośby autora.

DSC_0030

Mądrość z natury czyta się jednym tchem. W pamięci zapada treść, rymy zaś sprawiają, iż tekst nabiera melodyjnego charakteru. Bajki napisane zostały przystępnym językiem i z powodzeniem mogą funkcjonować jako piosenki. Ich autor nie narzuca czytelnikowi moralizującego tonu, nie wykorzystuje swojej wiedzy do wywyższania się, wręcz przeciwnie w każdym utworze przemienia się w cierpliwego przewodnika, który chwyta za dłoń, opowiadając i pokazując  jak niezwykły, piękny, fascynujący i bogaty jest świat.

Mądrość z natury to również audiobook, nad którym pracowało wielu znanych i cenionych artystów.Za muzykę odpowiadał Tomasz Filipczak. Samo ,,zatrudnienie” Krystyny Czubówny uważam za strzał w dziesiątkę! Bajki w formie czytanej włączam Nadii przed snem. Zaangażowane w odtwarzanie tekstu głosy, idealnie dopasowana muzyka, pomagają mojej córce wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń, odpłynąć w krainę wolną od dziecięcych trosk, koszmarków i małych smutków.

DSC_0031

Panie Michale! Życzę dalszych sukcesów, realizowania się na wielu twórczych płaszczyznach i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg Mądrości z natury.

Bajki-Logo-4B-swieta-S

MĄDROŚĆ Z NATURY W ŚWIĄTECZNEJ ODSŁONIE
Niebywała gratka dla miłośników bajek, natury, dobrej muzyki, pięknych
ilustracji, kołysanek i kolorowanek. Wielka promocja świąteczna. Tylko w
ten weekend 14-16.12 książka z płytą 25% taniej na

 

KUP TUTAJ

 

 

„Mądrość z Natury” to narracyjne bajki wierszowane. Wysoko edukacyjne treści zawierają ponad 400 encyklopedycznych faktów na temat życia zwierząt i ich świata. Morały bajek prawią o cennych wartościach relacji społecznych z drugim człowiekiem, kształtując zarazem postawę szacunku wobec natury i zwierząt. Jest to w pełni ilustrowana książka w formacie B5 (68 stron) z wyrazistymi, nowoczesnymi ilustracjami, stronami do kolorowania i kołysanką, śpiewaną przez Roberta Janowskiego. Na dołączonym do książki audiobooku mistrzowskie nagrania lektorskie bajek opatrzone są pięknymi kompozycjami muzycznymi Tomasza Filipczaka, w których usłyszymy m.in. bossanovę, muzykę baroku, jazz, rock, country, czy funk. W nagraniach bajek udział wzięli: Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk, Robert Janowski, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr i Cezary Pazura.

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>