Smażone sylaby…

22 marca 2018 Dla dzieckaDodatkiPRZEDSZKOLEZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Lubicie jajka sadzone?

Pytam nie bez powodu.

Leniwie rozpływające się na patelni elementy śniadania można wykorzystać jako inspirację do stworzenia… pomocy dydaktycznej. Wszakże nauka opiera się na zabawie, eksperymentowaniu i poszukiwaniu zaskakujących koncepcji.

Coś czuję, że w niedalekiej przyszłości,  przed wyjściem do pracy, będę musiała zaglądać do lodówki, aby doznać ,,pedagogicznego oświecenia” ;)

Szefowa kuchni poleca dzisiaj SMAŻONE SYLABY.

Przygotujcie patelnie, podciągnijcie rękawy i pobierzcie darmowe materiały z mojego dysku.

jajka na patelni

Kiedyś, któraś z ,,koleżanek po fachu”, udostępniła w sieci zabawę z papierowymi ciasteczkami. Nie chcąc bezczelnie kopiować cudzej koncepcji, postanowiłam dostosować ją do wielkanocnych klimatów. Sięgnęłam po papierowe talerzyki, czarną bibułę oraz tekturę falistą, nożyczki i klej na gorąco i tak oto powstały domowej roboty patelnie.

Może nie grzeszą urodą, ale sprawdziły się podczas zajęć. Dzieciom nie przeszkadzały drobne niedociągnięcie ;)

patelia

patelnia2

patelnia 3

patelnia4

patelnia5

Aby moi podopiecznym łatwiej przenosiło się jajka, zrobiłam także czerwone łopatki.

łopatki

Oprócz patelni i łopatek potrzebne są jeszcze jajka. Wykonacie je z kartki białego papieru oraz żółtej wycinanki.

Na odwrocie każdego jajka przykleiłam czteroliterowe wyrazy. Z myślą o zabawie przygotowałam 16 różnych propozycji wyrazowych.

wyrazy

Gotowe ,,naklejki” możecie bezpłatnie pobrać z mojego dysku.

Zezwalam na ich niekomercyjne wykorzystanie w domu lub w placówkach oświaty.

rewers jajka

 

ZASADY ZABAWY

Prosimy, aby dzieci usiadły na dywanie w kółku, a w centralnym miejscu rozkładamy jajka i patelnie. Wręczamy uczniom łopatki i wyjaśniamy reguły gry.

smażone jajka

Dziecko podważa łopatką jajko, odwraca je na drugą stronę, zawierającą wyraz. Następnie zadaniem uczestnika zabawy jest odczytanie wyrazu, podzielenie go na głoski i sylaby. W dalszej kolejności trzeba umieścić jajko na patelni, aby mogło się… usmażyć ;)

jajka i patelnie

łopatka i jajko

lupa

zabawa

jajeczka

 

Smacznego!

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>