Wakacyjne gry i zabawy: LODOWA WYPEŁNIANKA

3 lipca 2018 Dla dzieckaPRZEDSZKOLEWczesnoszkolne pomysły na nauke i zabawęZabawy z dzieckiem  Brak komentarzy

Tak naprawdę ciężko mi zdefiniować właściwą grupę docelową, do której skierowana jest zaprojektowana przeze mnie gra. Powinna przypaść do gustu zarówno przedszkolakom, jak i nieco starszym dzieciom. Przynajmniej moja ośmioletnia córka często namawia mnie na kilka rundek lodowej rozgrywki.

Wystarczy, że zaopatrzycie się w  drukarkę, kartki, klej i nożyczki, co zaowocuje spędzeniem czasu z dzieckiem w miłej, wakacyjnej atmosferze.

Lodowa wypełnianka

Zanim przejdę do do opisu zabawy, chciałabym podkreślić, że koncepcja gry nie jest mojego autorstwa.

W minionym roku przedszkolnym na kilku blogach natrafiłam chociażby na plansze i kostki, nawiązujące do wiosennych i wielkanocnych aspektów.

Wraz z nadejściem najgorętszej pory roku, postanowiłam dostosować cudzy pomysł do własnych oczekiwań.

Tak oto powstała Lodowa Wypełnianka.

Tworząc plansze i kostki, starałam się korzystać z darmowych grafik, dostępnych w internecie.

LODOWĄ WYPEŁNIANKĘ możecie niekomercyjnie wykorzystać w placówkach oświaty lub w domu.

Nadzia wycina

O ile proces projektowania zabawy spoczywa zawsze na moich barkach, o tyle staram się angażować Nadię chociażby do przygotowania pomocy dydaktycznych. Wszakże umiejętność władania nożyczkami ma swoje odzwierciedlenie w ćwiczeniu motoryki małej, nieprawdaż? Kiedy więc Młoda wycina, składa i klei, ja wykładam jej zasady kolejnej zabawy.

Nadia i plansza

REGUŁY GRY

Pierwotnie gra przeznaczona jest dla dwójki zawodników. Każdy z nich zostaje zaopatrzony w planszę, kości oraz tafelki z lodami.

Pierwszą planszę (z pustymi polami) rozdajemy uczestnikom zabawy. Z drugiej zaś wycinamy tafelki.

Kości (z kształtami i kolorowymi plamami) wycinamy, zginamy w wyznaczonych miejscach oraz sklejamy.

Przygotowujemy tyle zestawów, ilu graczy będzie brało udział w grze.

Szczerze polecam, abyście zalaminowali wspomniane elementy. Zabieg ten przedłuży ich trwałość.

plansza

lody

kości

Gracze naprzemiennie rzucają obiema kośćmi (jedna zawiera kolorowe plamy druga zaś lodowe cienie). Następnie odszukują właściwy tafelek, będący połączeniem wylosowanej barwy oraz kształtu lodowego deseru. Obrazek należy umieścić we wskazanym miejscu na planszy. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zapełni planszę wszystkimi grafikami.

przykład

Ale uwaga! Jeśli wylosujecie kolor i/lub kształt, który już figuruje na planszy- tracicie swoją kolejkę, a Wasz przeciwnik zyskuje dodatkową szansę.

zestawienie lodów

Lody występują w 6 różnych konfiguracjach (pod względem koloru i kształtu).

rzut kością

Materiały, niezbędne do wydrukowania gry, możecie BEZPŁATNIE POBRAĆ z mojego dysku: KLIK

li_lia

W październiku 2010r. zostałam mamą. Od tamtej pory godzę domowe i macierzyńskie obowiązki ze swoją pasją- pisaniem. Klawiatura jest moją najlepszą przyjaciółką. Piszę, ponieważ czuję potrzebę okiełznania myśli za pomocą liter.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>